Zevosis

Parfüm Nasıl Sıkılır?

Parfümünüzü kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte sizin için derlediğimiz “parfüm nasıl sıkılır?” dosyamız…

 • 26 Haziran 2021
 • 65 kez görüntülendi.
Parfüm Nasıl Sıkılır?

Makyaj masanızı cazibe şölenine çeviren o eşsiz şişe ve bütün teninizi sarıp sarmalayan büyülü koku… Evet, sizin kokunuz. Peki kokunuzu doğru kullanmayı başarabiliyor musunuz? Parfüm öyle ilginç bir silah ki doğru kullanıldığı takdirde çevrenizdeki herkese birer ok fırlatıp, ortamın yıldızı haline gelmenizi sağlarken; yanlış kullanıldığında ise tam bir harakiri hamlesine dönüşüp adeta tüm auranızı katlediyor. Peki doğru notayı bulabilmek için saatlerinizi hatta günlerinizi harcadığınız; çoğu zaman da paraya kıymaktan çekinmediğiniz, imza parfümünüzü kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? İşte sizin için derlediğimiz “parfüm nasıl sıkılır?” dosyamız… 

parfüm nasıl sıkılır

Parfüm Nasıl Kullanılır Sorusundan Önce… 

 1. Parfümünüzün uzun süre boyunca teninizde kalabilmesi için onu nasıl kullandığınız kadar, ne koşullarda muhafaza ettiğiniz de önem teşkil etmekte. Parfüm şişenizin güneş ışınları ile doğrudan temas etmesi, içerik yapısının deformasyona uğramasına neden olabilir. Bu yüzden ya kendi kutuları içerisinde saklayın ya da güneş ışığı görmeyen bir alanda muhafaza edin.  
 1. Çoğumuz, parfümümüzü bileklerimize sıktıktan sonra ovalamamızın kalıcılığını arttıracağına inanırız. Fakat pek çok ünlü parfümor, bunun bir hata olduğunu ifade ediyor. Ovalamak o bölgede, basınç ve ani ısı yüklemesine neden olacağından ve aynı zamanda yağ moleküllerini parçalayacağından dolayı nota geçişlerinin yapısını bozacaktır. Bu yüzden sadece sıkmanızın yeterli olacağını unutmayın. 
 1. Parfüm sıkmak için en doğru noktanın bileklerimiz olduğunu düşünürüz. “Bileğimizde bulunan damar yoğunluğu sayesinde, nabız attıkça kokunun daha fazla yayılmasını sağladığı” şeklinde açıklanır. Fakat bu durum kısmen doğru olsa da etkisi ne yazık ki oldukça kısa. Çünkü bu durum, vücut ısısı sebebiyle parfümün buharlaşmasına da neden olur. 
 1. Parfüm sıkmadan önce vücudunuzu yeterli ölçüde nemlendirdiğinizden emin olun. Zira teninizin kuru olması halinde, cildiniz parfümünün içeriğinde bulunan yağ moleküllerini emer ve bu da kalıcılığını düşürür. Nemlendirerek, kokunun teninizde tutunmasını sağlayabilirsiniz.  
parfüm nasıl kullanır
 1. Parfüm ve deodorantın farklı kullanım amaçları olduğunu unutmayın. Deodorant bir zorunluluk, parfüm ise tercihtir. Duşun ardından terlemeyi ve buna bağlı olarak oluşan ter kokusunu önlemek için, deodorant kullanmalısınız. Bu konuda parfüm kullanımı hiçbir şekilde etki göstermeyecektir. Unutmayın ki siz iyi ve temiz kokarsanız, parfüm bunun etkisini arttırır. Eğer kötü kokarsanız, işleri sadece çok daha kötü hale getirir.  
 1. Vücut temizliği bu noktada sadece parfüm kokusunun daha hoş gelmesini sağlamıyor, aynı zamanda teninizdeki kalıcılığını da kesinlikle daha uzun süreler boyunca korumasına yardımcı oluyor. 
 1. Ve tabii vücudunuz kadar kıyafetleriniz de temiz olmalı. 
 1. Parfümünüzü doğru sayıda kullanın. Yeterli miktarda kullanmazsanız etkisiz ve lüzumsuz bir kullanım olacak; gereğinden fazla kullanmanız halinde ise çekici değil, itici bir kokuya bürünmüş olacaksınız. 
 1. Parfümünüzü doğru mesafeden uygulayın. Çok yakından püskürtülmesi halinde kıyafetlerinizde iz bırakabilir. Fazla uzaktan püskürtmeniz durumunda ise kokunun teninizde ve kıyafetlerinizde tutunmasına engel olacaktır. Doğru mesafe yaklaşık 15 cm mesafedir.  
 1. Parfümünüzü doğru bölgelere uygulayın; kalıcılığı arttırmadaki en büyük kozumuz bu! Peki doğru noktalar neresi? Detayları aşağıda inceleyim… 
kalıcı olması için parfüm nasıl sıkılır

Parfüm Kaç Kez Sıkılır? 

Bazılarımız şişeyi eline alınca kendini durduramıyor. Fıs, fıs, fıs… adeta bir parfüm banyosu! Fakat çok demek, her zaman iyi demek değildir. Her konuda olduğu gibi parfüm sıkarken de yeterli miktarda kendimizi frenleyebilmek çok önemli. Zira unutmayalım ki parfümü, yürüdüğümüz yerde görünmez bir iz bırakmak için sıkıyoruz; herkesi zehirlemek için değil…  

parfüm nasıl sıkılır ipuçları

Parfüm kaç kez sıkılır sorusu; dünyaca ünlü parfüm burunları tarafından “5 kez” olarak cevaplanmaktadır. Parfümün notaları, içinde bulunulan mevsim ya da ten rengi fark etmeksizin ideal fıs sayısı beştir. Bu sayı doğru noktalara uygulandığında, parfümünüzün hem etkileyiciliğini hem de etkisini arttırmaya yeterli olacaktır. Şimdi de bu doğru noktaları mercek altına alalım… 

Parfüm Nereye Sıkılır? 

Parfümünüzü vücudunuzdaki doğru noktalara sıkmıyorsanız; üzgünüz ama boş yere havaya sıkmakla aynı şeyi yapıyorsunuz demektir. Parfüm şişelerinizin bu kadar çabuk dibi görmesinin nedeni de tam olarak bu! Gelin bu işe bir son verelim. İşte, parfümünüzü sıkmanız gereken doğru noktalar… 

angelina lolie

Top Noktalar: 

 • Bir fıs kadar ensenize sıkarak başlayın. Bu noktadan havayla temas ettikçe saçlarınız tarafından emilecek ve böylelikle saçlarınızdan da çevrenize yayılacaktır. (Direkt olarak saçımıza sıkmıyoruz çünkü saç tellerinizi kurutarak hasar görmesine neden olacaktır. Ensenizden yayılması en doğrusu.) 
 • Daha sonra sağ ve sol kulak arkalarınıza uygulayın.  
 • Sıra kıyafetimizde! Kokular kıyafetlerimizde, tenimizde olduğundan daha uzun süre kalır. Bu yüzden iki fıs kadar da kıyafetimize uyguluyoruz. Ayrıca etek giydiğiniz günlerde bir fıs kadar da eteğinize sıkabilirsiniz.  
d&g

Diğer Noktalar:  

Parfüm nasıl sıkılır konusunu işliyorsak eğer, bu noktaları da öğrenmenizde fayda var. Fakat vücut ısımız sebebiyle etkilerinin kısa süreli olduklarını belirtelim. “5 fıs” sayımızdan yukarı çıkmamak kaydı ile zaman zaman bu bölgelere de uygulayabilirsiniz.  

 • Bileklerin üzeri 
 • Diz arkası
 • Dirsek içi
parfüm nereye sıkılır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ