Moda
Trend

Eau de Parfum Vs. Eau de Toilette! Aralarındaki Fark Nedir? Nasıl Kokarlar? Hangisi Daha Kalıcıdır?

Bir Eau de Parfum ile bir Eau de Toilette arasındaki farkı biliyor musunuz? Sonuçta iki tür arasındaki temel fark o kadar da incelikli değil; aslında son derece basit ve bilimsel… 

Kokular, inanılmaz derecede çağrıştırıcıdır ve gerçek duygusal tepkiler uyandırır. Beynin içinde anıları, duyguları ve kokuyu kontrol eden alanlar iç içedir, yani en güçlü anılarınız ve kokular arasında hiç şüphesiz kontrol edilemez bir bağlantı vardır.  

Kendiniz için bir parfüm seçerken, aslında sadece daha çekici olmaya çalışmıyor, aynı zamanda insanların sizi nasıl hatırlayacağını da seçiyorsunuz. Parfüm kullanmak bir sanat ve dengeleyici bir eylemdir, size tek kelime etmeden oyuncu bir şekilde kendinizi ifade etme imkanı tanır. 

Bununla birlikte, parfüm şüphesiz satın alabileceğiniz en kişisel güzellik ürünlerinden biridir ve her şişenin birbirinden farklı pek çok özelliği vardır; tür, fiyat, üst notalar, alt notalar… Benzersiz vücut kimyası yüzünden teninizle nasıl bir uyum sağlayacağından bahsetmiyoruz bile! Ancak vermeniz gereken en kolay karar, koku dünyasının iki temel kategorisi arasındaki farkı anlamaktan geçer; eau de toilette ve eau de parfum. 

Eau de Parfum ve Eau de Toilette Arasındaki Fark Nedir? 


Aradaki fark, bir kokunun yoğunluğundan veya saf parfümün konsantrasyonlarından kaynaklanır. Bir parfümör, yarattığı formüle bazen yüzden fazla farklı kokulu malzemeyi karıştırarak ulaşır. Bu ‘karışıma’ saf parfüm veya parfüm yağı denir. 

Saf parfüm yağı miktarının yüzdeleri ile bir parfümün adını belirleyebiliriz. Örneğin, bir Eeau Fraiche, en düşük parfüm yağı konsantrasyonunu içerir ve bunu Eau de Cologne izler. Geleneksel bir Eau de Cologne, bergamot ve limon gibi birçok narenciye bileşeninden oluşur ve ortalama %2-4 oranında parfüm yağı içerir. Ayrıca Extrait de Parfum’ler en yüksek parfüm yağı konsantrasyonunu, yani %20 ile %40 arası yağ içerir.  

Parfüm endüstrisinde en yaygın formüller ise Eau de Toilette ve Eau de Parfum’dur. 

Eau de Toilette kalıcı değil mi

Aralarındaki temel fark ise formüldeki parfüm yağı miktarıdır: Bir Eau de Toilette, bir Eau de Parfum’dan daha az parfüm yağı ve daha fazla su ve alkol içerir. Bir kokunun yoğunluğu açısından tercihinize bağlı olarak ikisinden birini seçebilirsiniz. 

Parfümün mukavemetini belirlemek ve ciltte güvenliğini sağlamak için parfüm yağı bir solvent ile karıştırılır. Bir parfümör bunun için genellikle alkol (etanol) kullanır, ancak bazen alkol yerine kokusuz yağ veya balmumu da kullanabilir. Çözücü olarak alkol tercih edildiğinde genellikle az miktarda su ile karıştırılır. 

Parfüm Neden Alkolle Karıştırılır? 

Alkol, parfüm maddeleri için mükemmel bir ulaşım aracıdır. Ürün olarak sunulan formülün püskürtülmesini kolaylaştırır. Ayrıca hızla buharlaştığı için kokulu bileşenlerin cilt veya giysiler üzerinde güzel bir şekilde yayılmasını sağlar. Serinletici ferahlatıcı bir etkisi olur. 

Eau de Toilette Nedir? 

Eau de Toilette, yıllardır kokular için en yaygın güç olmuştur. Bir Eau de Toilette günlük kullanım için iyidir, çünkü bu formül genellikle daha hafiftir. Kokunun kalitesine ve yapısına bağlı olarak saatlerce tadını çıkarabilirsiniz. Ortalama olarak, bir Eau de Toilette %10 ila %15 arasında parfüm yağı içerir. 

Eau de Parfum Nedir? 

Bir Eau de Parfum seçerseniz, Eau de Toilette’ten biraz daha yoğun, lüks ve dolgun bir koku seçmiş olursunuz. Sonuç olarak, genellikle tüm gün, akşam ve hatta gece boyunca kalıcılığının keyfini çıkarırsınız! Çoğu Eau de Parfum, ortalama %15 ila %20 arasında parfüm yağı içerir.  

Bu oranlar ürüne veya markaya göre değişebilseler de bir Eau de Parfum her zaman bir Eau de Toilette’ten daha konsantre olacaktır. 

Kokuları Arasında Bir Fark Var mı? 

Her iki koku türü de aynı notalarla yapılırsa, evet, benzer kokarlar, ancak hiçbir zaman tam olarak aynı değildirler. Örneğin, bir lavanta Eau de Parfum spreyi, bir Eau de Toilette’ten daha yüksek bir koku konsantrasyonu yayar ve koku yağı seviyesi arttıkça, kokunun kimyasal yapısına bağlı olarak ciltte daha zengin, daha keskin veya daha tatlı olmak için belirli notalar gelişebilir. 

Aynı kokunun farklı konsantrasyon seviyeleri son derece ince olabilir, bu da eğlencenin bir parçası, çünkü farklı notaların veya bileşenlerin nefes almasına izin verir ve kullanıcı için benzersiz bir deneyim yaratırlar. 

Sonuç olarak, aynı kokuyu iki farklı formda düşünün, koku ailesinde kardeş değil de kuzen gibiler.  

Eau de Parfum’ün Ömrü Daha mı Uzun? 

Farklı notalar, farklı uzun ömür modelleri taşır. Eau de Parfum’ler genellikle daha uzun süre dayanır. Örneğin, meyveli, çok taze bir parfümü çok odunsu bir Eau de Toilette ile karşılaştıramazsınız. Meyveli ve taze notalar üst notalar olma eğilimindedir ve daha yüksek konsantrasyonlarda bile daha hızlı buharlaşır. 

Eau de Toilette ile Eau de Parfum arasındaki fark ne

Ama belki de tüm parfüm türlerinin en havalı yanı, formülasyonun cildinizin özel yağlarıyla nasıl tepki verdiğine bağlı olarak her kullanıcıya farklı deneyimler yaşatmasıdır. Başka bir deyişle, en iyi arkadaşınızda duyup aşık olduğunuz parfümü körü körüne satın alırsanız, çok büyük pişmanlık yaşayabilirsiniz. Kuru bir cilde sahip olanların daha güçlü bir etki yaratmak için daha yüksek konsantrasyonlardaki kokulara yönelmesi gerekir.  

Aslında altın kural nettir: Kendi teninizde denemeden bir kokuyu asla yargılamayın! 

Aralarında Nasıl Seçim Yapmalıyım? 

Birini diğerine tercih etmenin en basit yolu, kendinize kokunuzun ne kadar güçlü olmasını istediğinizi sormaktır. Bir Eau de Parfum’un daha yüksek koku konsantrasyonu, daha uzun süre kalıcı, daha aromatik bir koku sağlarken, bir Eau de Toilette, daha çok bir vücut spreyi gibidir ve daha özgür uygulanabilir. 

İkisi arasında bir karar vermeden önce hoşlandığınız koku ve onu oluşturan notaları seçmek için burnunuza ve içgüdülerine güvenmeniz önerilir. 

Ve hepsinden önemlisi, ciddiyetten kurtulun! Hoşunuza giden bir kokunun mevcut tüm formüllerini denemekten çekinmeyin. Yolculuğun tadını çıkarın ve eğlenin, çok şaşırabilirsiniz!  

Hangisini Nasıl Kullanmalıyım? 

Bazen etrafımızdaki insanlarda öyle baskın kokular duyarız ki başka bir şeye odaklanmak neredeyse imkansızdır. O kişi olmaktan kaçınmak için, bir kokunun giyilebilirliği hakkında biraz farkındalık önemlidir. 

Sıcak, yapışkan, yaz aylarında, uzmanlar tarafından genellikle bir Eau de Toilette önerilir çünkü daha hafif bir konsantrasyondur. Üstelik daha taze ve taşıması kolaydır. 

Zengin Eau de Parfum’ler ise, koku kuru havada daha hızlı dağıldığı için akşam aktiviteleri ve daha soğuk iklimlerle güzel bir uyum sağlar. Bu nedenle aynı koku getirisi için daha yüksek bir koku konsantrasyonuna ihtiyacınız olacaktır. 

Her iki formülün gündüz kullanımı için kokuyu doğrudan nabız noktalarına (boyun veya bilek) püskürtün ve akşamları güçlendirmek için bir ise havaya sıkarak içinden geçin. Ya da hareketli ve kolayca yayılan bir etki için varsa uzun saçlarınıza güvenebilir ve parfümünüzü onlara bir veya iki kez gevşek bir şekilde püskürtebilirsiniz. 

Eau de Toilette veya Eau de Parfum’un Son Kullanma Tarihleri Olur mu? 

İçeriğin kalitesine ve nerede depolandığına bağlı olarak, çoğu parfümün raf ömrü en az 3 ila 5 yıldır, ancak bu gerçekten her kokunun kendi mimarisine bağlı. 

Bir Eau de Toilette, formülasyondaki koruyucu görevi gören daha yüksek alkol konsantrasyonu sayesinde biraz daha yavaş yaşlanma eğilimindedir. Öte yandan, temiz ve alkolsüz kokular yoğunluğunu en hızlı şekilde kaybedenlerdir. 

Eau de Toilette ne demek

Uzmanlar, Eau de Parfum veya Eau de Toilette’in raf ömrünü en üst düzeye çıkarmak için serin, kuru ve karanlık bir yerde saklanmasını önerir. 

Herhangi bir kokunun bozulmasını hızlandıracağından, aşırı ışıktan, ısı değişikliklerinden ve oksijene maruz bırakmaktan sakının. Rengi daha koyu bir tona döner veya koku biraz ekşi veya küflü gelirse, o parfümün emekli olma zamanı geldi demektir! 

Eau de Toilette Neden Daha Ucuz? 

İkisi arasındaki fiyat farkına bakıldığında, bir Eau de Toilette’i daha ucuz ve dolayısıyla daha az sofistike bir ürün olarak değerlendirmek kolaydır, ancak maliyet tüm hikayeyi anlatmaz. 

Eau de Toilette daha ucuzdur çünkü daha düşük bir koku yağı konsantrasyonuna sahiptir, malzemeleri farklı olduğu için değil. 

Kullanmak istediğiniz kokunun yoğunluğu tamamen size kalmış ve konsantrasyondan bağımsız olarak, neyle bağlantı kurduğunuza, size hitap edip etmediğine ve teninizle uyumuna dikkat etmeye öncelik vermelisiniz… 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Parfüm Nasıl Sıkılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu