Kültür
Trend

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Z Raporu (24.07.2021)

Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları ile beraber ülkemizi temsil eden sporcularımızın müsabakaları da başladı. Bazı dallarda şans bizim yanımızda yer alsa da genellikle hüsran rüzgârı hakimdi. İşte birinci günün Z raporu… 

  • İlk müsabakaya çıkan Onat Kazaklı oldu… 
onat kazaklı olimpiyat oyunları

Açılış Töreni öncesi Erkekler Tek Çifte Kürek müsabakasına çıkan Onat Kazaklı serisinde 7:20.11’lik derecesiyle bu disiplinde çeyrek final bileti alan 24 kürekçiden birisi olmayı başardı ve bu oyunlarda ülkemiz adına açılışı yapmış oldu. 

  • Okçuluk’ta büyük heyecan! 

Okçuluk’ta ülkemizi Tek Kadınlarda temsil eden Yasemin Ecem Anagöz ve Tek Erkeklerde temsil eden Mete Gazoz; Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece kendi kategorilerinde sıralama atışlarını yaptılar. Yasemin 64 sporcu arasında 652 puanla 19.sırayı, Mete ise 64 sporcu arasında 669 puanla 10.sırayı aldı.  

Bireysel yarışların ilk turunda Yasemin, 630 puanla 46.sırayı alan Kanada’lı Stephanie Barrett, Mete ise 646 puanla 55.sırayı alan Lüksemburg’lu Jeff Henckels ile karşılaşacaklar. 

Karışık Çiftlerde de mücadele eden aynı ikinci sporcumuz bize büyük bir heyecan yaşattılar. Son 16 turunda Rusya Olimpiyat Komitesini 6-2’lik skorla geçen 22 yaşındaki genç sporcularımız; çeyrek finale sürpriz bir şekilde ABD’yi eleyerek gelen Endonezya’yı da 6-2 ile geçerek yarı final biletini aldılar. 

2020 olimpiyat oyunları okçuluk

Yarı finalde Hollanda karşısında ilk 2 sette de son atışlara önde giren genç sporcularımız, ilk 2 seti son atışlarda kaybederek 4-0 geriye düştü. Kalan iki setin birini kazanıp, birini berabere tamamlasak da maçı 5-3 kaybederek bronz madalya maçı oynamaya hak kazandık. 

Bize büyük bir heyecan yaşatan genç sporcularımız maalesef bronz madalya maçında da Meksika’lı rakiplerine 6-2 yenilerek, bize şimdilik olimpiyat tarihimizdeki ilk okçuluk madalyasını hediye edemediler. 

  • Artistik Jimnastik’te tarihi başarı!

Artistik Jimnastik Erkekler Bireysel Elemelerde yarışan 4 erkek sporcumuz, tam 7 final hakkı kazandılar. 

2020 olimpiyat oyunları artistik jimnastik

Alınan sonuçlara göre;  

Adem Asil; Genel, Halka, Atlama Masası 

Ahmet Önder; Genel, Atlama Masası 

Ferhat Arıcan; Paralal Bar 

İbrahim Çolak; Halka kategorilerinde finalde mücadele edecekler. 

  • Tekvando, Judo, Boks’tan madalya çıkmadı

Tekvando’da Kadınlar 49 Kg’da madalya umudumuz Rukiye Yıldırım; Son 16 turunda Mısır’lı rakibini 21-20, çeyrek finalde Kolombiya’lı rakibini 31-30 yenerek, yarı finale yükselmeyi başardı. 

Rukiye; yarı finalde genç İspanyol rakibi Adriana Cerezo Iglesias karşısında fazla bir varlık gösteremeyip maçı da 39-19 kaybederek, altın madalya umudunu yitirmiş oldu. 

2020 olimpiyat oyunları judo

Bronz madalya maçında da hafif sakatlığının etkisiyle de İsrail’li rakibi Abishag Semberg’e 27-22 kaybeden Rukiye Yıldırım, oyunları 5.sırada tamamladı. 

Judo’da Kadınlar 48 Kg’da Gülkader Şentürk; Erkekler 60 Kg’da Mihraç Akkuş tatamiye çıktı. 

Gülkader son 32 turunda İspanyol rakibine Ipponla kaybederek oyunlara veda etti. Mihraç ise son 32 turunda Bhutan’lı  rakibini Ipponla geçerek son 16 turuna yükselse bile, bu turda Kazak rakibine Ipponla kaybetti ve oyunlara veda etti. 

Boks’ta Erkekler 63-69 Kg müsabakalarında ringe çıkan sporcumuz Necat Ekinci, ilk turda Belarus’lu rakibine 3-2 kayberek oyunlara veda etti.  

  • Bisikletçilerimiz yolda kaldı, Yüzücülerimiz havuzdan çıkamadı!

Erkekler Yol Bisikletinde ülkemizi temsil eden Ahmet Örken ve Onur Balkan 234 km’lik parkurun, yarısına gelemeden 112.km’de yarışı terk ettiler. 

Yüzme’de ise 100 Metre Kurbağalama elemelerinde mücadele eden Emre Sakçı ve Berkay Öğretir ilk 16’ya giremeyerek, yarı finalde yüzme hakkı kazanamadılar. 

  • Atıcılıkta yine hüsran… 

Erkekler 10 metre havalı tabancada; Yusuf Dikeç 24, İsmail Keleş 25.sırayı alarak, finale yükselen 8 sporcu arasına isimlerini yazdıramayarak, oyunlara veda ettiler. 

  • İlk altın madalya Çin’e gitti!

Oyunların ilk altın madalyasını; Atıcılık’ta Kadınlar 10 metre Havalı Tüfek kategorisinde Çin’li Qian Yang kazandı.  Atıcılık’ta günün diğer altın madalyası İran’a giderken; Çin 2.altın madalyasını Halter Kadınlar 49Kg müsabakasında Zhihui Hou ile kazandı. 

Erkekler Yol Bisikleti kategorisinin kazananı Ekvador’lu Richard Carapaz, ülkesine 1996 Atlanta oyunlarından sonra ilk altın madalyasını kazandırdı. 

Carapaz bu sezon; İtalya Bisiklet Turunda zafere ulaşmış, Fransa Bisiklet Turunu da 3.sırada tamamlamıştı. 

Okçuluk Karışık Çiftler kategorisinde altın madalya G.Kore’nin oldu.  

Eskrim’de günün altın madalyaları Çin ve Macaristan, Judo’da Kosova ve Japonya, Tekvando’da ise Tayland ve İtalya tarafından paylaşıldı. 

Ekrim Bireysel Kılıç Erkekler’de altın madalyayı kazanan Macar Aron Szilagyi böylece 3.kez olimpiyat şampiyonu olarak tarihe geçti. 

İlk günün sonunda Çin 3 altın madalya kazanarak; madalya sıralamasında ilk sırada yer alırken; ülkemiz henüz madalyayla tanışamadı. 

  • Sultanlar parkeye çıkıyor

Oyunlarda Pazar günü de sporcularımızın yoğun mesaisi devam edecek. 

filenin sultanları 2020 Tokyo olimpiyat oyunları
  • Takım sporlarında oyunlarda yarıştığımız tek dal olan Kadınlar Voleybol’da Filenin Sultanları yarın TSİ 10:25’de son olimpiyat şampiyonu Çin karşısında gruptaki ilk maçına çıkacak. 
  • Eskrim’de Kadınlar Bireysel Flöre kategorisinde İrem Karamete, ABD’li Nicole Ross karşısında tur şansı arayacak. 
  • Tekvando’da Kadınlar 57 Kg’da Hatice Kübra İlgün, Erkekler 68Kg’da Hakan Reçber ile madalya arayacağız. 
  • Halter’de Erkekler 68 Kg’da Muhammed Furkan Özbek A finalinde yarışacak. 
  • Yüzme’de Beril Böcekler ve Merve Tuncel Kadınlar 400 metre serbest, Baturalp Ünlü Erkekler 200 metre serbest stilde yarı final şansı arayacak. 
  • Jimanstik’te ise Nazlı Savranbaşı elemelerde yarışarak, final şansı arayacak. 
  • Atıcılık’ta Ömer Akgün; Yelken’de Ecem Güzel, Ömer Cavit Biriz, Dilara Uralp müsabakalara çıkacak. 
  • Kürek’te Erkekler Tek Çifte’de Onat Kazaklı çeyrek finalde mücadele edecek. 

İki madalya maçını kaybettiğimiz ilk günün ardından, Pazar günü ilk madalyamızı bekliyoruz. Tekvandocumuz Hatice Kübra İlgün madalyaya en yakın sporcumuz olarak gözüküyor. Tüm sporcularımıza ve tüm sporculara başarılara diliyoruz. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Olimpiyat Açılışı, Naomi Osaka’nın Yaktığı Meşale ile Yapıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu