Dizi - Film

Grishaverse Severler Toplanın: Shadow and Bone Konusu İncelemesi ve Karakterleri

Leigh Bardugo’nun çok sevilen kitap serisinden uyarlanan Shadow and Bone, Netflix’te yayınlandığı andan itibaren büyük ilgi gördü.  Gölge ve Kemik ile Kargalar Meclisi’nin en sevilen karakterlerini bir araya getiren seri ilk sezonu tamamlarken, izleyiciler şimdiden 2. sezonu beklemeye başladılar bile. Gelin seriye yakından bakalım ve Grishaverse’ün fantastik edebiyat izleyicilerine sunduklarına bir göz atalım!

 

Shadow and Bone Konusu

Shadow and Bone konusu

23 Nisan 2021’de Netflix’de yayınlanan Gölge ve Kemik, Keramzin’de büyüyen bir yetim olan Alina Starkov’un hikâyesini anlatıyor. Ravka ülkesinde haritacı olarak çalışan Alina’nın çocukluğundan beri tek dostu ve ailesi, kendisi gibi bir yetim olan Malyen’dir.  Orduda asker olan Mal ile birlikte, içinde insanlarla beslenen canavar Volcra’ların olduğu Karanlık Diyara yolculuk yapmak zorunda kalan Alina, Volcraların saldırıları sırasında büyük bir ışık üreterek tüm gemiyi kurtarır.  Tüm inananların beklediği Güneşin Elçisi olduğuna inanılan Alina, artık arkadaşı Malyen’den ayrılmak ve ateş, dalga ve rüzgâr hâkimlerinin olduğu Grisha’ların yaşadığı Saray’a gitmek zorundadır.

 

Shadow and Bone Oyuncuları

Shadow and Bone oyuncuları

Kemik ve Gölge serisi oyuncuları, etnik köken çeşitlilikleri ile öne çıkıyor. Genç yetişkin dizi serilerinin aranan ismi Ben Barnes’ın Darkling (Karanlıklar Efendisi) olduğu fantastik serideki oyuncular ise şu şekilde:

 • Alina Starkov: Jessi Mei Li
 • Malyen Oretsev: Archie Renaux
 • General Kirigan: Ben Barnes
 • Kaz Brekker: Freddy Carter
 • Inej Ghafa: Amita Suman
 • Jasper Fahey: Kit Young
 • Nina Zenik: Daniella Galligan
 • Matthias: Calahan Skogman
 • Zoya: Sujaya Dasgupta
 • Nikolai Lantsov: Patrick Gibson
 • Baghra: Zoë Wanamaker
 • Genya Safin: Daisy Head
 • Fedyor: Julian Kostov
 • Ivan: Simon Sears

 

Shadow and Bone Karakter Analizleri

Shadow and Bone karakterleri

ALINA STARKOV:

Keramzin’de bir yetimhanede büyüyen Alina, fiziksel bir yeteneği görülmediği için hep kitap okumaya ve haritaları ezberlemeye teşvik edilmiştir. Normalde sessiz ve sakin bir karakter olan genç haritacı, söz konusu Malyen olduğunda sert ve korumacı tarafını gösterir.

 

MALYEN ORETSEV:

Alina ile büyüyen Mal, çocukluğunda oldukça çekingen biri olsa da büyüdüğünde dövüşlerin aranan ismi olmuştur. Alina’yı yalnızca yakın bir arkadaş olarak görmeyen Mal, aynı zamanda ona âşıktır ve Alina Güneşin Elçisi olarak Saray’a gidince, onu korumak için elinden geleni yapar.

GENERAL KIRIGAN:

Serinin başında ordunun çekici generali olarak izleyici karşısına çıkan Kirigan aslında Karanlıklar Diyar’ını ve içindeki canavarları yaratan Karanlık Soy’ un ta kendisidir. Alina’yı Saray’a geldiği andan itibaren korur ve onu kendi yanına çekmeye çalışır ama bunda kendi çıkarı büyüktür.

KAZ BREKKER:

Usta hırsız çetesi Kargaların lideri olan Kaz, Inej ve Jasper ile türlü maceralara atılır. Güneşin Elçisi Alina için konulan ödül üzerine Kargaları toplayıp bir plan yapan Brekker, Alina’yı kaçırarak kendisi ve çetesi için daha iyi bir hayat kurmaya çalışır.

 

INEJ GHAFA:

Kargalar’ın akrobatik casusu olan Inej Ghafa, Kaz ve Jasper ile birlikte hırsızlık yapar. Alinayı kaçırma olayında inançları ile arasında kalır. Zira Ravka’daki pek çok insan gibi o da Güneşin Elçisine ve onun korkunç Volcraları yok edebilecek tek kişi olduğuna inanır.

JASPER FAHEY:

Attığını vuran keskin nişancı Jasper, işinde çok ciddi olsa da normalde oldukça alaycı ve başarısız bir kumarbazdır. Alina’yı kaçırma planlarının başarısız olduğunu düşünen Inej ve Kaz’ı mutlu edecek haberleri vermek de ona düşer.

NINA ZENIK:

General Kirigan’a güçlü bir bağlılık gösteren Grisha Nina, kaçırıldığı Fjerdan askerlerinden Matthias ile tanışır ve düşünceleri değişmeye başlar.

 

MATTHIAS:

Başlangıçta Nina’yı yalnızca manipülatif bir Grisha olarak gören Matthias, gemileri alabora olduktan sonra Nina’yı daha yakından tanımaya başlar ve ondan hoşlanır.

ZOYA:

Oldukça hırslı bir Grisha olan zoya, Alina Küçük Saray’a adımını attığından beri ona gösterilen ilgiden rahatsız olur ve bunu da açıkça gösterir.

NIKOLAI LANTSOV:

Kraliyet ailesinden prens Nikolai, dizinin başlangıcında karşımıza pek çıkmasa da, daha sonraki sezonlarda önemli bir karaktere dönüşecektir.

BAGHRA:

General Kirigan’ın annesi olan Baghra da oğlu gibi bir Gölge Çağıran’dır ve Alina’yı güçlerini artırması için sıkı bir şekilde eğitir. Sert ve acımasız görünse de, aslında Ravka ve tüm dünyayı oğlundan ve Karanlıklar Diyarının yayılmasından korumaya çalışmaktadır.

GENYA SAFIN:

Alina’nın Küçük Saray’da tanıştığı, Terzi yetenekleriyle insanların yara izlerini yok edebilen ve suretlerini değiştirebilen bir Grisha olan Genya, başlangıçta Alina’ya yakın davransa da asıl niyeti bu değildir.

 

Shadow and Bone Künye

Shadow and Bone netflix

2021 yapımlı Kemik ve Gölge, fantastik edebiyatının son zamanlarda parlayan yıldızlarından. Yapımcılığını Eric Heisserer’in yaptığı seride, yönetmen koltuğunda; Mairzee Almas, Lee Toland Krieger, Dan Liu ve Jeremy Webb olmak üzere 4 farklı yönetmen oturuyor. Serinin yazar kadrosunda, kitap serisinin yazarı Leigh Bardugo, Eric Heisserer ve Vanya Asher yer alıyor.

Şimdiye dek 1 sezon yayınlanan dizinin 8 bölümü bulunmakta, her bölüm ise ortalama bir saat. IMDb puanı 7.7 olan seri, fantastik drama sevenler için keyifli bir seyir sunuyor.

 

Shadow and Bone 2. Sezon Ne zaman Geliyor?

İlk sezonu çok beğenilen Kemik ve Gölge serisi için Netflix’ten hayranlarını sevindiren ikinci sezon onayı geldi bile! Kitap serisinden çok sevilen karakterlerin katılacağı ikinci sezonun ne zaman geleceği ise henüz belli değil.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Varisleri Gidermek İçin Evde Doğal 8 Bitkisel Tedavi Yöntemi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu