Zevosis

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Yapılan bir araştırmaya göre güzel görünümlü bir dişe sahip olanlar, olmayanlara oranla toplum içerisinde daha fazla gülmektedir.

 • 19 Aralık 2021
 • 65 kez görüntülendi.
Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma, diş yüzeylerinde oluşan lekelenmelerin ve renk değişimlerinin organik maddeler aracılığıyla giderilmesine işlemine verilen isimdir. Gündelik yaşamdaki toplumsal ilişkilerin sağlıklı olması birçok farklı etkene bağlıdır. Bu etkenlerin belki de en önemlisi diş temizliği dersek yanılmış olmayız. Çünkü diş beyazlatma, bireysel ilişkilerde güzel bir izlenim bırakmanın yanında özgüvene sahip olmamızı doğrudan etkiler. Yapılan bir araştırmaya göre güzel görünümlü bir dişe sahip olanlar, olmayanlara oranla toplum içerisinde daha fazla gülmektedir. Bu sebeple sadece sağlık açısından değil aynı zamanda da sosyal ilişkilerde daha fazla özgüvene sahip, aynı zamanda da mutlu bir birey olmak için diş temizliğimize özen göstermeliyiz. Peki dişçi koltuğuna yatmadan inci gibi dişlere kavuşmak mümkün mü? Evde diş beyazlatma yöntemleri ile tanışın!

 

Dişlerde Sararma Neden Olur?

Beyaz dişlere sahip kişiler özgüvenli bir şekilde bu sosyal ilişkilerinde yansıtırlar. Fakat sararmış dişleri olanlar genelde bunu gizlemek için çaba sarf ederler. Dişlerin neden sarardığı konusu, evde diş beyazlatma yöntemleri kadar önemli bir husustur. Diş sararmasına etki eden birçok faktör vardır. Peki bu faktörler nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim…

 • Uzmanların yaptığı araştırmalara göre diş sararmasının en büyük sebebi sigara ve tütün ürünleri kullanımı olarak gösterilir. Bilindiği üzere tütün ürünlerinin içerisinde nikotin ve katran maddeleri bulunur. Bu maddeler diş minesinin rengini sarıya çevirir.
 • Diğer bir diş sararmasına etki eden unsur da yiyecek ve içecek ürünleridir. Her ürün etki etmese de bazı ürünler vardır ki diş etine doğrudan zarar verir. Kola, kahve, çay gibi içecekler bu zararlı unsurlara örnek olarak gösterilebilir. Çünkü bunların içeriğinde yüksek miktarda şeker ve asit bulunmaktadır.
 • Diş bakımına özen gösterilmemesi de diş tahribine yol açar. Bireyler düzenli olarak dişlerini fırçalamalı, hatta mümkünse sıkça diş ipi kullanımına gitmelidir. Böylelikle hem inci gibi beyaz dişlere hem de sağlıklı bir diş yapısına sahip olur.
 • Ayrıca diş beyazlatmada kullanılan bazı maddelerde aşırıya kaçılması da diş sararmasına ve tahribine neden olur. Özellikle florür kullanımına dikkat edilmelidir. Faydalı bir madde olsa da fazla kullanıldığı taktirde dişte sağlık sorunu oluşturur.
 • Son olarak nadir de görünse genetik faktörlerden dolayı diş sarılığı görülür. Özellikle bu sarılık fırçalamaya rağmen geçmez ve kalıcı bir hal alır.

 

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri, sağlıksız diş görünümüne sahip olan bireylerin en çok merak ettiği konulardandır. Öncelikle belirtmeliyiz ki diş beyazlatmanın birçok farklı yöntemi vardır. Biz de sizler için en etkili 5 diş beyazlatma yöntemini maddeledik.

 • Diş polikliniklerinde diş beyazlatma yöntemi.
 • Doğal diş beyazlatma yöntemi.
 • Diş macunu ile beyazlatma yöntemi
 • Karbonat, tuz ve sirke ile diş beyazlatma yöntemi.
 • Muz kabuğu ile diş beyazlatma yöntemleri.

Yukarıda belirttiğimiz yöntemlerin hepsi etkili ve kısa sürede olumlu belirtiler gösteren yöntemlerdir. Üstelik birçoğu evde kolaylıkla uygulanabilecek seviyededir.

Bilindiği üzere diş yüzeyinde diş minesi bulunur. Diş mineleri belli bir süre sonra dış faktörlerden olumsuz yönde etkilenerek tahrip olur. Yemekler, içecekler, sigara ve alkol diş minesinin tahrip olmasına sebep olan faktörlerden bazılarıdır. Çoğu zaman düzenli olarak dişlerimizi fırçalasak da diş beyazlatma konusunda istenilen düzeye erişemeyiz. Bunun çözümü olarak takviye yöntemler uygulamakta fayda vardır. Evde basit tarifler ve uygulamalar ile diş beyazlatmaya katkı sağlayabiliriz. Peki evde diş beyazlatma yöntemleri nelerdir? Evde diş beyazlatma yöntemleri etkili midir? İşte cevabı…

 

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

evde diş beyazlatma yöntemleri
 • Karbonat

Evde diş beyazlatmada en etkili yöntemlerden birisi karbonat kullanımıdır. Karbonat kullanımı geleneksel olmasına rağmen oldukça pozitif sonuçlar veren bir uygulamadır. Ayrıca hazırlanması ve kullanması basittir. Öncelikle yapmanız gereken her zaman kullandığınız diş fırçanızı ıslatmak, ardından da fırçayı karbonata batırmaktır. Bu işlemin ardından her zaman yaptığınız gibi dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Fakat önemli bir husus vardır ki bu uygulamayı düzenli bir hale getirmeniz gerektiğidir. Eğer düzenli olarak karbonat kullanımı yapılırsa kısa sürede etkisini göreceksiniz.

Diş Beyazlatmak İçin Özel Kür:

Ayrıca sizler için evde diş beyazlatmada kullanabileceğiniz özel bir kür tarifimiz de var. Üstelik kolayca ulaşabileceğiniz sadece üç malzemeden oluşuyor: Karbonat, sirke ve tuz. Bu üç malzemeyi bir kabın içerisinde karıştırmalısınız. Sonrasında fırçanızı hazırladığınız bu küre batırın ve fırçalayın. Bu işlemi her gün bir rutin haline getirin. Kısa süre sonuçları gördüğünüzde evde diş beyazlatma mümkünmüş diyeceksiniz.

 • Çilek

Çileğin içerisinde bulunan malik asit maddesinin diş ve diş etleri için ne derece faydalı olduğu uzmanlar tarafından kabul görülen bir durumdur. Özellikle bu asit dişlerin üzerinde oluşan zararlı tabakaları yok etmesiyle ünlüdür. Evde diş beyazlatmak isteyenler için çilek kürü tarifi veriyoruz. Yapmanı gereken çok basit. Çilekleri ezerek ya da blenderdan geçirerek püre haline getirmelisiniz. Ardında da fırçanıza macun gibi sürüp dişlerinizi fırçalamalısınız. Sonuçlar sizi çok şaşırtacak.

 • Muz Kabuğu

Evde diş beyazlatma yöntemleri konusunda son olarak muz kabuğu uygulamasından bahsetmekte fayda var. Bu yöntem kullanıcılar tarafından en sık kullanılan ve etkisi fazla görülen bir yöntemdir. Çünkü zengin potasyum içeriğiyle diş etlerini beyazlatmaya büyük katkı sağlar. Ayrıca hazırlanışı ve uygulaması oldukça basittir. Ufak bir muz kabuğunu alarak dişlerinize masaj yöntemiyle uygulayın. Bu sayede dişinizdeki tartarlar temizlenecek ve dolayısıyla beyaz bir görünüme kavuşacaktır.

 

Diş Beyazlatma Kalemi Nedir?

Evde diş beyazlatma yöntemleri arasında bireylerin sıkça tercih ettiği unsurlardan birisi de diş beyazlatma kalemleridir. Son zamanlarda bu kalemlerin kullanımı epeyce artmış durumda. Genel çalışma prensibi itibariyle dişleri kısa sürede ve zahmetsiz bir şekilde beyazlatmak için kullanılır. Fakat evde diş beyazlatmada kullanılan bu kalemlerin sağlıklı olup olmadığı konusunda bireylerin aklında bir kararsızlık mevcut. Bu kararsızlığı ortadan kaldırmak için bu yazıyı düzenledik…

Öncelikle kesin olarak belirtmeliyiz ki diş beyazlatma kalemlerinde sağlık bakanlığı onayı olmayan ürünler, diş sağlığı açısından oldukça sakıncalı ürünlerdir. İçeriğinde bulunan kimyasal maddeler, diş minelerine uzun vadede zarar verir. Belki kısa süreli bir beyazlatma sağlayabilir, ancak ilerleyen dönemde dönüşü olmayan sağlık sorunlarına gebe bırakabilir. Fakat uzman hekimler tarafınca tavsiye edilmiş ve sağlık bakanlığınca da onaylı olan ürünlerin kullanımında herhangi bir tehlike yoktur. Çünkü yapı itibariyle organik maddelerin kullanımına başvurulur.

 

Evde diş beyazlatma yöntemleri bazı zamanlarda hazırlanması ve uygulaması zahmetli bir iş olabiliyor. Bireyler gündelik hayatlarındaki yoğunluktan dolayı bu tür önlemlere başvurmakta geri kalabiliyor. İşte tam da bu nokta diş beyazlatma kalemleri devreye giriyor. Diş beyazlatma kalemleri uygulaması kolay olduğu gibi aynı zamanda da çantada taşınacak kadar ufak ve pratik ürünlerdir. Fakat kullanımında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Özellikle bu kalem sürme esnasında diş etlerine değdirilmemeli, tamamen diş tabakasına odaklanılmalıdır. Bu sayede verimli sonuçlar elde edilebilir. Ayrıca bazı dönemlerde kullanılması hekimlerce tavsiye edilmez. 18 yaş altı bireyler, hamileler ve gebelik sonrasında emzir dönemi diş beyazlatma kalemlerinin kullanılmaması gereken durumlardır.

 

Unutulmamalıdır ki sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olmak, sosyal yaşantımızda bizlere psikolojik yönden pozitif katkılar sunar. Bu yüzden diş sağlığımıza her zaman için özen göstermeliyiz…

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Rimmel London Match Perfection Fondöten İnceleme

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ