Cilt Bakımı

Yüzde Oluşan Güneş Yanıkları Nasıl Geçer?

Yüzde Oluşan Güneş Yanıkları Nasıl Geçer?

Cildin yoğun güneş ışığına maruz kalması sonucunda güneş yanıkları meydana gelir ve ilgili bölgelerde akut iltihaplanması adı verilen durum oluşur. Özellikle açık cilt rengine sahip kişiler ve çocuklar yanık için risk grubundadırlar. Cildin de özellikle yüz bölgesi güneş yanıklarından en fazla etkilenen alandır.

Yüzdeki güneş yanıkları hem sağlık açısından hem de estetik açıdan dikkate alınmalıdır. Özellikle geniş bölgede ortaya çıktığında tehlike oluşturabileceğinden ilk olarak güneşe çıkarken dikkat edilmeli, güneş gözlüğü, şapka gibi koruyucu aksesuarlar aksatılmamalıdır. Güneş kremi sürmek de ihmal edilmemelidir.

Yüzdeki Güneş Yanıkları İçin Uygulanabilecekler

Yüzdeki güneş yanıkları hafif seviyedeyse sadece kızarıklıklara neden olur. Fakat şiddetli yanıklar ciltte kabarcıklara sebebiyet verebilir ve iyileştiğinde de yara izleri kalabilir. Yanığın neden olduğu hasardan öncelikle en üst deri tabakası etkilenir. Fakat üst deri altındaki tabakada da hasar ve iltihap meydana gelebilir. Özellikle tekrarlayan güneş yanığı vakaları cildin daha hızlı yaşlanmasına ve deri kanserine yol açabilir.

Yüzdeki güneş yanıklarına iyi gelecek uygulamalar başlıca şunlardır:

  • Yüzdeki güneş yanığında cilt yeterince soğutulmalıdır. Bunun için cilde soğuk tatbiki yapılmalıdır. Böylece acı hafifletilip iltihaplanma önlenir. Fakat buz küpleri gibi aşırı soğuk maddeler tercih edilmemelidir. Bunun yerine soğuk suya batırılmış havlu kullanılmalı, soğuk pres yarım saat kadar ağrı geçinceye değin sürdürülmelidir.
  • Yüzde güneş yanığı oluştuğunda sıvı alımına dikkat edilmelidir. Cilt güneş ışığına fazla maruz kaldığında kurur ve fazla miktarda sıvı kaybı ortaya çıkar. Bu nedenle bol sıvı tüketilmelidir.
  • Yüz bölgesi fazla sıvı kaybettiği ve elastikiyetini yitirdiği için nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Özellikle papatya, aloe vera içeren ürünler hem nemlendirici hem de iltihap giderici etkiye sahiptir. Bu nedenle yanık bölgede iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Yüzdeki Güneş Yanıklarına İyi Gelecek Tavsiyeler

Güneş yanıklarına maruz kaldıktan sonra cildin nem dengesi geri kazandırılmaya çalışılmalı, alerji olmayan içeriklere sahip kremler kullanılmalıdır. Yüzdeki güneş yanıkları iz bırakmaması adına kaşınmamalı, sert tırnak ya da başka cisimler temas ettirilmemelidir. Aksi taktirde iltihap oluşumuna neden olunabileceği gibi iz de kalabilir. Cilt kendi halinde iyileşmeye bırakılmalıdır.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu