Yaşam

NFT Nedir? Nasıl Satın Alınır? Nasıl Yatırım Yapılır?

Mülkiyetin güvenli belgeleri olarak işlev gören ve koleksiyoncular için değerli bir yatırım olabilen NFT’ler, dijital varlıklardır. NFT nedir, nasıl oluşturulur, nasıl satın alınır ve satılır? İlgilenenler ama pek de bilgisi olmayanlar için tüm bu soruların cevaplarını araştırdık… 

 

NFT’ler özellikle pandemi sürecinde çok popüler hale geldi ve birçok yatırımcı bunları nasıl satın alacağını merak etmeye başladı. Sanatçı Beeple’dan dijital sanat, Twitter CEO’su Jack Dorsey’in ‘ilk tweet’i ve pikselli CryptoPunks karakter portrelerinin her biri milyonlarca dolar değerinde NFT olarak satıldı. 

 

Sanatçılar, koleksiyoncular ve spekülatörler, kripto para birimleri ve diğer dijital varlıkların fiyatları hızla arttığı için bu akıma katıldı. Uzmanlar ise bunun patlamaya hazır sürdürülemez bir balon olup olmadığı veya yeni bir uzun vadeli yatırım varlık sınıfının doğuşu olup olmadığı konusunda hala kararsız. Ancak NFT’lerin kendileri sanatçılar için söz veriyor ve iş dünyasında uygulamaları var. 

NFT’lerin ne olduğundan ve bunlara nasıl yatırım yapmaya başlayacağınızdan veya ilk etapta yapmanız gerekip gerekmediğinden emin değil misiniz? İşte bilmeniz gerekenler… 

NFT Nedir?  

NFT, “değişmeyen token” anlamına gelir. NFT’ler, genellikle bir sanat eseri, müzik bestesi veya bir video oyunu içindeki bir öğe gibi dijital ve benzersiz bir varlığın sahipliğini garanti etmek için kullanılır. 

Bu belirteçler, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri tarafından kullanılan aynı dijital defter teknolojisi sistemi olan bir blok zinciri üzerinde oluşturulur ve yönetilir. NFT’ler genellikle Ethereum ağına dayanır, ancak bazı NFT’lerin kullandığı Solana ve Polkadot gibi başka blok zincirleri de vardır. 

Bu dijital belirteçleri, gayrimenkul gibi fiziksel bir varlığa sahip olduğunuzu kanıtlamak için sunabileceğiniz fiziksel bir sertifikaya veya unvana benzer bir tür “sanal sertifika” olarak düşünün. Orijinal olarak, dijital varlıklar ve sanat için tasarlanmış dijital bir mülkiyet kanıtıdır. Bununla birlikte, NFT’ler mülkten koleksiyonlara ve fiziksel sanat eserlerine kadar her şey için benzersiz fiziksel varlıkların mülkiyetini garanti etmek için de kullanılabilir.  

NFT Nasıl Satın Alınır? Nereden Satın Alınır? 

NFT’ler, Amazon veya Etsy gibi amaca yönelik oluşturulmuş bir NFT pazarı aracılığıyla yalnızca dijital varlıklar için alınıp satılır. Bu pazar yerleri, sabit bir fiyattan bir NFT satın almak için kullanılabilir veya kripto para birimleri ve hisse senetleri alıp satmak için kullanılan değişim sistemi gibi sanal bir açık artırma işlevi görebilir. Müzayede yoluyla satışa sunulan NFT’lerin fiyatları bu nedenle değişkendir ve talebe bağlı olarak değeri değişir. Her zamanki gibi, talep ne kadar yüksek olursa, fiyat da o kadar yükselir! 

NFT’ler ile hisse senetleri ve kriptolar arasındaki önemli bir fark, hisse senetleri ve kriptoların değiştirilebilir olmasıdır; yani her birim tıpkı diğeri gibidir. Amazon’un bir hissesi, Amazon’un başka bir hissesi ile aynıdır ve bir Bitcoin jetonu diğerine eşittir. NFT’ler değiştirilemez, yani satın aldığınız jeton, başka hiçbir şeyle doğrudan değiştirilemeyen benzersiz bir öğeyi temsil eder. 

Bu dijital varlıklara teklif vermek için bir NFT pazarında bir kripto cüzdanı açmanız ve finanse etmeniz gerekir. Bir e-ticaret platformundaki dijital cüzdan gibi bir kripto cüzdanı, bir NFT satın almak için gereken kripto para birimlerini depolar. Hedeflenen bir NFT satın almak için gereken kripto ile bir cüzdanın finanse edilmesi gerekir. Örneğin, Ethereum blok zinciri teknolojisi üzerine inşa edilmiş bir NFT, Ether jetonlarından satın alınmasını gerektirebilir. 

NFT satın alımlarını destekleyen çeşitli pazar yerleri vardır. En iyi NFT pazar yerleri arasında OpenSea, Rarible, SuperRare ve Foundation bulunur. Belirli varlıklarda uzmanlaşmış başka niş pazarlar da vardır. Örneğin, NBA Top Shot, Ulusal Basketbol Birliği’ne aittir ve oyuncu performanslarının kliplerini NFT olarak satar. Piyasadan bağımsız olarak, bir NFT’ye teklif vermeden ve satın almadan önce bir kripto cüzdanının açılması ve finanse edilmesi gerekecektir. 

NFT Nasıl Satılır? 

Bir NFT’ye sahip olduğunuzda, dijital varlıkla istediğiniz gibi ilgilenebilirsiniz. Koleksiyon olarak saklayabilir, başkalarının görmesi için sergileyebilir veya daha büyük bir dijital projenin parçası olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca satılık olarak da listeleyebilirsiniz. Pazar yerleri NFT satışları için ücret alır. Bu ücretler, NFT’nin “gaz ücreti” olarak bilinen enerji tükettiğini doğrulamak için gerekli olan blok zinciri hesaplaması nedeniyle NFT’nin kullandığı blok zinciri ağına bağlı olarak dalgalanabilir. 

Sahip olduğunuz bir dijital varlığı satmak için, pazarın NFT’nin üzerine inşa edildiği blok zincirini desteklemesi koşuluyla, parçanın seçtiğiniz pazar yerine yüklenmesi gerekecektir. Buradan, belirli bir fiyattan satış için listelemeyi veya alıcıların teklif verdiği açık artırma tarzı bir satışı tercih edebilirsiniz. 

Yüklendikten sonra, pazar yeri varlığı doğrulayacaktır. Satıldıktan sonra, pazar yeri NFT’nin satıcıdan alıcıya transferini üstlenecek ve ayrıca kripto paraları cüzdanınıza listeleme ücreti ve diğer ilgili blok zinciri hesaplama giderlerinden daha az transfer edecektir. 

NFT Nasıl Oluşturulur? 

NFT’lerin cazibesinin bir kısmı, çalışmalarının gerçekliğini garanti edebilen ve NFT olarak paraya çevirebilen yaratıcılardan – sanatçılar, müzisyenler, film yapımcıları, yazarlar ve benzerlerinden – gelir. Herkes dijital bir varlığı bir NFT’ye dönüştürebilir ve bir pazarda satabilir.

Her platform işleri bir diğerinden farklı şekilde ele alır, ancak temel para basma süreci aşağıdaki gibidir: 

  • Bir kripto cüzdanının açılmasını ve finanse edilmesini sağlayın (NFT’nin oluşturulmasıyla ilgili bilgi işlem ücretlerini karşılamak için Ether’de olduğu gibi). 
  • Pazar yerindeki “oluştur” düğmesini tıklayın ve çalışmanızı yükleyin. 
  • NFT’yi sabit bir fiyatla veya açık artırma yoluyla satılık olarak listeleyin. 

NFT’lerin Avantaj ve Dezavantajları 

Bazı NFT’lerin değeri geçen yıl fırladı ve yatırım camiasından büyük ilgi gördü. NFT’leri satın alırken ve kullanırken kesinlikle dikkate alınması gereken bazı avantajlar vardır: 

  • Bazı fiziksel koleksiyonların (sanat gibi) değer kazanma konusunda uzun bir geçmişi vardır ve dijital sanat aynı fiyat takdirini sergileyebilir. 
  • Dijital varlıkları NFT olarak satın almak ve satmak, potansiyel olarak geçmişte olduğundan çok daha fazla alıcı ve satıcıya erişim sağlar. 
  • Blok zincirine yerleştirilmiş bir dizi kodlanmış komut anlamına gelen “akıllı sözleşmeler”, sanatçıların ve yaratıcıların gelecekte çalışmalarının kullanımına ve yeniden satışına göre ödeme almalarını sağlayabilir. 

Ancak NFT’lere yatırım yapmamak ve bunları kullanmamak için de bazı nedenler var: 

  • Çoğu NFT, kendi başına herhangi bir gelir getirmeyen statik varlıkları temsil ettiği için öncelikle alıcı talebi gibi sübjektif metriklerle değerlenir. Sonuç olarak, yüksek fiyatlar sonsuza kadar sürmeyebilir ve NFT’ler önemli ölçüde değer kaybedebilir. 
  • NFT’ler oluşturmak ve satmak ücretsiz değildir ve ücretler, bir NFT’nin bir pazardaki diğer kullanıcılar tarafından değerlendiğinden daha fazla olabilir. 
  • NFT’ler ve üzerine inşa edildikleri blok zinciri teknolojisi, işlemleri oluşturmak ve doğrulamak için önemli miktarda enerji harcadıkları için çevresel bir etkiye sahiptir. 

NFT Sizin İçin Doğru Yatırım mı? 

NFT hareketi yenidir ve potansiyel kriptoların dijital ekonomiyi daha fazla insan için çalıştırması gerektiğinin erken bir göstergesidir. Dijital varlıklar oluşturmak ve satmak, içerik oluşturucular için çok anlamlı olabilir. Ancak NFT’leri tahsil edilebilir değerleri için satın almak söz konusu olduğunda, bunlar spekülatif bir yatırımdır. Değer belirsizdir ve işin kendisine olan talebe göre dalgalanacaktır. 

Hangi koleksiyonun değerinin artacağını ve hangisinin artmayacağını bulmak için belirlenmiş bir kural yoktur. Ancak yeni bir NFT trendini erken belirlemek, daha sonra büyük fayda sağlayabilir. Başlangıçta küçük değerlere satılan bazı dijital sanat eserleri, daha sonra binlerce dolara alıcı buldular. 

Özellikle sanattan anlıyor ve koleksiyon yapmaktan hoşlanıyorsanız, NFT yatırımıyla uğraşmak sizin için anlamlı olabilir. Satın alırken aranacak bazı şeyler arasında varlığın yaratıcısı, parçanın ne kadar benzersiz olduğu, varlığın mülkiyet geçmişi ve bir varlığın bir kez sahip olunduğunda gelir elde etmek için kullanılıp kullanılamayacağı (örneğin, bir parçayı görüntülemek için ödeme yapılması veya yeniden lisanslama ücretleri) yer alır. 

NFT’lerin “patlamayı bekleyen bir balon” olduğu argümanına gelince, riskleri tartmak ve yatırımlarınızı çeşitlendirmek sizin elinizde. Belki de NFT portföyünüze blok zinciri teknolojisi geliştiren işletme hisselerinin yanı sıra kriptoları da karıştırarak. 

NFT’ler, teknoloji dünyasında umut vadeden yeni bir cephe, ancak herhangi bir hareketin yeni ortaya çıkan aşamasına yatırım yaparken çok fazla risk bulunduğunu da unutmayın. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu