Yaşam

Single Malt Viski Nedir? Ne Değildir? Ve Nasıl İçilir?

Viski… Alkollü içeceklerin belki en cool’u, belki de en lezzetlisi. Kimilerine göre bu içki tanrının insanlığa bıraktığı bir lütuf olarak görülüyor. Hatta İrlandalılar ve İskoçyalılar viskiyi “Yaşam Suyu” olarak adlanıyor. Çünkü aroması ve üretilirken kullanılan malzemelerin özel karışımı ona muhteşem bir lezzet veriyor. Genellikle buğday, arpa, çavdar ve mısırdan damıtılarak, özel olarak tasarlanmış meşe fıçılarda yıllandırılarak üretilir. Sadece bununla da bitmiyor tabii. Viskinin derin ve uzun bir tarihi var. Bizler de şimdi önce bu köklü tarihi inceleyecek, sonrasında ise single malt viski üzerinde yoğunlaşacağız…

 

Viskinin Lezzetli Tarihi

İlk olarak viski üretiminin temeli olan damıtma tekniğinden başlamak gerekir. Damıtma tekniğinin ilk olarak MÖ 2000 yılında Babililer tarafından bulunduğu düşünülüyor. Ancak son dönemlerde ilk kimyasal damıtmanın MS 1. yüzyılda Yunanlar tarafından yapıldığı biliniyor. İlk alkol damıtması 13. yüzyılda İtalya’da gerçekleştirilmiştir. Bunu ilk olarak şaraptan alkol damıtmak için kullanmışlardır. Ayrıca alkol damıtma işleminin yaygınlaşması, Orta çağ’da çiçek ve kolik gibi hastalıkların önlenmesi için kullanılan ilaçların üretimi sayesinde gerçekleşiyor. 15. yüzyılda ise İrlanda’da ve İskoçya’da yayıldı. Bu milletler damıtmayı bir sanat haline getirdi. Tarihi kayıtlarda viski ismiyle ilk kez 1494 yılında karşılaşılmıştır.

 

Belli bir süre boyunca tıbbi amaçlarla kullanılan bu içki, İskoçya Kralı IV. James’in üretimini İskoçya halkına bırakmasıyla seri bir üretime başlandı. Rönesans döneminde de damıtmanın bıraktığı o sert tat olgunlaştırma tekniği ile çözüldü ve viski günümüzde ki haline biraz daha yaklaştı. Şu anda bile İrlanda viskisinin damıtma lisansına sahip olan Kuzey İrlanda’daki Old Bushmills İçki Fabrikası 1608’de açıldı. Halen dünyadaki en eski lisanslı viski damıtma tesisi unvanını taşımaktadır. Sonra viskinin şöhreti tüm dünyaya yayılmaya başladı. İrlanda ve İskoçya başta olmak üzere Amerika, Kanada, Japonya hatta Türkiye bile viski üretiminde popüler hale geldi.

 

Single Malt Viski Nedir?

Dünyada birçok viski türü bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenleri ve en önemlileri “Blended” yani harman viskiler, “Malt Blended” yani malt harmanları, Bourbon, Tennessee viskiler ve bir de tabii ki bugün konumuz olan “Single Malt” viskiler. Şimdi gelelim asıl konumuza. Bir viskiye single malt diyebilmemiz için belli başlı kurallar ararız. Single malt viskinin ne olduğu aslında biraz adında saklı. “Single” İngilizcede “tek” anlamına gelmektedir. Bu bize viskinin tek bir damıtım evinde damıtılması gerektiğini söylemektedir. Eğer bir viski farklı damıtım evlerinde damıtılırsa harman viski olur. Bu yüzden en önemli özelliği olan tek bir üretim tesisinde damıtılması gerekiyor. Diğeri ise üretiminde sadece arpa kullanılmasıdır ve bu arpanın da %100 olarak maltlanmış olması gerekiyor. “Maltlama işlemi nedir?” diye soracak olursanız kısaca anlatayım. Maltlama, arpa tanelerinin suyla çimlendirilmesi ve sonrasında kurutulması işlemidir.

 

Single malt viskinin üretimi için gereken son kural ise damıtma işleminin uygulandığı imbiklerin geleneksel yöntemlere göre kullanılmasıdır. Çünkü kullanılan imbik viskinin karakterine direkt olarak etki eder. Bunun için ise yüzyıllardır kullanılan bakır imbikler tercih edilir. Nedeni ise bakırın doğal bir filtre görevi görmesi ve ısıyı çok iyi bir şekilde iletebilmesidir. Eğer bu üç kural uygulanırsa bir viskiye single malt viski diyebiliriz.

En ünlü single malt viskinin İskoçya’da üretildiğini biliyoruz. Ancak bunun yanında İrlanda, Hindistan, Japonya ve İsrail gibi birçok ülke de single malt viskiler üretiliyor. Tüm bu ülkeler İskoçya’nın belirlediği bu üretim kurallarına uymaktadır.

Peki single malt viski ne değildir? Bilinenin aksine Single malt viski bir kalite göstergesi değildir. Her single malt viski, o viskinin kaliteli, lezzetli ve 1. sınıf olduğu anlamına gelmez. Single malt viski sadece farklı karakterde olan farklı bir viski türüdür.

 

Single Malt Viski Nasıl İçilir?

single malt viski fiyat

Birçok insan viski içmenin bir kuralı olduğunu söyler. Bazıları sek içmenin gerçek viski içmek olduğu, bazıları birkaç damla suyun aromalarını ortaya çıkardığı, bazıları ise buzlu viskinin en iyisi olduğu söyler. Evet, bunlar iyi viski içme yöntemleridir. Ancak viski içmenin bir kuralı olmadığını söylemek zorundayım. Viski bir keyif işidir ve istediğiniz gibi içmelisiniz. Single malt viskiyi ve diğer viski türlerini canınız nasıl isterse öyle içebilirsiniz. Birçok viski üreticisi tüketicileri farklı içim şekilleri konusunda bilgilendirme çalışmaları yapıyor. Hatta yeni çıkan çoğu viskilerin ambalajında o viskiyle yapılabilecek kokteyl tariflerine yer veriliyor. Ancak şöyle bir konuya da değinmem gerekiyor. İçtiğiniz single malt viskinin karakterine en iyi ulaşım yolu sek içmekten geçiyor. Damıtım evinin size sunduğu single malt viskinin karakterine maksimum olarak ulaşmak istersiniz bunun en doğrusu sek olarak tüketmektir. Bu da tabii ki sizin keyfinize kalmış bir şeydir.

 

Single Malt Viski Fiyat

Son olarak size single malt viskilerin fiyatları hakkında bilgiler vermek istiyorum. Türkiye’de single malt viski fiyatları 345 TL ile 750 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat farklarının viskinin kalitesine ve lezzetine göre değiştiğini söyleyebilirim. En bilinen single malt viski markalarından Talisker’i 530 TL’ye, Lagavulin’i 750 TL’ye Türkiye’de bulabilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Rimmel London Match Perfection Fondöten İnceleme

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu