CinsellikSağlık
Trend

Erojen Bölge Nedir? Kadınların Erojen Bölgeleri Nelerdir? Dikkat Bu Bölgeler Çıldırtıyor!

Seksi daha zevkli hale getirmenin pek çok farklı yolu var ve erojen bölge hakkında bilgi sahibi olmak, bu konuda elinizi kesinlikle güçlendirir.

Ünlü Amerikan televizyon şovu The Bachelorette’in son bölümlerinden birinde, katılımcılara “Tüm Zamanların En Büyük Aşığı”nı bulmak için eğlenceli bir yarışmanın parçası olarak seksle ilgili bir dizi soru soruldu.  

Erkek yarışmacılar, ‘bir kadının en büyük cinsel organı’nın ne olduğu sorulduğunda, ‘derisi’ olduğuna emindi. ‘Hangi giysinin bir kadının orgazm olma şansını arttırdığı sorusunun cevabı ise tuhaf bir şekilde ‘çorap’tı. Yanılsalar da buraya kadar hep bir fikirleri olan yarışmacılar, kadın vücudundaki erojen bölgelerin sayısı sorusunu tamamen boş bakışla karşıladı. Program, doğru cevap verilmeden bitti. Peki sizin bu konuya dair bir fikriniz var mı? 

Hadi doğru cevabı öğrenmek için uzmanların ne dediğine birlikte bakalım… 

erojen bölge

Erojen Bölge Nedir? 

Sayılarını bilmeden önce, elbette erojen bölgenin ne olduğunu öğrenmek lazım.  

Erojen, bir şeyin cinsel uyarılmaya özellikle duyarlı olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla erojen bölge, belirli bir şekilde dokunulduğunda cinsel uyarılmayı tetikleyen vücudun herhangi bir bölgesidir. Meme uçları, dudaklar ve iç uyluklarınız gibi… 

Bazı Vücut Bölgelerini Erojen Yapan Nedir? 

Birçok erojen bölgenin üzerindeki veya çevresindeki cilt, vücudunuzun geri kalanından daha incedir ve ayrıca daha yüksek konsantrasyonda sinir uçları içerir.  

Cilt ve erojen bölgelerin bağlantılı olması tesadüf değildir. Cilt, en büyük cinsel organdır, diyor ödüllü eğitimci, müfredat yazarı ve seksolog Bianca I. Laureano ve ekliyor, “Bunu anladığımızda, vücudumuzun daha fazla deriye veya farklı cilt tiplerine sahip bölümlerinin nasıl çeşitli duyumlar sunduğunu fark etmeye başlıyoruz”.  

erojen bölge ne demek

Belirli dokunuşların veya belirli vücut bölgelerinin neden cinsel uyarılmaya yol açtığı konusunda beyniniz de rol oynar. “Önceki partneriniz dikkatini belirli bir noktaya odakladıysa ve bu size kendinizi harika hissettirdiyse, hafızanız devreye girer ve muhtemelen başka bir partnerleyken de aynı bölgedeki uyarılmalar gerçekten iyi hissettirir” diye açıklıyor yazar ve sağlık uzmanı Dr. Sherry A. Ross. 

Kadın Vücudunda Kaç Tane Erojen Bölge Var? 

Bu soru The Bachelorette’de sorulduğunda, birçok izleyici Twitter’da, güzel aktris Courteney Cox’un canlandırdığı Friends dizisindeki Monica Geller karakterinin bu cevabı birkaç on yıl önce vermiş olduğunu belirtti: Yedi!

kadınlarda erojen bölge

Ama Monica’nın yanıldığı ortaya çıktı! Vücut sadece yedi erojen bölge ile sınırlı değil, tüm vücut erojen bir bölge olabilir.  

Seksolog Laureano, “Cinsel organlarımızın veya vücudumuzun belirli bölümlerinin zevkli duyumlar hissedebileceğimiz tek alanlar olduğu fikrinden uzaklaşmamız ve tüm bedenimizin bu deneyimleri sunabileceğini anlamamız gerekiyor” diyor. 

CalExotics adlı, ünlü çevrimiçi seks oyuncağı mağazasının uzman ismi seksolog Jill McDevitt de yapılan araştırmaların tüm vücudun cinsel uyarılmaya ve dokunmaya duyarlı olabileceğini gösterdiğini öne sürüyor. Ancak tüm vücudun erojen bölge olabilme ihtimali, maalesef herkes için geçerli değil.  

Bir vücudun cinsel olarak uyarılabilen ve uyarılmaya yol açabilen bölümleri kadından kadına büyük ölçüde değişiyor çünkü Laureano’ya göre herkesin zevk, zarar veya travma ile ilgili farklı deneyimleri var: “Bize zevk veren bir dizi deneyime sahibiz, bu yüzden ihtiyaç duyduğumuz kadar kendi bedenlerimizi tanımaya ve ayrıca partnerlerimizin bedenlerini de tanımaya açık olmamız önemli.”  

Erojen Bölgeler Yaşlandıkça Değişebilir 

Gençken uyarılmaya yol açan belirli bir vücut bölgesi, hayatın başka bir noktasında sizin için pek de işe yaramazken, yepyeni bir erojen nokta keşfedebilirsiniz. Laureano bu değişiklikleri “çok yaygın ve beklendik” diye tanımlıyor. 

Öyleyse “Kadın vücudunda kaç tane erojen bölge var?” sorusu, aslında hileli bir soru. McDevitt, bunun gerçekten bireysel bir mesele olduğunu belirtiyor: “Bir olabilir ya da 100’den fazla olabilir. Pek çok insan cinsel organlarına, dudaklarına ve meme uçlarına dokunarak tahrik oluyor ama bazılarında bu işe yaramıyor. Örneğin, bazı insanlar kaşlarına veya parmak aralarına dokunulduğunda tahrik oluyor, yani sıklıkla unutulan vücut parçalarına.” 

Tam Sayıyı Bilmek İmkansız! 

kaç tane erojen bölge vardır

Seksolog McDevitt, Sex Positions for Every Body  (Her Vücut İçin Seks Pozisyonları) adlı kitabı için insanların en sevdikleri ilk üç erojen bölge hakkında araştırma yaparken, katılımcılardan kulak ya da ayaklarının farklı bölgelerini erojen diye nitelendirenler olduğunu açıklıyor.  

Yani aslında kadın vücudunun sahip olduğu erojen bölgelerin tam sayısını bilmek neredeyse imkansız! Ancak bazı ortak ‘sıcak noktalar’ var ve bunlar vücudun diğer bölgelerine göre daha fazla insan için erojen olarak kabul edilen belirli bölgeler.  McDevitt, “Bu noktalar cinsel organlar, göğüsler, meme uçları, dudaklar, boyun ve ense, kulaklar, kalça, iç uyluk ve anüs” diyor. 

Cinsel Eğitim Uzmanı Yvonne K. Fulbright, vücudunuz bu belirli alanlarda beklenen şekilde tepki vermiyorsa, bunun sizde bir sorun olduğu anlamına gelmediğinin altını çiziyor: “Bu sadece sizin için sıcak bir nokta değil, ancak keşfedilecek çok sayıda başka nokta var. Bu yüzden potansiyel sıcak noktaları tekrar tekrar ziyaret etmekten korkmayın. Vücudun her bölgesi farklı şekillerde keşfedilmeye değer. Ayrıca, bir alanın çeşitli zamanlarda daha kolay uyarılabileceği veya daha kolay tepki verebileceğini fark etmek de önemlidir. Örneğin, bir kişi biraz yorgun olduğunda, dolayısıyla gevşediğinde, bu bölgeleri dokunmaya daha açık hale getirir ve hislere direnmek yerine onları kucaklar.” 

Erkekler İçin de Durum Aynı

erkeklerde erojen bölge

Laureano’ya göre erkek vücudunda da sınırsız sayıda erojen bölge var: “Kadın bedenine benzer şekilde, erkek bedeninin de genişleyen ve sürekli değişen erojen bölgeleri var. Sadece tüm vücutların aynı olmadığının altını çizmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Ve bu nedenle kendimiz ve partnerimiz için neyin erojen olduğunu anlamak adına keşif yapmayı ve iletişim kurmayı öneriyorum.” 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Seks Hayatınıza İlham Verecek Filmler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu