Dizi - Film

Steins Gate İnceleme: Gündemden Bunalanları Hemen Buraya Alalım!

Zamanda yolculuk temalı animelere ilginiz ne yönde bilmiyorum ama Tokyo Revengers adlı animeden sonra birazcık daha ilgi duyduğunuzu düşünüyorum. Steins Gate de bu anime türlerinden. Geçmişe yolculuğu farklı bir dilde yorumlayan bu anime, oturup bir çırpıda bitirdiğim nadir yapımlardan birisi.  

 

2011 yılında 24 bölüm olarak çıkan animenin daha sonrasında alternatif bir hikayeye sahip olan “Steins; Gate 0” isimli devam animesi çıkmıştır. Diğer animelerden yine farklı olarak temeli mangaya değil de 5pb ve Nitroplus tarafından geliştirilen aynı adlı oyuna dayanır. White Fox isimli animasyon stüdyosu bu oyunu çok başarılı bir şekilde animeye uyarlamıştır.  

 

Steins Gate Konusu 

Okabe Rintaro kendisine “Çılgın Bilimadamı Hououin Kyouma” adı veren genç bir delikanlıdır. Itaru Hashida ile küçük bir ofiste değişik icatlar yapmaya çalışırken yanlarına gelen Mayuri Shiinay ile günlerini geçirirler. Okabe, Itaru ile nasıl yakın arkadaşsa Mayuri ile de öyle arkadaştır ve onu kardeşi gibi görüyordur.  

Günlerden bir gün Okabe bir yerde zaman yolculuğu ile ilgili seminer dinlerken bu dinlediklerinin çalıntı olduğunu ve internette kendisini John Titor olarak adlandıran bir adamın bunları anlattığını söylemiştir. İşler çığırından çıkmadan Makise Kurisu tarafından odadan alınan Okabe, Makise’nin söylediği şeyleri anlamakta güçlük çekip oradan uzaklaşınca onun öldüğünü görmüştür.  

Itaru’ya mail atıp Makise’nin öldüğünü söyleyince bir anda her şey değişmiştir. Kendisi hariç kimse olanı biteni hatılamaz ve Makise ile ilgili en ufak bir haber bile yapılmaz. Bir gün sonra karşısında Makise’yi görünce işlerin nereye vardığını ve neler olduğunu anlamaya çalışan Okabe, Itaru’nun yanlışlıkla bulduğu cihaz sayesinde geçmişe haber verebildiğini fark etmiştir.  

Geçmişe yazdığı mesajlar sayesinde birçok şeyi değiştirebilen fakat bunu yalnızca kendisi hatırlayan Okabe, yaşadığı trajik bir olaydan sonra ne yapacağını bilememiştir.  

 

Steins Gate ve Gerçeğe Göndermeler 

Steins Gate ‘in konusu her ne kadar kurgu olsa da gerçeğe bağlı birçok gönderme de mevcuttur. Mesela animede John Titor adı verilen kişi gerçekten de dünyada 2001 yılında ortaya çıkmıştır. Çıktığı günlerde gelecekten, 2036 yılından geldiğini iddia edip o zamanlarda ülkemizde pek de yaygın olmayan internet haber sitelerine bilgiler yollamıştır. Bu bilgiler incelendiğinde yanlışlığı kolayca kanıtlanabilmiş, kanıtlanmasa da gerçekliği net bir şekilde tespit edilememiştir. 

Bir başka gönderme de Cern’dir. Tam adı Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire olan ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi anlamına gelen Cern, Avrupa’nın iki büyük ülkesi olan İsviçre ve Fransa’nın sınırlarında yer alıyordur. Animede her ne kadar zamanı manipüle eden bir kuruluş olsa da gerçekte parçacık fiziğiyle uğraşıyordur. 

 

İzlenir mi? 

Anime bana göre iki parçaya ayrılıyor. İlk parçasında gülerken, ikinci parçasında heyecandan yerinizde durmayacağını bu anime tekrar tekrar izlenmesi gereken bir yapım. Özellikle ikinci kez izlemenizi tavsiye ederim, bir şeylerin farkına vardığınızda tekrar izlemek animeyi biraz daha anlamlı kılıyor. Herkese hitap etmese de büyük bir çoğunluğun bu animeyi sevdiğini animelerin Imdb’si dediğimiz “myanimelist.net” adresinde en çok puan alan anime serilerinde 4. sırada yer almaktadır. 

Animenin opening şarkısı “Hacking to the Gate” Full Metal Alchemist: Brotherhood’un openingleriyle yarışacak düzeyde güzeldir. Onları nasıl atlayamıyorsam bu openingi de atlayamayıp 24 bölümün her birinde dinledim. Biraz daha methiyeler dizip animeyi övmek isterim fakat şu ana kadar okuduğunuz her bir cümle, benim için bu animenin değerini size anlatmıştır.  

Özetle; bu anime izlenir.  

 

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Cilt Lekeleri İçin Doğal Maske Tarifleri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu