Dizi - Film

The Witcher İkinci Sezon Yayında: Canavarlar, Canavarları Öldürüyor!

Xmen dünyasıyla tanıştığımız mutant kelimesine hepimiz az çok aşinayızdır. Xmen’i bilmeyenler bile mutant dendiğinde “He şu ellerinden pençe çıkan adam mı?” diye tepki veriyor. Hugh Jackman’ı özlediğimiz şu günlerde bu meseleyi daha fazla uzatmadan kapatıyorum ve mutant kelimesine geri dönüyorum. Bu kelimenin günümüz dünyasında değil de büyülerin, hilkat garibesi yaratıkların olduğu bir orta çağ evreninde olduğunu bir düşünün. Andrzej Sapkowski bunu çok iyi başarmış… Orta Avrupa’nın Tolkien’i diye geçen Sapkowski, mutant kelimesini büyücülerin yaratıkları kesmek için büyüyle güçlendirdiği insanlara vererek Witcher Lore’unu bize kazandırmayı başardı. Bugünlerde dizisinin ikinci sezonunu izlediğimiz The Witcher evreni nasıl tüm dünyada duyulmaya başladı gelin size kısaca anlatayım.  

 

The Witcher ve Onu Dünyaya Duyuran Şirket: CD Projekt RED

Orta Avrupa’da Andrzej Sapkowski, çok bilinen bir yazar olmasına rağmen tüm dünyada o kadar duyulan birisi değildi. Özellikli Polonyalı gençlerin yakından takip ettiği Andrzej Sapkowski, kendisine yazdığı hikayelerin oyuna dönüştürülmesi fikri ile gelen iki gence oyun haklarını satınca, kendisinin bile beklemediği bir büyüklüğe ulaştı.  

Kariyerlerine korsan CD’cilik ile başlayan bu firma Witcher’ın ilk oyunuyla bu evreni dünyaya duyurmayı başardı. Arkasından gelen iki oyun ile de Avrupa’nın en iyi oyun firması olmayı başardılar. Onların bu oyun başarısının yanında, bu oyunlar ile hikâyenin neredeyse herkes tarafından bilinmesi başarılarına başarı katmıştır.  

Çok tutan oyunları gören Netflix, Witcher evrenine şöyle bir baktı ve dizi yapmaya karar verdi. Aslında The Hexer adlı mini bir seri uyarlanmaya çalışmıştı ama pek tutmamıştı. Netflix daha büyük bir bütçeyle, bu oldukça ilgi çeken seriye daha iyi bir seri yapmaya karar verdi.  

 

Witcher: Polonya’nın Yüzüklerin Efendisi 

Dizinin ilk sezonunun farklı zaman çizgilerince anlatılması her ne kadar kafa karıştırıcı olsa da belirli bölümlerden sonra buna alışıp olayları birbirine bağlamayı başarabiliyorsunuz. Dizinin ikinci sezonu ise lineer bir anlatım tarzına sahip olup tek bir anlatım çizgisinde ilerliyor. 

İlk sezonun son bölümünde birbirlerine kavuşan Geralt ve onun manevi kızı Ciri, ikinci sezona da birlikte başlıyorlar. Ciriyi kendi eğitim gördüğü kaleye götürmek için yolan çıkan Geralt yolda tehlikelerle karşılaşsa da onu sağ salim ulaştırmayı başarabilmiştir. Kaen Morhen adını verdikleri bu kale gibi olan yer Witcher’ların geçmişte üretildiği ve eğitildiği yer. Sezonun konusu ilk sezonda devrilen monolitlere ve Nilfgard’ın Cintrayı ele geçirerek elflere varmasına da bir yandan değiniyor. Yennefer’ın yasak olan ateş büyüsünü kullandıktan sonra güçlerinin kaybolmasını ve denize düşen yılana sarılır edasında bir cadıya nasıl sarıldığını da anlatan bu sezonda Jaskier’i de bolca görüyoruz.  

İki sezonu da izleyip aklınızda geçmişle ilgili sorular oluşuyorsa yine bu evrende geçen Netflix yapımı Witcher: Nightmare of Wolf animasyonunu izlemenizi tavsiye ederim. Animasyonun konusuna en son değineceğim. Şimdi Witcher dizisinin oyuncu kadrosuna bakalım.  

 

The Witcher Oyuncu Kadrosu ve Karakterler 

 • Henry Cavill- Rivyalı Geralt/Witcher: Seçildiği ilk günden bu yana nasıl olacak acaba role uyum sağlayabilecek mi diye merakla beklediğimiz Henry Cavill, role ilk sezondaki gibi oldukça iyi oturmuş. Bu sezon Ciri’yi, Kaen Morhen’e götüren ve ortaya çıkan garip yaratıkları araştırmaya başlayan Witcher, geçmişte kürelerin çarpışmasıyla alakalı olarak monolitlere biraz daha ilgi duyar.  
 • Freya Allan- Ciri: Geralt’ın yardım ettiği bir şövalyeden “Şaşırma Hakkını” kullanarak aldığı manevi kızı. Cintra’nın prensesi olan Ciri, şehir düşünde Geralt’ı aramaya çalışıyordu. İlk sezonun son bölümünde nihayet kavuştular.  Bu sezon da tıpkı Geralt gibi olmak isteyen Ciri, Kaen Morhen de antrenman yaparak Witcher olmaya çalışır. Kanındaki gücün farkına varınca Nenneke’ye gider. 
 • Anya Chalotra- Venneberglü Yennefer: Geralt’ın “Gördüğüm en iyi büyücü” dediği büyücü. İlk sezonun sonunda yasak olan ateş büyüsünü yaptığı için büyü gücünün onu terk ettiğini düşünür. İlk önce Nilfgaardlıların ardından da elflerin eline esir düşen Yennefer, ikisinin birleşmesinden sonra serbest kalır.  
 • Mimi Ndiweni- Fringilla: Nilfgaard’ın başındaki “Beyaz Alev” in büyücüsü. Cintra’yı aldıklarında şehri elflerle birlikte o yönetir. 
 • Kim Bodnia- Vesemir: Geralt’ın ve şu anda hayatta kalan Witcherlar’ın hocası.  
 • Eamon Farren -Cahir Mawr Dyffryn: Ciri’nin peşinde olan Nilfgaardlı komutan. Kuzey krallıklarının eline esir düştükten sonra bir bilgi alınamaz. Yennefer’in de masum olduğunu kanıtlaması için onu idam etmesine karar verilir. 
 • Joey Batey -Jaskier: Bir ozan. Geralt’ın anlattığı hikayeleri şarkı yapar. Bazı yerlerde çok sevilir. Geralt’ın doslarından birisidir.  
 • MyAnna Buring -Tissaia de Vries: Yennefer’in Triss’in akıl hocasıdır. Aynı zamanda Yennefer’i en yakın arkadaşı olarak görür.  
 • Anna Shaffer -Triss Merigold: İlk sezonun sonunda çok ağır yaralansa da hayata döndürülür. İlk sezonda siyah olan saçları artık kızıldır. 
 • Royce Pierreson – Istredd: Yennefer’ın Geralt’tan önce aşk yaşadığı partneri. Kendisi de Yennefer gibi büyücü olan Istredd aynı zamanda bir tarihçidir ve monolitleri araştırıyordur. Geralt’ın ona yakın zamanda işi düşer.  
 • Wilson Mbomio – Dara 
 • Mahesh Jadu – Vilgefortz of Roggeveen 
 • Tom Canton – Filavandrel 
 • Mecia Simson – Francesca Findabair 

 

The Witcher İzlenir mi? 

Witcher, gerek evreni gerekse hikayesi bakımından birçok diziden üst düzey bir anlatıma sahip. Bu oyuncuların performansı, repliklerin baymaması ve aksiyonun gerçekçi olmasına çokça bağlı. İlk sezonu izlerken sıkıldıysanız farklı zaman çizgileri sizi bunalttıysa, bu sezon sizi hiç boğmayan bir anlatım bekliyor. Müziklerine hiç değinmiyorum bile… Jaskier’in şarkıları bir yana dursun, soundtrack ve dizide çalan arka fon müzikleri sizi ortama sokmayı başarıyor. Oyunları oynayan birinin bu diziden sıkılmasına zaten imkân vermiyorum ama bu hikayeyle yeni tanışıyorsanız da sizin için harika bir deneyim sunacak. Özetle bu dizi izlenir.  Şimdi de Witcher dizisinden öncesini anlatan dizide kafamızda oluşan birçok soruyu cevaplayan Witcher: Nightmare of the Wolf animasyonunun konusunu anlatayım.  

 

The Witcher: Nightmare of the Wolf… Vesemir Gençken Ayrı Bir Karizmaymış! 

The Witcher: Nightmare of the Wolf

İkinci sezonda gördüğümüz Witcher’ların akıl hocalığını ve eğitmenliğini yapan Vesemir’in gençliğini anlatan bu animasyon oldukça güzel. Witcher’lık ile ilgili kafamıza takılan birçok soruya da cevap vermeyi başarıyor. Vesemir’in çocukluğundan, Kaen Morhen’e yapılan saldırıya kadar her şeyi anlatıyor. Witcher’lığın genelde tercih sebebi olmamasından, Witcher’ların büyücüler tarafından insanları mutajenlerle dönüştürmesini anlatan bu animasyon, diziyi sevenlerin de seveceği türden bir yapım.  

 

Animasyonun baş karakteri para ve şöhret için Witcher’lık yapan Vesemir, bir gün haksız bir sebeple içeri atılır. Witcher’lığın tehlikeli olduğunu ve bitmesi gerektiğini savunan Tetra adlı büyücü ise bulduğu kanıtlar ve güçlü bir dostla bu amacını gerçekleştirmeye oldukça yakındır. Dizinin hayranları için oldukça ilgi çekici olan bu animasyonu izlemenizi tavsiye ederim.  

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Ricky Gervais’ten Mutlaka İzlemeniz Gereken Bir Kara Komedi: After Life Konusu ve Oyuncuları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu