Sağlık

Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

Deri hastalıkları sağlık açısından olduğu kadar estetik açıdan da büyük bir sorun. Hele ki söz konusu bulaşıcı deri hastalıkları olduğunda durum daha da ciddi ve partneriniz, aile fertleriniz ve yakınlarınız da risk altında. Ciltte maya, dermatofit ve küf kaynaklı olarak meydana gelen koltuk altı, iç uyluk ve genital bölgelerdeki kırmızı ya da kahverengi renkli lekelerde endikasyon sağlayan Canesten Krem ‘in nasıl kullanıldığını, içeriğini ve yan etkilerini mercek altına alalım.  

 

Cenesten Krem Nedir? 

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti. Tarafından üretilmekte olan Cenesten, 20 gramlık alüminyum tüpler halinde üretilerek, karton kutudaki ambalajlarda eczanelerde satılmaktadır. Etken madde olarak içeriğinde bulunmakta olan madde; klotrimazol mikronize’dir. Yardımcı madde içeriği ise şu şekildedir; demineralize su, setil stearil alkol (lanette O), sorbitan stearat (arlasel 60), polisorbat 60 (tween 60), suni spermaçet, benzilalkol çift destile, oktidedokan-1-ol (eutanol G). 

Haricen olarak kullanılır. 

 

Canesten Krem Ne İçin Kullanılır? 

Cilt yüzeyinde maya, dermatofit ve küf gibi etmenler kaynaklı olarak oluşum gösteren cilt hastalıklarında kullanılır. (Tinea pedum, cutaneus candidiasis, tinea corporis, pityriasis versicolor, tinea manuum ve tinea inguinalis kaynaklı dermatomikozlarda) 

Corynebacterium minutissimun nedeniyle koltuk altı bölgesinde veya iç uyluk ve torbalarında meydana gelen, ayrıcı bulaşıcı da olan kırmızı-kahverengi lekelerde kullanılır. 

Kadınlarda vajina dudaklarında meydana gelen mantarlarda kullanılır. 

Erkeklerde candidal vulvitis ile candidal balanitis isimli maya mantarlarına bağlı olarak penisin baş kısmında meydana gelen iltihaplanmada ve o bölgedeki kızarıklık, ağrı, yanma ve şişme gibi semptomların tedavisinde endikasyon sağlar.  

 

Canesten Krem Nasıl Kullanılır? 

Şikayetleriniz üzerinde değerlendirmede bulunarak en doğru kullanım önerisini doktorunuz sunacaktır. Prospektüsünde bulunan uygulama metodu şu şekilde aktarılmıştır: 

 • Ertirazma: iki ila dört hafta süresince  
 • Candida vulvitis & Candida balanitis: bir ila iki hafta süresince 
 • Dermatomikozlar: üç ila dört hafta süresince 
 • Pityriasis versicolor: bir ila üç hafta süresince 

Tedavi sürecinizde şikayetleriniz üzerinde iyileşme gözlemlense bile yukarıda belirtilmekte olan süreler boyunca kremi kullanmaya devam ediniz. Aksi halde iyileşme yavaşlayabilir / durabilir veya şikayetleriniz tekrarlayabilir. Ayrıca tedavi planlamanızda 4. haftada olmanıza rağmen herhangi bir iyileşme görülmezse doktorunuzla yeniden irtibat kurunuz. 

Günlük olarak iki ila üç kez uygulanabilir. 

Uygulama sırasında az miktarlarda kullanınız. Yaklaşık olarak bir el büyüklüğündeki bir alan için 0.5 cm uzunluğu kadar sürmeniz yeterli gelecektir. Uygulama sırasında el hijyeninize hassasiyet gösteriniz. İnce bir katman olarak sürdükten sonra emilimini sağlayınız.  

 

Canesten Kremi Aşağıdaki Durumlarda Dikkatli Kullanınız 

Kadınlarda ve erkeklerde genital bölgeler olan vajina ve penis bölgelerine uygulandığında; diyafram ve prezervatif gibi lateks materyallerle üretilmiş olan doğum kontrol yöntemlerinin etkinliğini tahribata uğratabilir. Canesten’in bu etkisi geçicidir; kullanım süreci sonlandırılmış olup tedavi sona erdirildiğinde bu etki kaybolur. 

Göz ve göz çevresi ile temas etmesinden kaçınınız. 

Ağız yoluyla kullanmayınız, yalnız haricen uygulanım içindir.  

 

Canesten Krem Hamilelikte Kullanılır mı? 

Hamilelik dönemi boyunca doktorunuzun fikrini almadan kesinlikle ilaç kullanmayınız. En hafif ve risksiz gördüğünüz ilaç bile bebeğinizin sağlıklı gelişimi için çok büyük riskler oluşturabilir. Ayrıca Canesten’in size reçete edilmesi durumda hamileyseniz ya da hamile olduğunuza dair şüpheleriniz mevcutsa bunu mutlaka doktorunuza belirtin. 

Canesten’i hamileliğinizin birinci trimester döneminde kesinlikle kullanmayınız. 

Canesten Krem gebelik kategorisi sınıflandırmasında B grubunda yer almaktadır.  

Gebelik kategorisi B olan ilaçlar; hayvanlar üzerindeki laboratuvar deneylerinde, fetüs üzerinde risk oluşturmamıştır fakat insanlar üzerinde yeterli sayıda deney gerçekleştirilemediği için gebe kadınlarda kullanımı önerilmez. Yalnız ilacın kullanımına acil ihtiyaç duyulduğu durumlarda yararları ve olası risk unsurları hekim tarafından değerlendirilerek hamilelik sürecinde kullanımı önerilebilir. 

 

Canesten Krem Emzirirken Kullanılır mı? 

Emzirme döneminde de hamilelik sürecinizde olduğu gibi ilaç kullanımında doktorunuzun bilgisi dışına çıkmayınız. Çünkü ağız yoluyla ya da haricen uygulanan tüm ilaçlar, anne sütü ile bebeğe aktarılma riski taşıyabilir.  

Canesten’in etken maddesi olan klotrimazol mikronize maddesinin, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda anne sütüne geçtiği saptanmıştır. Bu nedenle kremin kullanıldığı süre zarfında emzirme sürecine ara verilmesi gerekmektedir.  

 

Canesten Krem Çocuklarda Kullanılır mı? 

Bebeklerde ve çocuklarda kullanımının güvenirliğine ve endikasyonuna yönelik olarak yeterli çalışma bulunmadığından dolayı kullanımı önerilmez. Fakat bazı yaş gruplarında kullanımı için doktorunuz doz ayarlamasında bulunarak reçete edebilir.  

 

Canesten Krem Yan Etkileri 

Bütün ilaçlar gibi Canesten de alerji riski barındırmaktadır. İçerisindeki maddelere karşı duyarlılığı bulunan kişilerde beklenmedik ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Aşağıda bulunan belirtilerden herhangi biri meydana gelirse, kremi kullanmayı durdurunuz ve sağlık kuruluşlarına başvurunuz:

 • Nefes alma güçlüğü 
 • Bayılma 
 • Kurdeşen 
 • Ani tansiyon düşüklüğü 

Canesten’in kullanımıyla birlikte görülebilen hafif yan etkiler:  

 • Ödem 
 • Ciltte tahriş 
 • Deride kabarcıklar 
 • Deri döküntüleri 
 • Batma hissiyatı 
 • Yanma hissi 
 • Kaşıntı 
 • Deride soyulma 
 • Eritem 
 • Ağrı 

Canesten Krem Fiyatı 

Normal reçete ile yalnızca eczanelerden temin edebileceğiniz Canesten’i reçetesiz olarak da 18.09 TL’ye satın alabilirsiniz. Fakat şunu da belirtelim ki reçeteli olarak aldığınızda SGK tarafından geri ödemesi bulunmaktadır.  

 

Canesten Krem Muadilleri 

Yaşanabilecek olan stok sorunları, zaman zaman bazı ilaçlara erişmemizde handikap oluşturabilir. Bu süreçte eşdeğer ilaçları kullanarak tedavinizin aksamasını önleyebilirsiniz. Canesten’in eşdeğerleri aşağıdadır: 

 • İmazol Krem 
 • Gyno-Canesten 1 Ovül 

 

Canesten Krem Kullananlar 

User 1: Vajinanızda kaşıntı olduğunda direkt kullanabileceğinizi sanmayın çünkü kaşıntının nedenleri farklı olabiliyormuş. Ben kaşıntı için kullandım daha beter olunca doktora gittim kremi kesmemi söyleyip başka ilaç verdi.  

User 2: Prezervatifin etkisini düşürmesi enteresanmış, yazmanız çok iyi olmuş ben okumamıştım reçetesini.  

User 3: Erkek arkadaşımın sırtında kahverengi lekeler vardı, bana da bulaşmıştı. İlk başta o kadar endişelendik ki anlatamam. Neyse ki sandığımız kadar ciddi bir şey değilmiş. İkimiz de 3 hafta kadar kullandık ve faydasını gördük.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Varisleri Gidermek İçin Evde Doğal 8 Bitkisel Tedavi Yöntemi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu