Cilt Bakımı

Kırışıklıklar Neden Oluşur? Kırışıklık Giderici Yöntemleri Tanıyın

Kırışıklıklar bir noktada hepimizin başına gelecektir, ama gelin bakış açımızı yeniden çerçevelemeye çalışalım. Nazolabial kıvrımlarınıza kazınmış gülümseme çizgileri mi var? Bir sürü kahkaha atmış olmalısınız! Alnınızın ortasındaki o kırışıklık da ne? Kaşlarınızı çatmanıza sebep olan düşündürücü sohbetlere katılmış olmalısınız! Duygular ve hikayelerle dolu zengin bir hayattan sonra birkaç çizginiz varsa ne olmuş sanki? Yine de endişeleniyorsanız, sizi bilinçlendirmek için hazırladığımız bu zengin kırışık kılavuzuna bir göz atın… 

 

Kırışıklıklar Neden Oluşur? 

Kırışıklıklar iki kategoriye ayrılır: Sürekli kas hareketlerinden ortaya çıkanlar ve cildin incelmesi ve elastikiyet kaybı nedeniyle orda olanlar. Veya daha teknik terimlerle, dinamik ve statik kırışıklıklar: 

 • Dinamik kırışıklıklar 

Dinamik kırışıklıklar, duyguları ifade etmek gibi yüz hareketlerinden oluşur. Yaştan tamamen bağımsız, herkes bunlara sahip olabilir.

“Bunlar kaş çatma çizgileri, kaz ayakları, dudak kenarı çizgileri, alın kırışıklıkları ve orta yanaktaki gülümseme çizgileri olarak örneklendirilebilir” diyor Dr. Bailey Skin Care‘in kurucusu Dermatolog Cynthia Bailey, “Zamanla, bu çizgiler, katlanan kağıtların kırışık izler edinmesine benzer şekilde derinleşecek ve cilde dağılacaktır.” 

 • Statik kırışıklıklar 

Dermatolog Shereene Idriss,

“Durağan olduğunuzda ve yüz kaslarınız gevşediğinde bile statik kırışıklıklar olur” diyor ve böylece o ince çizgiler yerleşmeye başlıyor. “Örnekler arasında ağız kenarından çeneye kadar olan kukla çizgileri, burnun kenarlarından ağız köşelerine nazolabial kıvrımlar, gülümseme çizgilerinin arkasındaki yanak çizgileri, boyun ve çene altı çizgileri sayılabilir” diye ekliyor Bailey. 

Kırışıklık Çeşitleri  

İki ana kategoriden sonra biraz daha teknik ayrıntıya girerek kırışıklık çeşitlerine bakalım: 

 • İfade kırışıklıkları 

Bailey, ” Yüzün verdiği reaksiyonları oluşturmak için alttaki yüz kasları etkinleştirildiğinde, ifade kırışıklıkları meydana gelir” diyor.

Gülmeyi, gülümsemeyi, kaşları çatmayı düşünün, fikri anladınız. Kırışıklıklar ve çizgiler iyi işleyen bir yüzün parçasıdır, ancak kolajen gibi hayati cilt bileşenlerini kaybettiğinizde, cildiniz bu hareketlerden sonra kendini toparlayamaz. 

 • Elastotik kırışıklıklar 

Elastotik kırışıklıklar cildin elastikiyeti ile ilgilidir. UV ışınları, cildin altta yatan elastik yapısına zarar verdiği ve bu ince, doku benzeri kırışıklıklara neden olduğu için bu tür kırışıklıkların ana suçlusudur.

“Elastotik cilt mikroskop altında görüntülendiğinde, sağlıklı kolajenin spagetti benzeri güzel iplikleri yerine, dermisin yüzeysel kısmında (diğer bir deyişle, cildin kolajeninizin bulunduğu ikinci tabakası) ‘elastotik’ malzeme kümeleri vardır ve elastin lifleri” diye açıklıyor Bailey, “Elastotik malzeme, çıplak gözle ciltten görülebilen ve cildin solgun görünmesine katkıda bulunan donuk, solgun bir renge sahiptir. Ayrıca, cilde parke taşı veya krep gibi bir doku vererek topaklı görünebilir.” 

 • Yerçekimi kırışıklıkları 

Eninde sonunda, yerçekiminin etkileri hepimizi etkiler. Zamanla, cildimiz sarkar ve işte orada: Yerçekimi kırışıklıkları! 

Idriss, “Buna verilebilecek en iyi örnek yanaklar sarkmaya başladığında ortaya çıkan ve ağız çevresinde görülen kukla çizgileridir” diyor. 

 • Sıkıştırma kırışıklıkları 

Uyku kırışıklıkları veya yastık çizgileri de denilen sıkıştırma kırışıklıkları, uyurken yüzünüzü yastığa bastırdığınızda oluşur. Ne de olsa, her gece yaklaşık sekiz saat uyku, yüzünüzdeki hassas cildin bu baskıya dayanması için oldukça uzun bir süre. Yaşlandıkça ve kolajen seviyeleriniz düşmeye başladıkça, bu çizgilerin öğleden sonra da bir yere gitmediklerini fark edebilirsiniz. 

Bailey şöyle diyor: “Dinamik kırışıklıklara benzer şekilde, cilt incelirken ve elastikiyet hem yaş hem de güneş hasarı ile azaldıkça zamanla derinleşirler.” 

 • Atrofik kırışıklıklar 

Atrofik kırışıklık, cildinizin elastik yapısının, tipik olarak güneş hasarından ve yaşlandıkça bozulmasından dolayı oluştukları için elastotik kırışıklıklara benzer. 

Bailey, “Krep gibi cilt dokusu ve dinamik, statik ve yerçekimi kırışıklıklarının derinleşmesi ile ilişkilidir” diyor, “Bu, cildinizin tüm bölgelerinde, özellikle yüzün, kolların, göğsün ve ellerin arkasındaki güneşe maruz kalan kısımlarında kendini gösterir.” 

Yüz Kırışıklıkları Çeşitleri 

Bazı yüz kırışıklıkları daha bilinen gündelik isimlere sahiptir, aşağıdakilere daha aşina olabilirsiniz: 

 • Kaz ayağı 

Bir tür ifade kırışıklığı, gülümsediğinizde, güldüğünüzde veya gözlerinizi kıstığınızda kaz ayakları ortaya çıkar. Bir karganın pençelerine benzerler, sanki biri ayağını gözlerinizin narin köşelerine dikmiş gibi.

Dermatolog Jeanine Downie, bunlardan “Kaz ayakları çok ince olabilir veya çok ağır ve derin olabilirler ve kenarlar gözlerin köşelerinden yayılacaktır” diye bahsediyor. 

 • Göz altı kırışıklıkları 

Bunlara kaz ayakları da dahil olabilir, ancak göz altı kırışıklıkları tüm yörünge bölgesine uzanır; oradaki cilt çok ince olduğu için yaşlanma belirtilerini ilk gösterenlerden biridir. 

MMSkincare’in kurucusu Dermatolog Ellen Marmur, “Gözlerimizin etrafında şaşıran, gülümseyen ve ifade eden 10’dan fazla kas vardır, bu kasları sürekli olarak kasmak kırışıklara neden olabilir” diyor. Oluyor da! 

 • Gülümseme çizgileri 

Gülümseme çizgileri (kukla çizgileri), burnunuzun kenarlarından uzanır ve ağzınızın etrafında kıvrılır. Aynaya gülümserseniz, bunlar bir çift uzatılmış kapalı parantez gibi görünen çizgilerdir.

SKINNEY MedSpa’da estetik kayıtlı hemşire Neethi Masur, “Gülme hatları, konuşma yeteneğimizi sağlayan orbicularis orbis kasının sürekli kullanımıyla oluşur” diyor, “Zamanla biz yaşlandıkça, bu kası koruyan cilt gerilir, gevşeme başlar ve bu kıvrımların görünümünü arttırır.” Bununla birlikte, aynı zamanda yerçekimi kırışıklıkları grubuna da girerler. Bailey, “Yanağın yüz yağ yastıkçıkları gıdıya doğru düşer, alt yanağı boşaltır ve kukla çizgilerine ve yan yanak kırışıklıklarına katkıda bulunur” diye belirtiyor. 

 • Göğüs kırışıklıkları 

Göğüs bölgesindeki kırışıklık, kompresyon ve atrofik kırışıklıkların bir karışımıdır çünkü dekoltenizdeki cilt çok incedir ve UV hasarına, kuru havaya ve diğer çevresel saldırganlara karşı oldukça savunmasızdır.

Dermatolog Loretta Ciraldo ise konuya dair, “Göğüs derisi, göğüs dokusu ile birlikte, uzun süreler boyunca kötü katlanmış bir konfigürasyonda yerleştirilmiş bir giysi gibi sürükleniyor” diyor. 

 • Alın çizgileri 

Başka bir ifade kırışıklığı türü olan alın kırışıklıkları, kaşlarınızı kaldırmaktan kaynaklanan yatay oymalar veya onları bir araya getiren dikey çizgiler olarak kendini gösterir. Yine, sorun hareketin kendisi değildir, ancak cildinizin yapısal bileşenleri bozulmaya başladığında, bu çizgiler de kendini göstermekten çekinmezler. 

 • Boyun kırışıklıkları 

Boyun kırışıklıkları, ya bir gerdanlık gibi saran daha derin yatay çizgiler ya da yanlarda daha yaygın olan daha küçük, daha ince, daha hafif çizgiler gibi görünebilir. Nedenine gelince; sıkıştırma, yerçekimi ve atrofik veya elastotik kırışıklıkların bir karışımı gibi görünüyor.

NYC ve Long Beach, New York’taki Schweiger Dermatology Group’tan Dermatolog Jeremy Fenton, “Boyun, özellikle yanlarda ve alt kısımda çok fazla güneş hasarı yakalayabilir” diyor. Ancak hareket de devreye giriyor. Fenton, “Boynumuzun aşağı bakmak için bükülmesi nedeniyle boyunda yatay çizgiler oluşur” diye devam ediyor. 

Kırışıklık Giderici Korunma Yöntemleri 

 • SPF Önemli! 

Idriss, “Cildiniz için yapacağınız en önemli şey güneşten korunmaktır! Cildinizi, UV ışınlarının elastik dokunuzun kalitesi üzerinde yaratabileceği zararlı etkilerden koruyun” diyor. 

Bailey ise “Güneşten korunma, incelme ve elastikiyet kaybı dahil, cilt yaşlanması belirtilerinin %80’e kadarı UV hasarından kaynaklandığından kritiktir” diye ekliyor.

Hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı koruma sağlayan sevdiğiniz bir güneş kremi bulun, bolca sürün ve güneşte geçirdiğiniz zaman konusunda akıllıca davranın. 

 • Antioksidanlarla Korunun 

Bailey, “Topikal olarak kullanılan antioksidan cilt bakım ürünleri, cildin yaşlanmasına ve elastikiyet kaybına yol açan hücrelerdeki serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur” diyor.

C vitamini, niasinamid, CoQ10 gibi… Hedefe yönelik takviyelerle vücudunuzun doğal antioksidan savunmasını desteklemeye de yardımcı olabilirsiniz. Özellikle astaksantin içeren kapsüllerin altı hafta gibi kısa bir sürede kırışıklıkları azalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca, tüketildiğinde antioksidanlar hem UV ışınlarını emerek hem de UV kaynaklı oksidatif stresi nötralize etmeye yardımcı olarak cildin foto yaşlanmaya karşı tamponlanmasına yardımcı olabilir. 

 • Akıllı Topikalleri Kullanın 

Retinoidler ve glikolik asit gibi moleküler düzeyde kolajen yenilenmesini uyaran cilt bakımı da dahil olmak üzere cilt kalınlığını artıran tedaviler, atrofik kırışıklıkların görünümünü yumuşatabilir. Ya da cildiniz daha yoğun AHA’ya duyarlıysa, laktik asit. 

Her iki sevilen bileşen de hücre yenilenmesini teşvik eder, eksfoliasyon sağlar ve daha pürüzsüz bir cilt dokusunu yenilemek için kolajen üretimini desteklemeye yardımcı olur. Bu bileşenlerde yeniyseniz veya bunları yeni bir bölgeye uyguluyorsanız, cildinizin her yerine sürmeden önce yama testi yaptığınızdan emin olun. Retinoidlerin ve asitlerin cildinizi ışığa daha duyarlı hale getirebileceğini ve güneşten korunmanın önemini pekiştirdiğini hatırlamanız da önemli. 

 • Kollajen Üretimini Teşvik Edin 

Kırışıklıkların, cildimizin yapısal bileşenleri bozulmaya başladığında ortaya çıktığı düşünülürse, vücudunuzun doğal kolajen üretimini, özellikle de hidrolize kolajen takviyeleri ile desteklemek faydalı olabilir.

Bütünleştirici bir tıp doktoru olan Taz Bhatia, “Cildin sağlam ve gergin kalmasını sağlayan temel bileşenlerinden birini sağlayarak, cildin kırışması azaltılabilir” diyor.

Ve araştırmalar da kolajen peptitlerinin alınmasının cilt elastikiyetini ve nem seviyelerini destekleyeceğini ve genç dokuyu teşvik edeceğini gösteriyor. 

 • Cildinizi Nemlendirin 

Cildi nemli tutmak, yalnızca genel olarak bariyer işlevini iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda cildi dolgunlaştırabilir ve çizgilerin görünümünü azaltabilir. Spesifik olarak seramidler, aloe ve hyaluronik asidin aldığı övgüleri belirtmeden geçmemeliyiz. 

Radiant Beings Wellness & Beauty Coaching’in kurucusu Estetik Uzmanı Nicole Hatfield, net bir şekilde “Cildi dolgunlaştırmak için hyaluronik asit içeren ürünler kullanabilirsiniz” diyor. 

 • Hareketlerinize Dikkat Edin 

Masur, gereksiz yüz ifadelerinden kaçınmanın başka bir yöntem olabileceğini belirtiyor: 

“Elbette hayatınızı dolu dolu yaşayın, özellikle gün boyunca ağzınız sürekli hareket halinde olduğu için, en azından evde ya da yalnızken yüz kaslarınızı dinlendirmek yardımcı olur.”

Size gülmeyi kesmenizi asla söylemeyeceğiz! Ama belki aktif olarak meşgul olmadığınızda, yüzünüzü nasıl dinlendirdiğinizi gözden geçirebilirsiniz. Hatta daha sıkı, daha tonlu bir cilt için yüz kaslarınızı kasten izole ettiğiniz ve tonladığınız yüz yogasını bile deneyebilirsiniz. 

 • Sırt Üstü Yatın 

Özellikle kompresyon kırışıklık için sırt üstü yatmayı alışkanlık haline getirin.

“Uyurken uyku pozisyonunu kontrol edebilen nadir insanlardan biriyseniz, o zaman çok şanslısınız!” diyor Idriss, “Sırt üstü uyumak, göğsünüzdeki çizgilerin ilerleme hızını kesinlikle yavaşlatacaktır.”

Yatakta kıvrılmamak için her zaman ağırlıklı bir battaniye deneyebilir veya ipek çarşaflara yatırım yapabilirsiniz çünkü bu kumaş sürtünmeyi önler ve hassas ciltler için biraz kayma sağlar. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu