Makyaj

Burun Kontürü Nasıl Yapılır?

Burun kontürünün nasıl yapıldığına geçmeden önce kontürün ne olduğunu kısa şekilde özetleyelim. Kontür makyajı, yüzde gizlemek istenilen veya ön plana çıkarmak istenilen yerleri, koyu ve açık renkteki ürünleri kullanarak gölgelendirme ya da belirginleştirme işlemine denir. Kontür makyajı ile burnumuzu daha küçük gösterebilir, elmacık kemiklerimizi vurgulayarak yüzümüzü daha ince gösterebiliriz. Kontür makyaj ürünlerini ve uygun fırçalarını doğru kullanarak yüzüne dilediğin şekli verebilirsin. Eğer burun duruşundan rahatsızsan, büyük olduğunu düşünüyorsan ve burnuna nasıl kontür yapacağını bilmiyorsan bu yazımız senin için! Dilediğin burun görünümüne sadece birkaç adımda kavuşabilirsin!

İlk olarak burun kontürünü kusursuz şekilde uygulayabilmek için kendine uygun olan ürünü bulmalısın. Kontür ürünleri; krem, toz, pudra. kalem ve stick olmak üzere birkaç formdan oluşuyor. İlk defa yapıyor isen krem ya da stick formdaki ürünleri kullanmanı önerebiliriz. Biraz daha ilerledikten ve alıştıktan sonra toz kontür paletlerini tercih edebilirsin. Kontürün bir diğer olmazsa olmazı aydınlatıcılar. Mutlaka bir tane aydınlatıcı edinmelisin.

 

Burun Nasıl Daha Küçük Gösterilir?

Uygulamaya geçmeden önce bilmen gereken bir diğer şey burun yapına hâkim olmak. Eğer kemikli ve kemerli bir burun yapın varsa, burnunun kemer bölgesini gölgelendirmelisin. Kullanacağın ürünün koyu tonunu kemik bölgeni izleyerek uygula. Böylelikle kemik görüntüsünün önüne geçmiş olacaksın. Aydınlatıcıyı ise kemerin üzerine gelmeyeceği şekilde, kemerin başladığı noktaya uygulamalısın.

Eğer burnunun kemerli yapısından dolayı burnunun öne doğru eğikse, düşük kısımdan yukarıya, koyudan açığa doğru giden bir kontür makyajı yapabilirsin. Böylelikle burnun daha kalkık gözükecek. Bu işlemi dağıtmak için makyaj süngerini kullanabilirsin. Eğer toz formda bir ürün kullanıyorsan dağıtma işlemini geniş açılı ve sık kıllara sahip sert yapıdaki fırçaları kullanmalısın.

Burnunu daha küçük göstermek istiyorsan burun kemerinde dar bir açıklık bırakarak, yan kısımlara çizgi halinde koyu renkteki kontür ürününü uygula. Ardından aynı rengi burun kanatlarına ve burun deliklerinin etrafına uygula ve tüm ürünü burun kemerinde ince bir boşluk bırakacak şekilde iyice dağıtın.  Ardından aradaki boşluğa yani kemere, ince bir çizgi halinde aydınlatıcıyı sür. En son burun ucuna da aydınlatıcı uygulayarak kalkık bir görünüm verebilirsin.

Başka hiçbir uygulama yapmadan sadece kalkık bir burun ucu görünümü elde etmek istiyorsan kontürün koyu rengini burnunun ucundan başlayarak alt kısma doğru dağıt. Aydınlatıcıyı ise burun ucunun yukarıya bakan kısmına hafif üçgen oluşturacak şekilde uygulamalısın. Artık kalkık duran bir burna sahipsin!

 

Burun kanatların çok geniş ise ve daha ince göstermek istiyorsan kontür uygulaması ile kolayca ince bir buruna sahip olabilirsin. Burun kanatlarına koyu renkteki ürünü uygulayarak gölgelendirme yaptıktan sonra burun kemerinde oluşan boşluğa ince bir çizgi halinde aydınlatıcıyı uygula. Kontür ürününü dağıtırken burun kemerine doğru bulaşmamasına dikkat et. İşte tüm bu adımlarla istediğin burun görüntüsüne estetiğe gerek kalmadan sahip olabilirsin.

 

Burun Kontürü Malzemeleri ve Püf Noktalar

Son olarak burun kontür makyajında dikkat etmen gereken birkaç önemli noktadan bahsedeceğiz. İlk olarak kullandığın ürünleri uyguladıktan sonra iyice dağıtmaya özen göstermelisin. Dağılmamış bir kontür görüntüsü makyajını yapay gösterecektir. Bir diğer önemli nokta ise kontürün kusursuz görünmesini için ten makyajını özenle yapmak. Ten makyajı olmadan kontür uygulaması yapmak cildinde kötü bir görüntü oluşturabilir. Bu yüzden yapacağın ten makyajı ile cildini pürüzsüzleştirmelisin. Ayrıca kontürden sonra makyaj sabitleyici kullanmak kontür makyajını gün içerisinde akmasını engelleyecektir. İşte sana birkaç tüyo! Eğer bu ürünleri almaya zamanın yoksa elindeki ürünler ile de kontür uygulaması yapabilirsin. İhtiyacın olan bir bronzer ve aydınlatıcı.

Aydınlatıcın da yok ise beyaz göz kalemi istediğin görüntüye seni biraz olsun yakınlaştırmak için yardım edecektir. Doğru adımlar ile uyguladığında istediğin görüntüye ulaşmak çok kolay!

Bu içerik de ilgini çekebilir: Varisleri Gidermek İçin Evde Doğal 8 Bitkisel Tedavi Yöntemi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu