Zevosis

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngeri ve fırçasının temiz olması hem makyajınızı daha güzel gösterecek bakterilerin cildinize zarar vermesini de engelleyecektir.

  • 07 Ocak 2022
  • 600 kez görüntülendi.
Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngeri fondötenin ve aydınlatıcı, allık, bronzer, pudra gibi diğer ten ürünlerinin cildiniz ile doğal bir şekilde bütünleşip eşit dağılmasına yardımcı olan bir makyaj aksesuarıdır. Yumuşak yapıda olan ve tıpkı bir yumurtaya benzeyen bu aparat, uygulama açısından kolaylık sağladığı için sıklıkla tercih edilmektedir. Makyaj süngerini tercih ederken yumuşak olmasına dikkat etmelisin. Sert bir makyaj süngeri cildini çizebilir. Ayrıca uca doğru sivrilen süngerleri kullanmak, burun kenarı, göz altı, dudak üstü gibi bölgelere ayrıntılı uygulamalar yapmana kolaylık sağlar. Makyaj süngerinin seçimi kadar temizliği de cildin için oldukça büyük bir öneme sahip. Konu makyaj ve cilt olduğunda kullanılan ürünlerin temizliğine mutlaka dikkat edilmelidir. Kullandığınız makyaj süngerinin temiz olması hem makyajınızı daha güzel gösterecek bakterilerin cildinize zarar vermesini de engelleyecektir. Tahmin edilenden daha fazla bakteri tutan ve sivilce oluşumuna sebep olan makyaj süngerlerinin temizliğinin nasıl olması gerektiğini bu yazımızda bulabilirsin!

 

Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

makyaj süngeri ne sıklıkla temizlenmeli

Düzenli olarak makyaj süngerlerini yıkamak cildinin temizliği ve sağlığı açısından son derece önemli bir yer kaplıyor. Bunun için çok bir malzemeye gerek yok. Herkesin elinin altında bulunan su ve sabun bu temizleme işlemi için yeterli olacaktır. Alternatif olarak bebek şampuanı, sıvı temizleyiciler ya da zeytinyağı da etkili ve hesaplı yöntemlerdendir. İlk olarak süngerinizi ılık suyun altında her tarafı tamamen su alana kadar tutup ıslatın. Dilerseniz bir bardağa su koyup bir süre suyun içerisinde de bekletebilirsiniz. Süngerin her yeri ıslandıktan sonra sabun, bebek şampuanı ya da uygun gördüğünüz bir sıvı temizleyici ile güzelce ovalayın.

 

Kullandığınız temizleyicinin üzerine fındık büyüklüğünde zeytinyağı dökmek bakterileri öldürmede oldukça etkili olacaktır. Süngeri yoğurdukça içindeki makyaj kalıntılarının aktığını göreceksiniz. Daha sonra suyun altında durulayın ve derinlemesine temizlendiğinden emin olmak için bu işlemi birkaç kez tekrarlayın. Süngerin iyice arındığından emin olduktan sonra suyu kağıt havlu ile alın ve kurumaya bırakın. Tamamen kuruduktan sonra gönül rahatlığı ile süngerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

Makyaj Süngeri Ne Sıklıkta Temizlenmeli?

Günlük hayatta makyaj rutinlerimizde birçok kez kullandığımız makyaj süngerleri çok kısa bir süre içerisinde kirlenir. Öyle ki bazen fondöten kalıntılarından orijinal rengini bile görmekte zorlanırız. Süngeri bu raddeye gelene kadar kullanmak son derece sağlıksızdır. Bu görüntü makyaj süngerinizin içerisinde milyonlarca bakteri bulunduğu anlamına gelir. Bu yüzden makyaj süngerinizi 2-3 kullanımda bir yıkamak en idealidir.

 

Her kullanımdan sonra yıkanılması tavsiye edilse de bu bizler için biraz zahmetli olabilir. Ancak bir daha kullanmayacağımıza emin olduğumuz günlerde uygulama yaptıktan sonra yıkamak süngerimizin kullanım ömrünü uzatacaktır. Makyaj süngerlerinizi düzenli olarak her hafta derinlemesine temizleseniz de 2-3 ayda bir makyaj süngerinizi yenilemek cildinizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Tuzsuz Şampuan Nedir, Ne İşe Yarar? Tuzsuz Şampuan Kullananlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ