Sanat

Sri Yukteswar Guruji Kimdir?

Sri Yukteswar Guruji, 1855 yılında Hindistan’ın Batı Bengal Serampore şehrinde doğdu. Çocukluk yıllarından itibaren doğaya, canlılara ve yaşama karşı merakının olması, ilerleyen yaşlarında Yoga ve birçok yeni öğretide usta bir kişi olmasını sağladı. Aynı zamanda Paramhansa Yogananda’nın hocalığını yaptı.

 

Yoga, bilindiği üzere fiziksel dinginliği yakalamak, bedensel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlığı da yakalamak amacıyla yapılan bir öğretidir. Bu formları kazanmak için bir takım özel teknikler uygulanır. Kriya Babaji adlı avatar aracılığıyla başlayan bu öğreti özellikle ruhsal dinginliği temel olarak prensipler. Sri Yukteswar Guruji ise Kriya Babaji’nin başlattığı bu öğretiyi devam ettiren kişidir. Aslına bakılırsa bu olağan bir durumdur. Çünkü kendisi Kriya Babaji’nin en başarılı öğrencilerinden biriydi.

 

Sri Yukteswar Guruji, Kriya Babaji’den teslim aldığı yoga felsefesini devam ettirmek ile yetinmedi. Aynı zamanda bu öğretiyi geliştirerek kitleler tarafından daha da çok beğenilmesine sebep oldu. Bu da yoga dünyasında onu farklı bir yere konumlamaktadır.

Sri Yukteswar Guruji, Kriya yoga felsefesini geliştirirken her zaman için ruhsal dinginliği ön plana çıkardı. Ona göre ruh, materyalizmden önce gelirdi. Çünkü ruhun olmadığı bir yerde materyalizmi hiçbir değeri olamazdı. Ona anlam katan şey ruhun ta kendisiydi.

Peki Sri Yukteswar Guruji’nin öğretilerinin temel felsefesinde hangi nüanslar yatıyor? Sri Yukteswar Guruji yoga temasını diğer yoga öğretilerden ayıran farklar nelerdir? En önemlisi de Sri Yukteswar Guruji’nin yogaya kattığı unsurlar nelerdir? Tüm bu soruların cevabını ve daha fazlasını yazının devamında bulabilirsiniz…

 

Sri Yukteswar Guruji Öğretisi

Kriya yoga felsefesini devraldığı andan itibaren her zaman için ruhsal dinginliğe önem verdi Sri Yukteswar Guruji. Aslında bunu yaparken insanlara anlatmak istediği bir felsefe vardı. O felsefe ise şuydu: Hayatın ve ölümün gerçek yüzünü göstermek. Bu konuda da başarılı olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Zira Kriya dönemine göre kendi zamanında bu öğreti daha büyük kitlelere ulaşmıştır.

 

Kriya yoga felsefi öğretinin temel amaçları arasında, bireyin ruhsal benliğini kavramasını sağlamak ve bunun ardından dinginliği giden yolu tamamlamak vardır. Bu da elbette yaşamın ve ölümün gerçek yüzünü bireye gösterilmesiyle elde edilebilir. Bu felsefi öğretinin gurudan öğrenciye aktarılan bir sistemi vardır. Yani öğrenci iken belli bir yetkinliğe gelindiğinde guru olmanın yolu açılıyor. Ancak bu yetkinlik seviyesine erişmek hayli zor ve meşakkatlidir.

Sri Yukteswar Guruji’nin Kriya yoga öğretilerinin gurusu olduğu dönemde hassas olduğu ve bunu öğreti kurallarına özellikle uyguladığı konulardan birisi de kimlerin bunu yapması gerektiğidir. Ona göre böylesine derin ve tinsel bir öğretiye heveslilerden ziyade gerçekten ruha önem veren, onun derinlerdeki yetisini kavramak isteyen bireyler başlamalıydı. İçtenlik ve samimiyet başlangıç için en büyük kriterdi. Kendi döneminde yetiştirdiği öğrencilerine bu yönde talimatlar vermişti.

Sri Yukteswar Guruji’nin felsefi yaklaşımına göre gerçekten aramayan kişiye bir şey sunmak tamamen vakit kaybından ibaretti. Çünkü ona dünyalar da verilse asla yeteri kadarına sahip olamazdı. Ve bir birey her zaman için aradığı şeyi hak ettiği taktirde ona sahip olabilirdi.

Sri Yukteswar Guruji’nin Kriya yogaya sağladığı artıları ve ruh kavramı hakkında bireylere sunduğu olguları anlamak için, Kriya yogaya nasıl başlanabileceğine değinmekte fayda var. Yazımızın devamında Kriya yoga hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Sri Yukteswar Guruji ve Kriya Yoga

Kriya yoga, tarihi bin yıllar öncesine dayanan, aydınlanmayı ve meditasyonu hedef almış bir tür felsefi öğretidir. Ustadan öğrenciye devrolmasıyla binlerce yıl gündemde olmayı sağlamıştır. 1855 ile 1936 yılları arasında yaşamış olan Sri Yukteswar Guruji, bu felsefi akımın son yıllarda gelişip kitlelere yayılmasında büyük katkılar sağlamıştır.

Kriya yoga bir dönem uygulama bakımından unutulmuş bir öğretiydi. Fakat Babaji adlı gizemli bir guru tarafından yeniden gün yüzüne çıkarılmasının ardından tüm dünya genelinde yeniden kabul gördü. Özellikle Sri Yukteswar Guruji’nin bu yayımla payı büyüktür. Zira kendi yetiştirdiği öğrencisi olan Paramahamsa Yogananda’ya kazandırğı yetkinlik ve felsefi yaklaşım, onun Amerika’ya giderek Kriya yoga için Batı medeniyetlerinin kapısını açmasını sağladı.

 

Kriya yogayı diğer yoga uygulamalarından ayıran en önemli özelliklerinden birisi, onun bireyleri çok kısa sürede hedeflenen yetkinliğe ulaştırabilmesidir. Bu öğretiyi benimsemiş ve gerçekten ne istediğini iyi bilen birisi Kriya yoga sayesinde 3 ila 6 ay içerisinde çakralarını açabilir. Elbette bu süre kişiden kişiye değişmektedir. Kimi öğrenciler bu öğreti tamamlamak için yıllarını verirken bazıları ise öğretiyi tamamlayamaz.

Kriya yoga, diğer yoga öğretilerinde olduğu gibi sadece bedensel sağlığı ve verimi hedeflemez. Aynı zamanda da ruhsal dinginliği ön plana çıkarır. Çünkü beden ve ruh ayrılmaz bir bütündür. Bu her birey için değişmez bir kuraldır. Eğer birisinin diğerine oranla daha verimli olması, birey için negatif bir durumdur. Sri Yukteswar Guruji, kendinden önceki gurulardan farklı olarak ruh ile bedeni bir bütün olarak gördü. Özellikle hayat ve ölüm temalarını ön plana çıkarak bu dengeyi insanların daha iyi anlamasını sağladı.

 

Kriya Yogaya Nasıl başlanır?

Bu felsefi öğretiye başlamadan önce bireylerin ne yapmak istediğine karar vermesi gerekir. Detaylı bir araştırma yaparak bu öğreti hakkında fikir sahibi olmak, ne istendiği sorusunun cevabını bulmada daha etkin rol üstlenecektir. Bunun için Kriya yoga alanında yazılmış kitaplar okuyarak başlanabilir.

Özellikle bu öğretinin gurularından biri olan ve ABD’ye yaptığı ziyaretlerde aşram açması yaparak Batı dünyasında da Kriya yoganın isminin duyulmasını sağlayan Paramahansa Yogananda’nın bu alanda çok güzel bir kitabı mevcuttur. Edebi ve mistik yönden oldukça doyurucu olan bu kitabın ismi Bir Yoginin Otobiyografisi’dir. Bu kitapta yazan bilgilere göre belirlenen öğretiler 3 ila 6 aylık bir süre ile uygulanırsa, bireyin ruhsal doyum ve dinginliğe ulaşması kaçınılmaz olacaktır.

 

Diğer yandan Sri Yukteswar Guruji’nın hayatını ve felsefi öğretilerinin kaleme alındığı Kutsal Bilim adlı eser, Kriya yogaya başlamayı düşünenler için muazzam bir yapıt. Kitabın içerisinde Kriya yogan hakkında detaylı anlatımlar bulunurken aynı zamanda Sri Yukteswar Guruji’nin yogadaki bu düşsel yolculuğuna şahit olmanız mümkün.

Sonrasında uygulama evresine geçilir. Belli bir süre boyunca yoga ustasının talimatlarına uyulur. Ardından 3. göz diye adlandırılan ve aklın çakrasını açmak anlamına gelen öğreti tamamlanmaya çalışılır. Bu evre Kriya yogasının en zor kısmıdır. Bazen bu yetiye sahip olabilmek için yıllarca çabalamak gerekir. Ancak 3. göz açıldığında birey astral boyutlara ulaşma imkanını elde eder.

Nefes çalışması, Kriya yoga yapmak isteyenler için en önemli unsurlardan birisidir. Çünkü nefes, enerji yükseltme, odaklanma ve yönetme gibi konularda kilit öneme sahiptir. Doğru oranda nefes tekniğine sahip olan bir birey, Kriya yoga öğretilerini ve uygulamalarını başarı ile yerine gerçekleştirir.

Sri Yukteswar Guruji’nin derin izler bıraktığı bu öğretiye sahip olmak, bireyler için tinsel ve tözsel huzurun kapılarını aralamalarını sağlar. Eğer sizler de 3. gözünüzü açarak çakralarınızı devreye sokmak, ruhunuzu özümseyerek iç dinginliğe ulaşmak istiyorsanız, Kriya yoganın felsefi öğretileri tam da size göre.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Hangisi Sizi Ele Geçiriyor: İd, Ego ve Süperego Nedir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu