Dizi - Film

The Queen’s Gambit İnceleme: Neden Bu Kadar Sansasyon Uyandırdı? Konusu ve Karakterleri

Satrançla ilgili bir dizinin, Netflix’in en çok izlenen yapımlarından biri haline gelmesi şaşırtıcı olabilir ama olmamalı! The Queen’s Gambit, özellikle de olağanüstü performanslarla doluyken ve satranç müsabakaları boks maçları gibi oynanırken bu kadar dikkat çekmeyi sonuna kadar hak ediyor… 

The Hustler (Bilardocu), The Man Who Fell From Earth (Dünyaya Düşen Adam) gibi yine çok beğenilen ve sinemaya uyarlanan hikayelerin de yazarı olan Walter Tevis’in1983 tarihli romanına dayanan The Queen’s Gambit, 2020’nin en çok konuşulan dizilerinden biri oldu. 

Satrançla ilgili çok fazla bilgisi olmayanları ince ayrıntıların girdabında boğmayan ama aynı zamanda oyunu bilenler için yine de tatmin edici olan The Queen’s Gambit dizisinin ilginç karakterleri, bu karakterleri canlandıran oyuncular ve konusuyla ilgili tüm ayrıntıları sizin için bir araya getirdik ki önyargılı davranarak böyle güçlü bir yapımı izlememezlik yapmayın…  

The Queen’s Gambit İnceleme 

The Queen's Gambit inceleme

The Queen’s Gambit, bu yaşam tarzına kendisi de yeni yeni adapte olmaya çalışan ana karakterin gözünden, izleyicileri, antik spor dünyasına sokuyor.  

Out of Sight ve Logan filmlerinin senaryolarıyla iki kez Oscar adayı olan Scott Frank’in yazıp yönettiği dizi, son heyecan verici! Frank’in yönetmenliği hızlı geçişler, ustaca kadrajlama ve güzel çekimlerle dolu. 

Dizinin en güzel yanı ise oyunu anlamak için oyun hakkında hiçbir şey bilmeye gerek olmaması! Mini diziye hakim olan stratejiler hakkındaki tüm teknik konuşmalara rağmen, oyunun kendisi asla gerçekten odak noktası değil. Her bölümde gerçekleşen sayısız maç sırasında, kamera yaşanan aksiyonu takip etmek yerine, dikkatimizi tepkilere ve daha da önemlisi Beth Harmon ve rakibinin yüzlerine odaklıyor. Belirli bir manevranın ne anlama geldiğini anlamamıza gerek yok çünkü her hareketin gücü ve ağırlığı hakkında bilmemiz gereken her şey, Beth’in yüzünden okunuyor. 

Split ve The Witch’te de olağanüstü performanslar sergilemiş olan genç aktrist Anya Taylor-Joy, etkileyici menzilini ve ekrandaki varlığını bir kez daha ortaya koyuyor. Sadece yüz ifadeleriyle karmaşık duyguları bile izleyicilere son derece etkili bir şekilde yansıtıyor. Sanki 38 yıl önce Walter Tevis, romanını onu düşünerek yazmış gibi… Üstelik genç aktris, 1960’ların moda ve tavırlarına o kadar mükemmel uyuyor ki, yanlış on yılda doğmuş olabilir. 

Anya Taylor-Joy, genel karanlık dokusunu ve Beth’in satranç tutkusu ve bağımlılıklarına dair karşılaştığı mücadeleleri ustaca dengeliyor.  

The Queen’s Gambit Konusu   

The Queen's Gambit konusu

The Queen’s Gambit, annesi bir araba kazasında öldükten sonra kızlara özel bir Hıristiyan yetimhanesi olan Methuen Okulu’na gönderilen Beth Harmon’un hikayesiyle şekilleniyor. 

Yetimhanede hademelik yapan Bay Shiabel sayesinde satrançla tanışan küçük Beth, sahip olduğu esrarengiz yeteneği sayesinde, daha 9 yaşında bir dahi olarak kabul ediliyor. Hikaye, Beth’i 1960’larda, sadece varlığının normlara ve beklentilere meydan okuduğu erkek egemen bir endüstri olan satranç dünyasında takip ediyor.  

Hayatının çoğunu ve mutluluğunu satranç tutkusu için feda eden Beth, yaşamına hakim olan stresle, alkol ve yetimhanede alıştırılarak bağımlısı olduğu librium bağımlılığı ile başa çıkıyor. 

15 yaşında evlat ediniliyor ve sevgisiz kocası ve tatmin edici olmayan hayatıyla Beth’in yolculuğunda önemli bir rol oynayan üvey annesi Alma Wheatley ile tanışıyor. Aralarında tuhaf ama özel bir bağ kuruluyor. Beth yerel satranç turnuvalarını kazanmaya başladıktan ve Alma, yeni kızının ne kadar para kazanabileceğini keşfettikten sonra, Beth’in menajeri ve yöneticisi olarak hareket ediyor ve ulusal ve uluslararası turnuvalara seyahat edebilmeleri için okuluna mazeretler uyduruyor. 

Methuen Okulu’nun mavimsi gri salonlarından Kentucky ve Cincinnati’nin kahverengi spor salonlarına ve oditoryumlarına, dönemin Las Vegas ve Mexico City’sine, Moskova’nın güzel ve karanlık kar manzaralarına ve mimarisine, dizi için seçilen mekanlar göz kamaştırıyor. Sürekli değişiyor ve daha da büyüyorlar, tıpkı Beth’in karşı karşıya kaldığı riskler gibi… 

Beth, kendinden yaşça bir hayli büyük erkeklere karşı yarışırken, deneyimli bir boksör gibi çatışıyor, takas ediyor, numara yapıyor ve zafere ulaşmaya çalışıyor. Dünyanın en iyileriyle rekabet etmeye başladığında, yanına izleyiciyi de katıyor.  

Sonunda başarılı olacak mı? Sadece satrançta değil, içindeki kargaşanın üstesinden gelmekte de? Bunu öğrenmek için zaman ayırmaya değer! 

The Queen’s Gambit Kaç Sezon, Kaç Bölüm?   

The Queen's Gambit kaç sezon

Prömiyeri 23 Ekim 2020’de yapılan The Queen’s Gambit, 7 bölüm ve tek sezondan oluşan mini bir Netflix dizisi. IMDb puanı ise 8.6 

The Queen’s Gambit Oyuncuları   

Şaşırtıcı derecede sürükleyici bir macera olan The Queen’s Gambit’te, Taylor-Joy’un performansını güçlü bir oyuncu kadrosu destekliyor: 

 • Anya Taylor- Joy : Beth Harmon 
 • Chloe Pirrie: Alice Harmon 
 • Bill Camp: Mr. Shaibel 
 • Marcin Dorocinski: Vasily Borgov 
 • Marielle Heller: Alma Wheatley 
 • Thomas Brodie-Sangster: Benny Watts 
 • Moses Ingram: Jolene 
 • Harry Melling: Harry Beltik 
 • Isla Johnston: Young Beth Harmon 

The Queen’s Gambit Karakter Analizleri  

 • Beth Harmon 

Kendinden emin, kararlı ve asabi!  Elizabeth Harmon esprili, yoğun ve kendine güvenen bir karakter. Gizemli ve tutkulu bir satranç oyuncusu. Ancak mükemmel olduğu kadar kusurlu! Kazanmak için doğal bir yeteneğe sahip, ancak takıntıları, hayal kırıklıkları ve kendinden şüphe duyması sık sık engeller olarak önüne çıkıyor. Masaya oturduğunda anlatıyı zorlayan şey nasıl kazanabildiği değil, her sonuca nasıl tepki verdiği… Bir turnuva spikerinin ifade ettiği gibi: “Elizabeth Harmon hakkında bildiğimiz tek şey, kazanmayı sevdiğidir.” 

 • Alice Harmon 

Satranç dahisi Beth Harmon’un biyolojik annesi. İntihar ederek Beth’i öksüz bırakana kadar Kentucky, Wakefield’de kızıyla birlikte bir karavanda yaşadı. Elizabeth’in gözünden izlediğimiz flashback’lerden birinde, Cornell Üniversitesi’nden matematik alanında doktorası olduğunu öğrendiğimiz dengesiz bir karakter. 

 • Mr. Shaibel 

Yetimhanede Beth’e satranç oynamayı öğreten huysuz hademe.  Başlangıçta kızların satranç oynamadığını söyleyerek öğretmeyi reddetse de Beth ona bazı kuralları çoktan öğrendiğini gösterdiğinde, işler değişiyor. Ve küçük kızın bir dahi olduğunu fark ettiğinde elinden geleni yapıyor. Bazı izleyiciler için bir akıl hocası kabul edilen Mr. Shaibel, bazılarına göre ise Beth için bir baba figürü. Öyle ya da böyle diğer tüm toksik ilişkilerinin aksine, Bay Shaibel, art niyetleri olmadan Beth’e en çok yardım eden karakter. 

 • Vasily Borgov 

Dünya şampiyonu Rus satranç oyuncusu ve Beth’in en büyük rakibi. Mexico City’de ilk karşılaştıklarında, sert görünümü ve otoriter, kibirli tavrıyla Harmon’u dehşete düşürüyor. Ve ilk maçları, her ne kadar bir dahi olarak görülse de hala öğrenmesi gereken çok şey olan Beth adına, ezici bir mağlubiyete gebe… 

 • Alma Wheatley 

Alma ve kocası Allston Wheatley, Beth’in yaşadığı yetimhaneden bir çocuğu evlat edinmek isteyen evli bir çifttir. İlk andan itibaren yarattıkları huzursuz his, dizinin genel karanlık havası düşünüldüğünde izleyicinin en kötüsünden şüphelenmesine yol açıyor. Beth’i evlat edindikten sonra, Alma’nın son derece mutsuz ve çocuğunu kaybetmiş bir ev kadını olduğunu anlıyoruz. En şaşırtıcı olan ise her gün sudan daha fazla alkol tüketen Alma’nın Beth’e karşı son derece nazik olması, en azından kendi tarzında! 

 • Benny Watts 

Başlangıçta Beth’in yeteneğini reddeden ve sonunda dünyanın en iyi satranç oyuncuları Sovyetleri yenmesi için onu eğitmeye yardım eden Amerikalı satranç şampiyonu. Giyim tarzı ve genel tavrı ile biraz itici olsa da desteği Borgov’u yenmesine yardımcı olmak adına Beth için hala çok önemli. 

Harry Beltik 

15 yaşında Kentucky eyalet unvanı için onu yendikten sonra Beth’e takıntılı hale gelen Harry Beltik, genç kadının korkularını körüklemekten başka bir işe yaramasa da bir şekilde hayatında olmayı başarıyor. 

 • Jolene 

Jolene, Beth’in yetimhanede tanıştığı en yakın arkadaşı. Afro-Amerikalı ve dizi başladığında 12 yaşında. Sekiz yaşındaki Beth’i koruyor, okuldaki sakinleştiricilere olan bağımlılığında Beth’e yardım ediyor. Jolene ayrıca Beth’e menstrüasyon ve cinsellik hakkında da bilgiler veriyor. Beth evlatlık olarak yetimhaneden ayrıldıktan sonra ilişkileri kopuyor. Ancak seneler sonra, yeniden bağlantı kurduklarında Jolene, Beth’in bağımlılıklarından kurtulmasına ve tekrar zihinsel ve fiziksel şekle girmesine yardımcı oluyor… Çok renkli ve tutkulu bir karakter! 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Akupunktur Nedir? Nasıl Yapılır? Akupunktur Nerelerde Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu