Yaşam

Evde Sarı Işık mı Beyaz Işık mı Kullanılmalı?

Işık hayatımızın belki de en önemli parçalarından biridir. Işık olmadan bir hayat olduğunu düşünemeyiz değil mi? Yaşamın tüm fonksiyonlarını kontrol eder ve hayatın devamlılığını sağlar. Bunu yapan aslında güneşimizdir. Fakat biz bugün ondan bahsetmeyeceğiz. Bugün yaşam alanlarını yapay şekilde aydınlatan ışıklardan bahsedeceğiz.

Evlerimiz bizim yegâne yaşam alanlarımızdır. Bizim için küçük bir dünya gibidir. Bu yüzden yaşamımızı sürdürebilmemiz için bir aydınlatma gerekmektedir. Biz de bu ışığı ampullerden sağlarız. İyi bir aydınlatmanın nasıl olacağı konusunda da birçok fikir ayrılığı vardır. Kimimiz beyaz ışık, kimimiz ise sarı ışığı tercih eder. Bunların arasından seçim yapmak her zaman kolay değildir. Bu yüzden de tek bir ışık seçip tüm evimizi onunla aydınlatırız. Fakat farklı odaların farklı ışık ihtiyaçları olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi gelin size biraz bu ihtiyaçları açıklayayım.

 

İlk olarak size ampullerden ve sıcaklık değerlerinden bahsetmek istiyorum. Çünkü bu sıcaklık değerleri hangi oda da hangi ışığı kullanmanız gerektiği konusunda büyük bir ipucu vermekte. Öncelikle tüm ışıkların rengi beyazdır. Evet, sarı renkli olanlarında beyaz. Bu renk sadece sıcak beyaz renk olarak adlandırılır. Beyaz olarak bildiğimiz ışık ise soğuk beyaz olarak adlandırılır. Ancak ben bu yazıda soğuk, sıcak beyaz diye uzun uzun yazıp kafanızı karıştırmayacağım. Bildiğimiz gibi sarı ve beyaz renkler üzerinden anlatacağım. Bu konuda hemfikir olduysak hemen devam ediyorum. Renk sıcaklıkları “Kelvin” terimi ile ifade edilir. Sarı renk 2700-3000K renk sıcaklığı aralığında, beyaz renk ise 6000K-6500K renk sıcaklığındadır. Peki hangi oda için hangi renk ışığı tercih etmemiz gerekir?

  • Yemek Alanları

Yemek alanları genellikle evlerin salon bölümünde yer almaktadır. Salon için ise beyaz renk ışık önerilir. Ancak yemek yemek bizler için büyük bir keyif demektir. Bu yüzden bu alanlarda karışık kullanım yapmak daha mantıklı gözüküyor. Hem sarı hem de beyaz ışığı karışık kullanma yemek odalarınız için ideal olacaktır. Yeter ki yediğiniz yemeği güçlü bir şekilde aydınlatsın.

  • Salon

 

Salonlar evlerimizin adeta vitrini gibidir. Günümüzün büyük bir kısmının geçtiği, misafirlerimizi ağırladığımız önemli yaşam alanımız. Salonlarda genellikle eşya yoğunluğu biraz fazladır. Işık kaynağımızın büyük ve güçlü olması gerekir. Aksi takdirde bazı alanlar karanlık kalır ve gözden kaybolur. Bu yüzden salonlarda beyaz ışık kullanmakta fayda var.

  • Oturma Odası

 

Oturma odaları, işten veya okuldan yorgun geldiğimizde kendimizi dinlemek için attığımız ilk yerdir. Günün yorgunluğunu atıp keyif yapacağınız bir yerde yorucu bir aydınlatma olmaması gerekir. Bu yüzden sizi dinlendirecek ve gözünüzü yormayacak bir ışık olan sarı rengi tercih etmelisiniz.

  • Yatak Odası

Yatak odası bazılarımız için belki de en önemli odalardan biridir. Hele ki benim gibi uykuyu çok sevenler için. Bu yüzden yatak odanızın aydınlatmasına dikkat etmeniz ve rastgele bir şekilde yapamamanız gerekir. Yatak odasının ışık rengi kesinlikle sarıdır. Sarı ışık zihninizi boşaltmanıza, rahatlamanıza yardımcı olur. Beyaz ışık ise uykunuzun kaçmasına neden olur. Bu yüzden kaliteli bir uyku için sarı ışığı tercih edin.

  • Banyo

Banyo evimizin tehlikeli olabilecek alanlarından biridir. Çünkü burada duş alır ve ıslak ayaklarla dolaşırız, tıraş oluruz, makyaj yaparız. Yaptığımız her şeyin görünür olması gerekir. Bu yüzden kesinlikle güçlü bir beyaz ışık kullanmanız lazım. Her şeyi net görmekte fayda var.

  • Mutfak

Mutfak aydınlatmalarında önemli olan ışığın rengi değil boyutu ve konumudur. Bu yüzden kullandığınız ışık rengi karışık olabilir. Mutfakta özellikle bir tavanda lambanız olması ve onun da geniş açılı olması gerekiyor. Sonra ise bir tezgah lambanız olması gerekiyor. Tezgahta yaptığınız işlemi net görebilmek için beyaz ışık tercih edebilirsiniz.

 

  • Çocuk Odası

Çocukların yaşamı bir evdeki en hassas konulardan biridir. Bu yüzden onların yaşam kalitesini iyi düşünmeniz gerekir. Çocukların uyku kalitesini en üst seviyeye çıkarabilmek için sarı ışık tercih edilmelidir. Sarı ışık onların göz ve zihin sağlığı için oldukça faydalı olacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Varisleri Gidermek İçin Evde Doğal 8 Bitkisel Tedavi Yöntemi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu