Zevosis

Rick and Morty İnceleme: Her Şey Daha Fazla Ne Kadar Tuhaf Olabilir?

Rick and Morty, kelimenin tam anlamıyla, sınırsız bir dizi. Toplumsal normlar bu dizi için aşılacak bir çizginin ötesinden başka bir anlam ifade etmiyor.

Rick and Morty İnceleme: Her Şey Daha Fazla Ne Kadar Tuhaf Olabilir?

Sevimli dede-torun filmleri ve dizileri hep iç ısıtan ve kimi zaman ağlatan yapımlar olmuştur. Bize iki nesil arasındaki farklara rağmen asıl önemli olanın aile olduğunu; bizi seven ve bizim de sevdiğimiz bir ailemiz varsa, her türlü zorlukla baş edebileceğimizi hatırlatır bu tarz diziler. Eğer siz de böyle yapımları izlemeyi seviyorsanız… Rick and Morty ’nin size göre bir dizi olmadığını baştan söylemeliyiz!

 

Rick and Morty, kelimenin tam anlamıyla, sınırsız bir dizi. Toplumsal normlar bu dizi için aşılacak bir çizginin ötesinden başka bir anlam ifade etmiyor. Peki, neden izlemeyi bu kadar seviyoruz? Eh, insan kimi zaman çizilen sınırların ötesini merak ediyor da ondan! Mesela; dedeniz çılgın bir bilim insanı ise ama sizin aklınız fikriniz sınıftaki Jessica ve çekici vücudundaysa…işlerin biraz karışacağı kesin (biraz derken: buna bir uzaylı robotla ilişkiye girip melez bir çocuk sahibi olabilme ihtimalini de dahil ediyoruz).

Evet, kafanız yeterince karıştıysa, buyurun Rick and Morty konusuna!

 

Rick and Morty Konusu

Rick and Morty konusu

Belki de evrendeki en büyük bilim insanlarından biri olan Rick Sanchez, dünyadaki yaşama adapte olmayı kafasına asla takmayan ve bir şekilde kızı Beth ve ailesiyle yaşamaya devam eden bir karakterdir. Damadıyla yıldızı bir türlü barışmayan Rick’in en büyük zevkleri içmek ve torunu Morty ile intergalaktik maceralara atılmaktır. 14 yaşında ve ergenliğinin doruklarında olan hormon deposu Morty, iyi niyetli olsa da o kadar zeki değildir. Kendisi de bunun farkındadır ve bu dedesiyle gezegenler arası yolculuk yapmasına ve kimi zaman kahramanlıklara kalkışmasına engel olmaz.

Uzay maceralarına kimi zaman Morty’nin ablası Summer ve babası Jerry de katılır. Garajlarından uzay mekiği ile başka gezegenlere gitmeyi ya da kendilerinin diğer zaman dilimlerindeki halleriyle karşılaşmayı hiç yadırgamayan Smith ailesinin, bundan daha farklı sorunları vardır. Jessica, dedesinin maceralara her zaman Morty’yi götürmesine içerlerken, damat Jerry, Rick’in bitmek bilmeyen sorumsuzluklarına oğlunu sürüklemesine öfkelenir.

Rick’in kızı ve aynı zamanda bir at cerrahı (evet, doğru okudunuz, insan değil, at cerrahı) olan Beth, ailesi ve babası arasında denge kurmaya çalışırken bir yandan da Jerry ile evliliklerindeki sorunlarla baş etmeye çalışır.

 

Rick and Morty Seslendirenler

Her animasyonda olduğu gibi, Rick and Morty’de de seslendirmeler dizinin bu kadar büyük bir başarı yakalamasında pay sahibi. Seslendirme sanatçılarının karakterlere kattığı gerçekçilik, izleyiciyi her karakterle empati yapmaya zorluyor. Kimi zaman gezegenleri dolaşarak orada yaşayan tüm canlıların bilinçlerini ele geçiren bir varlığı anlarken, kimi zaman paralel dünyadaki kendinize sarılırken buluyorsunuz kendinizi.

Şimdi gelin bu efsane dizinin karakterlerine hayat veren seslendirme sanatçılarıyla tanışalım.

  • Rick Sanchez: Justin Roiland
  • Morty Smith: Justin Roiland
  • Jerry Smith: Chris Parnell
  • Beth Smith: Sarah Chalke
  • Summer Smith: Spencer Grammar

Kimi bölümlerde Dan Harmon’un daha önce çalıştığı oyuncuların sesini de duyduğumuz sitcomda, her bölüm kemik kadronun yanında sürpriz bir ses duymak da mümkün. Örneğin, Harmon’un Community’de de birlikte çalıştığı John Oliver’ı dizinin henüz ilk bölümlerinde Dr. Xenon Bloom olarak görüyoruz. O tanıdık İngiliz aksanı ve bilmiş tavırlarıyla, insan bedeni içinde bir lunaparkı da zaten ancak o yönetebilirdi!

 

Roiland’dan Adanmışlığın Videosu

Dizide hem Rick hem de Morty karakterlerini seslendiren dizinin yaratıcılarından Justin Roiland’ın işine olan saygısını ve fedakârlığını izlemek isterseniz, sarhoş Rick’i daha inandırıcı oynamak için gerçekten içki içtiği şu videoyu izleyebilirsiniz!

 

Rick and Morty Karakter Analizleri

Rick and Morty karakterleri
  • RICK SANCHEZ NAM-I DİĞER ÇILGIN BİLİM İNSANI:

 Kafa dengi ve eğlenceli bir dedeyi herkes ister. Rick ise bu özellikleri alıp, bir milyonla çarpıp, üzerine biraz içki döküp, yüksek IQ ekleyip, toplum normlarından arındırdığınızda elde edebileceğiniz bir dede!  Morty’yi uzay ve zamandaki maceralarına sürüklerken farkında ya da umurunda olmasa da ona hayatı da öğreten Rick, dünya düzenini bozmak uğruna paralel evrenler yaratmaktan çekinmeyecek kadar vurdumduymaz ama torunu Morty için kendi hayatını yok sayacak kadar da sevgi dolu bir adam.  Bu sevgi çok derinlerde gömülü olsa da. Yani, baya derinden bahsediyoruz burada. Oldukça derin. Evet.

  • MORTY SMITH:

14 yaşında bir ergen olarak Morty’nin tek istediği, kızlarla yakınlaşmaktır. Ama ne yazık ki bunun yerine; dünyanın geri kalanı tarafından henüz keşfedilmemiş gezegenlerde kimsenin adını bile duymadığı yaratıklarla baş etmek zorunda kalır. Morty, dedesi Rick’in yanında olaylara karşı verdiği panik haliyle bir nevi izleyiciyi temsil ederken, bir yandan da bu absürd olaylara uyum sağlayarak Rick’i yalnız bırakmaz. Okulla pek arası olmayan bu saf karakterimiz, yeri gelir başka bir zaman dilimindeki ikizini defneder, yeri gelir diğer tüm ikizlerini bir ayaklanmaya ikna eder!

  • SUMMER SMITH:

Dizideki joker eleman olarak görebileceğimiz Rick’in diğer torunu Summer; ilk bölümde elinden telefonunu eksik etmeyen ve popüler kız olmaya meraklı biri gibi görünse de, kısa sürede bu algı dağılıyor, zira kendisi dedesini anaerkil bir toplumun infazından kurtarmayı da sorunsuz bir şekilde başarabiliyor!

  • JERRY SMITH:

Rick’in pek anlaşamadığı damadı Jerry, 17 yaşında baba olduğundan, pek çok hayali kursağında kalmış ama ailesine de çok bağımlı olan bir babadır. Çocukları Morty ve Summer için hep en iyisini isteyen ve bu yüzden de Rick’e ve akıl almaz deneylerine büyük öfke duyan Jerry, kimi zaman bu deneylerin bir parçası olmaktan kendini alamaz. Rick ve Morty’nin hep birlikte maceralara atılmasına ve onu çağırmamalarına da içerler. Zekası söz konusu olduğunda alınganlığı insanı yorsa da günün sonunda hepimizin kendimizi gördüğü bir karakter oluyor.

  • BETH SMITH:

Rick’in tek çocuğu ve kendisi gibi zeki olan kızı Beth, 17 yaşında Summer’a hamile kalmış ve genç bir yaşta anne olmuştur. Tüm bunlara rağmen cerrah olmayı başaran Beth, eşi Jerry ile sorunlar yaşasa da onu sevmektedir. Babasının deneylerine hayranlık ve bazen de korkuyla bakan Beth, Rick’in Morty’nin tek arkadaşı olduğunu da fark etmektedir.

Rick and Morty Künye

2013 yılında seyirciyle buluşan Rick and Morty’nin yaratıcıları Community’den severek takip ettiğimiz Dan Harmon ve ses sanatçısı, yönetmen, yazar ve oyunculuk gibi pek çok ünvanı olan Justin Roiland. Animasyon sitcom, macera ve bilim-kurgu türündeki dizinin toplamda 5 sezonu var. Her bölüm ortalama 22 dakika ama uyaralım, tek bölüm izleyip gününüze devam etmek oldukça zor!

Birinci sezonda 11 olmak üzere diğer dört sezonunda 10 bölüm bulunan dizinin IMDb puanı 8.4. John Rice ve Pete Michels’in yönetmenliğini yaptıkları Rick and Morty oldukça yetenekli bir yazar kadrosuna da sahip. Dan Harmon, Justin Roiland, Eric Acosta,Wade Randolph ve Tom Kauffman, her yeni bölümde ‘’ bu olay daha ne kadar tuhaflaşabilir? ‘’ sorusuna ‘’ işte bu kadar! ‘’ ile cevap veriyorlar.

Felsefeden klişelere göndermelerin gırla gittiği dolu dolu bir 20 dakika için siz de hemen Rick and Morty izleyebilirsiniz. Harmon ve Roiland’dan yetişkinler için yapılmış bir şaheser olduğunu da belirtelim. Zira dizide +18 bir dil ve cinsellik oldukça fazla.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Simple Daily Skin Detox SOS Matlaştırıcı Jel ile Parlama Sorununa Elveda

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ