Makyaj

Porselen Makyaj Nedir, Nasıl Yapılır? Porselen Makyajda Hangi Ürünler Kullanılır?

Bebek gibi pürüzsüz ve porselen gibi görünen bir ten hepimizin hayali. Bu görünümüne kavuşmak ise porselen makyaj ile mümkün. Özellikle son yıllarda gelin adaylarının sıklıkla tercih ettiği bir makyaj türü olan porselen makyajı, siz de kendi evinizde gerekli makyaj malzemeleri ve doğru adımlar ile yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için porselen makyaj hakkında merak ettiğiniz her şeyi yanıtladık. Porselen makyaj nedir? Nasıl yapılır? Kullanılan malzemeler nelerdir? Normal makyajdan farkı nedir? Bu soruların cevaplarını bu yazımızda okuyabilirsin!

 

Porselen Makyaj Nedir?

Porselen makyaj, başta ciltlerinde çok fazla belirgin lekeler ve yaralar bulunan kişilere pürüzsüz bir cilt görünümü sağlamak amacıyla ortaya çıkmış makyaj türüdür. Daha sonra tendeki bu kusursuz görünüm özel günlerin vazgeçilmez makyaj uygulaması olmuştur. Porselen makyaj, gözenek görünümünü gizleyen, cildin pürüzsüz ve lekesiz göründüğü bir ten makyajıdır. İsminden de anlaşıldığı üzere cildi porselen bir görünüme kavuşturmayı hedefler. Bu makyaj gece boyu akmayıp, sabit kaldığı için özellikle düğün, mezuniyet ve davet gibi ortamlarda kullanılıyor. Ayrıca fotoğraf çekimi gibi kamera karşısında yer alacağın zamanlar spot ışıkların altında cildinin kusursuz görünmesi için porselen makyajı tercih edebilirsin. Porselen makyaj dediğimizde genelde aklımızda ağır bir makyaj görünümü canlanmaktadır. Aslında durum bunun tam tersidir. Doğru bir porselen makyaj uygulaması, yüzde makyaj yokmuş hissi verir. Yüz hatlarımız son derece doğal ve pürüzsüz durur. Ancak ciltte kullanılan yüksek kapatıcılar cildin hava almasını engellediğinden dolayı, günlük makyaj rutinlerimizde pek kullanılmaması özel geceler için yapılması önerilmektedir. 

 

Porselen Makyajda Kullanılan Makyaj Malzemeleri Nedir?

Kusursuz bir porselen makyaj için gerekli olan birkaç önemli makyaj malzemesi vardır. Öncelikle yapacağın ten makyajında adım adım kullanacağın malzemeleri eksizsiz olarak uygulamalısın. Bu makyaj türünün olmazsa olmazı yüksek kapatıcılığa sahip fondötenlerdir. Porselen makyaj için kullanılabilecek kapatıcıların başında Kryolan gelmektedir. Özellikle televizyon, sinema, tiyatro gibi kamera önü için makyaj ürünleri üreten bir markadır. Gelelim porselen makyajı yapmak için ihtiyacın olan makyaj ürünlerine. İşte sizler için sıraladık.

 • Cilt tipine uygun bir makyaj bazı
 • Ten renginle uyumlu yüksek kapatıcılıkta bir fondöten
 • Göz altı morlukların var ise concealer
 • Sabitlemek için transparan pudra
 • Doğal tonlarda allık
 • Bronzer
 • Far Bazı ve Far Paleti
 • Eyeliner
 • Takma Kirpik
 • Kirpikleri dolgunlaştıran bir maskara
 • Dudağın şeklini belirginleştirecek bir dudak kalemi
 • Makyajın geri kalanına uygun renkte mat ruj

 

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

porselen makyaj nasıl yapılır

Porselen makyajın ne olduğundan ve kullanılan makyaj malzemelerinden bahsettik. Şimdi de en önemli nokta olan porselen makyaj ürünleri nasıl uygulanır ona bakalım. Porselen makyajın vadettiği görünümü sağlaması için gerekli ürünleri doğru adımlar ile özenle uygulamak gerekiyor. Tüm bu adımlardan önce cildi makyaja hazırlamalısın. İlk önce yüzde bulunan ayva tüyler olarak bilinen küçük tüyleri porselen makyaj uygulamasından önce mutlaka almalıyız. Sir ağda ile hızlıca bu işlemi yapabilirsin. Ancak makyajı uygulamadan en az bir gün önce bu işlemi yapmak cildinde herhangi bir irritasyonu ya da sivilce oluşumunu engelleyecektir. Makyaja başlamadan önce cildi derinlemesine temizlemeli ve iyice nemlendirmelisin. Peeling yapmak cildindeki ölü deriyi atacağından dolayı makyajın yüzünle daha iyi bütünleşmesini sağlayacaktır. Temizleme işleminden sonra cilt tipine uygun bir makyaj bazı seçmelisin.

 

Kusursuz bir cilt görünümünün ilk adımı gözeneklerin gizlenmesidir. Hem gözeneklerini gizleyecek hem de fondötenin kalıcılığını arttıran bir makyaj bazı kullanmalısın. İkinci adım ise yüksek kapatıcılıkta bir fondöten kullanmak. Cilt rengini eşitleyecek, lekelerini gizleyecek, gün boyu cildinin yağlanmasını ve parlamayı önleyecek bir kapatıcı seçmelisin. Mat bitişli likit ürünler tercih etmek cildi daha porselen gösterecektir. Kapatıcıyı kolayca uygulamak ve pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için doğru makyaj fırçasını seçmek de önemli bir ayrıntı. Sık tüylü makyaj fırçaları fondöteninin daha homojen yayılmasına yardımcı olur. Fırçanız yok ise temiz bir sünger ile de uygulama yapabilirsin. Tüm yüzüne ve boynuna kapatıcı kullandıktan sonra göz altı morluklarını kapatmak ya da göz çevreni daha aydınlık göstermek için concealer kullanabilirsin.

 

Gelelim porselen makyajın olmazsa olmazı transparan pudralara. Uygulamış olduğun ten ürünleri sabitlemek ve gün içerisinde cildinin yağlanıp parlamasını engellemek için transparan pudra kullanmalısın. Işıltı içermeyen mat ve yarı transparan pudralar uygun olacaktır. Ten makyajını tamamladıktan sonra cildini canlandırmak ve öne çıkarmak istediğin bölgelere allık ve bronzer uygulamak da oldukça önemli bir adım. Porselen makyajda allığı biraz daha doğal tutmak istenilen porselen cilt görüntüsüne daha iyi uyum sağlayacaktır. Şeftali ve pembe tonları yanaklarına doğal bir görünüm verecektir.

 

Sırada göz makyajı var. Göz makyajına geçmeden önce göz far bazı uygulamak farların kalıcılığını arttıracaktır. Tam bu noktada gözlerine mi yoksa dudaklarına mı vurgu yapmak istediğine karar vermelisin. Eğer gözlerini ön plana çıkaracaksan kirpiklerini dolgun ve uzun göstermek için doğal görünümlü takma kirpikler tercih edebilirsin. Takma kirpiklere de rimel uygulamak gözlerde verilmek istenilen o çarpıcı görüntüyü arttırır. Koyu tonlarda buğulu far uygulaması yapmak yoğunluğu gözlerine verecektir. Gözlerinde dramatik bir etki yaratmak için siyah göz kalemi ve ona eşlik eden ince bir eyeliner kullanabilirsin. Dudaklarını ise hafif, daha soft tonlarda bir ruj ile tamamlamalısın. Dikkati dudaklarına çekmek istiyorsan göz makyajında daha açık tonlar kullanman gerekir. Dudaklarında bordo gibi koyu mat rujlara yönelebilirsin. Porselen makyajın son adımına geldik. Makyaj sabitleme spreyi ile hem uyguladığın ürünler yüzünle bütünleşecek hem de uzun saatler boyunca kalıcı olacak.

 

Porselen Makyajla Normal Makyaj Arasındaki Fark Nedir?

Porselen makyaj, kullanılan malzemelerle orantılı olarak normal makyaja kıyasla yüzde daha uzun süre dağılmadan kalmaktadır. Bununla birlikte porselen makyajda normal makyaja göre daha yoğun kapatıcılıkta ürünler kullanılır. Bu yüzden cilt nefes almadığından günlük kullanımda bu makyaj türü pek tercih edilmemektedir. Normal makyajda cildi daha fresh, canlı gösteren hafif kapatıcılar kullanılırken porselen makyajda daha mat bir görüntü elde edilmeye çalışılır ve yoğun mat bitişli kapatıcılar kullanılır. Normal makyajda çoğunlukla göz ve dudaklarda da nude tonlar tercih edilirken porselen makyajda koyu tonlar ile göz veya dudaklara yoğunluk verilir. Porselen makyaj özel günlerde özellikle gelinlerin sıklıkla kullandığı bir makyaj uygulamasıdır. Porselen makyajda ‘cakey’ dediğimiz  görüntünün oluşma olasılığı daha yüksektir. Bu yüzden normal makyaj yaparken de yaptığımız cilt temizliğinden daha özenli bir temizleme işlemi yapmalıyız. İyice nemlendirmek de en önemli ayrıntılardan. Böylelikle makyaj topaklanmayacak cilt pul pul dökülmeyecektir.

 

Yazımızı hem yapması hem temizlemesi oldukça zahmetli olan porselen makyajın en önemli kısımlarından biri olan ciltten temizleme kısmıyla bitiriyoruz. Makyajı yapmadan önce dikkat ettiğimiz cilt temizliğine makyajı çıkarırken de aynı özende dikkat etmelisin. Porselen makyajda normal makyaja kıyasla daha yoğun ve etkili ürünler kullanıldığı için cildini derinlemesine temizlemelisin. Yağ bazlı makyaj temizleyicileri makyajını daha kolay çıkarmana yardım edecektir. Yüzünü iyice temizledikten sonra temiz bir pamuğa döktüğün tonik ile cildini kalan son makyaj kalıntılarından arındırabilirsin.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Kadınsı Güçlerinizi Kucaklayın! Scandal Parfüm by Jean Paul Gaultier

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu