Sağlık

Akupunktur Nedir? Nasıl Yapılır? Akupunktur Nerelerde Kullanılır?

Akupunktur, geçmiş dönemlerde ağrıyı hafifletmek amacıyla geliştirilmiş bir alternatif tıptır. Ağrıyı tamamen yok etmese bile hafiflettiği bir gerçektir. Çok ince iğnelerin ağrı ve acı duyusunun yüksek olduğu noktalara sokulmasıyla uygulanan bir yöntemdir.

Akupunkturun başlangıcına dönülecek olur ise binlerce yıl önce Çin’de denenmiş bir alternatif tıp türüdür ve birçok ağrının azaltılmasında bu yöntem kullanılmıştır. Akupunktur zamanla sadece ağrı için değil alternatif birçok hastalığın tedavisinde de etkin rol oynamıştır.

Modern tıbba yardımcı olarak doktorlar tarafından da desteklenmektedir. İnce ve uzun iğneler ile uygulanan bu yöntemi evde kendi imkânlarınız dâhilinde yapamazsınız, bunun için mutlaka bir uzmandan yardım almanız gerekir.

 

Akupunktur Nasıl Yapılır?

Akupunktur, hastalığınıza göre belirlenen noktalara steril bir şekilde uygulanır. Kullanılan iğneler uzun ve kıl kadar ince yapıdadır. Hastaların bu noktada aklına takılanlardan birisi de işlem esnasında acı hissedip hissetmedikleridir. Hastaya iğnenin batırılması anında hafif ölçekli bir ağrı hissedilebilir ancak deri altına girildiğinde ağrı ve acı olmaz. İğnelerin tümü uygulandıktan sonra uygulanan bölgede ısınma hissi gibi sıcaklık hissedilmeye başlar. Akupunktur iğneleri vücutta yaklaşık olarak yarım saat bekletilir.

Akupunktur tedavisi belirli seans aralıklarıyla uygulanır. Seans sayıları da hastanın yaş durumuna, hastalığının iyileşme sürecine göre değişiklik gösterebilir. Seanslar en az 3 seans uygulanır. Seans sırasında kullanılan iğneler tek kullanımlıktır tekrar kullanılmaz. Yapılan işlemin steril olması önemlidir. İğneden korkan hastalar olabileceği için tercihe göre lazer ile akupunktur noktalarına uygulanabilir.

Yöntem değişebilir ancak buradaki temel amaç akupunktur noktalarına uygulanmasıdır. Belirlenen akupunktur noktalarına uygulandığında oldukça etkili sonuçlar alınabilmektedir. Akupunktur noktalarının bulunup tedavi edilmesi sürecini de işin uzmanından yardım alarak gerçekleştirmeliyiz.

 

Akupunktur Tedavisi Nerelerde Kullanılır?

Eski dönemlerde sadece ağrı tedavisinde kullanılan akupunktur günümüze gelindiğinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlamıştır. Alternatif tıp olarak birçok alanda yardımcı tedavi yöntemi olarak uygulanır. Akupunktur tedavisinin uygulandığı belli başlı hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Baş ağrısı ve migren tedavisinde yaygın olarak tercih edilir.
 • Bronşit gibi üst solunum yolu hastalıkları tedavisinde
 • Sindirim sistemi, bağırsak problemlerinde
 • Romatizma ağrıları çekenlerde
 • İleri yaş gruplarında sırt ağrısı şikâyeti olanlarda
 • Psikiyatrik rahatsızlık, depresyon durumlarında
 • Alerjik reaksiyonların tedavisinde
 • Kadın hastalıklarında ve doğum sürecinde
 • Sigara bıraktırma yöntemi olarak
 • Kemoterapinin yan etkileri olan bulantı ve kusmanın azaltılmasında
 • Yüksek ve düşük tansiyon hastalarında
 • Ülser gibi mide şikayetlerinde

Yukarıdaki maddelere ek olarak zayıflamak gibi birçok hastalığın tedavisinde alternatif tıp yöntemi olarak uygulandığını söylemek mümkün. Özellikle son dönemlerde sigarayı bırakamayanlar bu yönteme sıkça başvurmaktadır. Oldukça etkili sonuçlar alındığı için de tercih edenlerin sayısı giderek artmaktadır. Bir diğer sıkça tercih edilen durum ise zayıflama da akupunkturun çok etkili olduğudur. Bu iğne yöntemi ile birçok insan ideal kilosuna ulaşabilmektedir. Doğum sürecinde mutlaka kendi doktorunuza danışılarak yol alınmalıdır. Erken doğum riski olanlara önerilmeyebilir.

 

Akupunktur ile Zayıflanır mı?

Akupunktur ile Zayıflanır mı

Kilo vermek istiyor ancak bir türlü veremiyorsanız akupunktur tedavisi ile destekleyerek ideal kilonuza ulaşmanız mümkün. Elbette ki sadece akupunktur tedavisi uygulayarak kilo veremezsiniz. Öncelikle dengeli beslenmeli ve spor ve egzersizleri yaşam tarzınız haline getirmelisiniz. Bunlarla birlikte alternatif olarak akupunktur da tercih edebilirsiniz.

Zayıflamak için kulak bölgesine uygulama yapılır. Beynimiz tüm vücudumuza etken olan organımız olduğu için akupunktur da beyne yakın olan kulak bölgesine uygulanır. Kulaktan uygulanarak fazla kilolu olan bölgeler uyarılır ve zayıflama sağlanır. Zayıflamak için uygulanan iğneler günlük olarak uygulanmaz. Uygulama yapılır ve en az 10 gün kulakta bekletilir.  Bu iğnelerin uygulanmasıyla hangi belirtiler hissedilir?

 

Kişi, daha az yiyerek daha çabuk doymaya başlar. Vücutta tokluk hissi yaratır, eskisi gibi yemek yeme isteği duymazsınız. Az yemenize rağmen metabolizmanız daha hızlı çalışmaya başlar ve vücudunuz yağ yakar. Zamanla vücudunuzdaki ödem ve toksinler atılmaya başlar. Egzersizlerle birlikte destekleyerek kısa zamanda dilediğiniz kiloya kadar düşebilirsiniz. Diyet yaparken olduğu gibi halsizlik, yorgunluk, yoğun açlık hissi de hissetmezsiniz. Akupunktur sayesinde bu olumsuz etkiler de yaşanmaz. Rahatlıkla yorulmadan kilo kaybını gözlemlersiniz.

 

Akupunktur iğneleri doğru noktalara uygulanarak bölgesel zayıflama bile sağlanabilir. Diyetisyeninizin hazırlayacağı uygun diyet listesi ile birlikte hareket ettiğinizde hızla vücudunuzdaki kilolardan kurtulursunuz. İlk ayın sonunda bile gözle görülür bir incelme gözlemlemeye başlarsınız.  

 

Akupunktur Devlet Tarafından Karşılanıyor mu?

Akupunktur Devlet Tarafından Karşılanıyor mu

Geçtiğimiz yıllar da akupunktur tedavisi ne yazık ki devlet tarafından karşılanmıyordu. Ancak son dönemlerde alternatif tıp olan akupunktura rağbet arttığı için ve doktorlar da tedavilere yardımcı olarak önerdikleri için devlet hastaneleri tedavi kapsamına da alındı. Hem akupunktur hem de hacamat tedavileri artık SGK tarafından karşılanıyor.

2017 yılından bu yana birçok hastalığın tedavisinde uygulanıyor. Hastaların da bu alternatif tıbba yoğun bir ilgisi var. Uygulanarak faydasını gören hastaların sayısı oldukça fazla. Gün geçtikçe de tercih edenlerin sayısı hızla artıyor. Hacamat da en az akupunktur kadar ilgi görüyor.

Merdiven altı birçok klinik mevcut durumda. Buralarda yapılan işlemler hem hijyenik olmuyor hem de uzmanı tarafından gerçekleştirilmediği için başarılı sonuçlara ulaşılamıyor. Böylece hasta hem zaman kaybı yaşamış oluyor hem de sağlıklı olmak isterken sağlığından da olabiliyor.

O nedenle de devletin sunduğu imkânlardan yararlanarak uzmanına tedavi olmak daha bilinçli bir hareket oluyor. Devlet hastanelerinde de hijyenik koşullar altında özel odalarında hastalar tedavilerini gerçekleştirebiliyor. Ancak ne yazık ki birçok insan hâlâ bu uygulamaların devlet hastanelerinde yapıldığını bilmiyor. Kendi buldukları kliniklere gitmeyi tercih ediyorlar. Devlet hastaneleri bu uygulamaları sigortanızdan ücretsiz olarak sizlere sunuyor. O nedenle özel klinikleri tercih etmeden önce mutlaka devlet hastanesine giderek yardım alabilirsiniz.

 

Akupunktur Devlet Hastanelerinde Var mı?

Neredeyse tüm dünya ülkelerinde kabul görmüş ve uygulanan bir yöntem olan akupunktur tedavisi devlet hastanelerinde artık mevcut. Baş ağrısından tutun da sindirim sistemi hastalıklarınıza kadar ilaçsız bir tedavi için akupunkturu tercih edebilirsiniz. Doktorlar da belirli ağrılar için bu yöntemi destekliyorlar. Olumlu geri dönüşler sayesinde de her geçen gün faydalananların sayısı artıyor.

Doktorlar da ağrı şikâyetiyle gelen hastalara devlet hastanelerinde bu alternatifi sunuyorlar. Ağrısız ve acısız bu yöntemle hastalar ağrı şikâyetlerinden kurtulabiliyorlar. Zayıflamak için devlet hastanesinin yolunu tutanlara da uygun bir diyet yöntemi ile birlikte akupunktur hizmeti de sunulabiliyor. Elbette ki sizin için bu yöntemin uygun olup olmadığına hekiminiz karar veriyor. 

Öncelikle gelip bir hekime muayene olmalı ve konulacak tanıya göre akupunktur yöntemini uygulatabilirsiniz. Akupunktur ile birlikte hacamat da yoğun ilgi gören tedavi yöntemlerinden birisi. Hacamat büyüklerimizin yıllardır evlerinde kupa vurma yöntemi olarak adlandırdığı bir tedavi yöntemi. Hastanelerde de bu yöntem gelişmiş tekniklerle uygulanıyor. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında, sırt ağrılarında bu yöntem de oldukça etkili. Büyüklerimizden de aşina olduğumuz bu yöntemin etkili olduğunu da bilmeyenimiz yoktur.

 

Hacamat da artık devlet hastanelerinde alternatif tıbba yardımcı olarak tercih ediliyor. SGK kapsamına alınan bu yöntem ile hastalar tedavilerini sürdürebiliyor.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Varisleri Gidermek İçin Evde Doğal 8 Bitkisel Tedavi Yöntemi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu