İlişkilerYaşam

Onu Terk Ederken Bari Bunları Yapmayın! Kalbini Kırmadan Ayrıma Rehberi

Birinden ayrılmak, hayatımızın bir noktasında çoğumuzun yüzleşmesi gereken tatsız bir durumdur. Üstelik ilişki bitme noktasına gelmiş olsa da istisnai durumlar hariç, karşınızdaki insanın sizin için önemli olduğunu unutmamanız ve kapanışı da incelikle yapmanız önemlidir. 

İşte iki taraf için de mümkün olan en iyi şartlarda, potansiyel dramlardan uzak bir ayrılık için yapmaktan kaçınmanız gereken belli başlı şeyler: 

 • Başkalarına anlatmadan önce partnerinizle konuştuğunuzdan emin olun. 

Verdiğiniz kararı yakın arkadaşlarınız ve/ veya ailenizle paylaşmak ve hatta değerlendirmek isteyebilirsiniz, ancak ayrılacağınızı etrafınızdaki herkesin partnerinizden önce öğrenmesi son derece tatsız durumlara sebep olabilir. Empati kurun, siz aynı pozisyonda olsaydınız kendinizi nasıl hissederdiniz? 

Hello Breakup’ta profesyonel bir ayrılık koçu olan Nancy Ruth Deen, eski sevgilinizin, daha siz ona açılmadan önce “Ayrıldığınızı duyduğuma üzüldüm” mesajı almasından daha kötü bir şey olmadığını söylüyor. Özellikle ortak arkadaşlarınız varsa, kimseyi rahatsız edici bir duruma sokmamak için onları tamamen konuşmanın dışında tutun. 

 • İlişkiyi bir mesajla bitirmeyi düşünmeyin bile! 
ayrılırken yapılmaması gerekenler

Ayrılıklar her iki taraf için de zordur, ancak yüz yüze konuşmaktan kaçınarak partnerinize daha fazla zarar verebileceğinizin farkında olun. Create Your MFT’nin sahibi Christine Scott-Hudson,

“Birini gölgeleyerek, mesajla ya da sosyal medya aracılığıyla ayrılmak bir an için daha kolay görünse de eski moda görgü kuralları ve edep hala geçerlidir. Mutlaka yüz yüze bir görüşme ayarlayarak, partnerinizden şahsen ayrılın.” 

 • Mutsuzluğunuzun tüm nedenlerini listelemekten kaçının. 

Ayrılma kararınız, ilişkiniz içindeki mutsuzluğunuzdan kaynaklanabilir, ancak sizi mutsuz eden her küçük ayrıntıyı paylaşmak zorunda değilsiniz.

‘How to Date Online Successly’nin yazarı Kevin Darné, insanlara “Bir ayrılık gerçekleştirmek için uzun, drama dolu bir kabusa sahip olmanın gerekli olmadığını” hatırlatıyor. Mutsuzsanız veya başka şeylere ya da şahıslara yönelmek istiyorsanız, “ihtiyacınız olan ve belirtmeniz gereken tek neden budur”. 

 • Onunla ilgili sevmediğiniz her şeyi söylemenize gerek yok. 
terk ederken bunları yapmayın

İlişkinize dair mutsuzluğunuzun tüm nedenlerini ortaya dökmenize gerek olmadığı gibi, partnerinizin de tüm kusurlarını listelemeye başlamayın. Zivadream’in kurucusu Lynell Ross,

“Aşağılayıcı olmaya veya karşınızdakinin özgüvenini zedeleyebilecek şeyler söylemeye gerek yok” diyor. 

 • Sırf onun duygularını incitmemek için arkadaş kalmak istediğinizi söylemeyin. 

Sevdiğiniz veya bir zamanlar sevdiğiniz birinin incindiğini görmek zordur, ancak bir ayrılık konuşması yaşanırken bunu engellemek de zordur. Ona gerçekten istemeyeceğiniz ve sürdürmeye hazır olmadığınız bir arkadaşlık sözü vermek ise kabalık olur. Üstelik, bir veya iki hafta sonra eylemleriniz sözlerinizle uyuşmadığında, kafa karışıklığına ve partnerinizin daha fazla incinmesine neden olacaktır. Bunu akılda tutarak, ayrılıktan sonra ilişkinizin ne olacağı veya olmayacağı konusunda dürüst olmak en iyisidir. 

 • Onun hakkında ileri geri konuşmaktan kaçının. 

Bir ayrılıktan sonra aklınıza geleni konuşmak kendi iyileşme süreciniz için gerekli olabilir, ancak eski sevgiliniz veya onun yaptıkları hakkında kaba yorumlar yapmayı bir kenara bırakın. Ross,

“Partneriniz hakkında konuşmak adil değil ve eğer ortak arkadaşlarınız varsa, söyledikleriniz onun kulağına gidebilir ve incinmesine neden olabilir. Köprüleri yakmayın. Hayatınızda bir daha ne zaman ortaya çıkacaklarını asla bilemezsiniz ve sonradan pişman olacağınız şeyler yapmamak ve söylememek her zaman daha iyidir.” 

 • İlişkiyi kasıtlı olarak sabote ederek onun bitirmesini sağlamaya çalışmayın. 
ilişki nasıl bitirilmeli

Birinden ayrılmak istiyorsanız ondan ayrılın! Evlilik ve Aile Terapisti Sophia Reed,

“Akıl oyunları oynamak, aldatmak ya da ilişkiyi kasıtlı olarak sabote etmek için zalim olmak gibi korkunç şeyler yapmak, siz ve karakteriniz hakkında kötü yansımalar yaratır. İlişkiyi çekilmez hale getirmek yerine kararınıza sahip çıkın ve durumla yüzleşin. “Çünkü kimse buna maruz kalmayı hak etmiyor.”  

 • Dürüstlüğü kaba olmak için bir bahane olarak kullanmayın. 

Reed’in belirttiği gibi, birçok insan, partnerinin duygularını sakınmak için “Sorun sende değil, bende” yaklaşımını benimsemeyi sever. Ama sorun onda ya da yaptıklarında ise bunu söyleyebilmelisiniz. Bunun uğruna yalan söylemeyin, aynı zamanda dürüst olmanın, kötü olmak ile eşanlamlı olmadığını da bilin. Ona ilişkinizde yaşadığınız sorunları hırpalamadan anlatabilirsiniz. Ve umarız ki dürüst açıklamanız yardımcı olacak ve gelecekteki ilişkilerinde değişmesi ve gelişmesi için tarafından bir fırsat olarak kullanılabilecektir. 

 • Müzakerelerin yapılmasına izin vermeyin. 

O anda partnerinizin incinmesini hafifletmek isteseniz bile, ayrılık konuşmasının birlikte kalmakla ilgili bir müzakereye dönüşmesine izin vermeyin. Darné,

“Eski sevgilinizin amacı, sizi bir şeyleri değiştirebilecekleri veya ele alabilecekleri konusunda ikna etmeye çalışacakları nedenleri listelemenizi sağlamaktır. İlişkinizin bittiğine içtenlikle karar verdiyseniz, onun yalvarmalarına veya itibarını kaybetmesine izin vermek zalimlik olur.” 

 • Belirsiz olmayın. 

Kaliforniya’da lisanslı bir Evlilik ve Aile Terapisti olan Sara Sedlik Haynes, partnerinizden neden ayrıldığınız konusunda “Emin olun!” diyor. Partnerinizle ayrılık konuşmasını başlatmadan önce, neden bu ilişkiyi bitirmek istediğinize dair doğrudan bir açıklamanız olması gerekir. 

“Mesajınız konusunda net olmak ve geçmişten gelen ayrıntılardan kaçınmak önemlidir. Bir keresinde…’ ya da ‘Sen …ken bunu kaldıramıyorum’ gibi şeyleri bir kenara bırakın. Yoksa açıklamalar ve savunmalar başlar ve siz farkına varmadan, diyalog bir tartışma ya da yalvarmaya dönüşür. Bu sizi hiçbir yere götürmez, sadece daha fazla incinme ve dikkat dağınıklığı yaratır.” 

 • Daha sonra ona ulaşmayın. 

Bir şeyleri bitiren taraf olsanız bile eski sevgilinizi özlemeniz alışılmadık bir durum değil. Ancak Haynes, onu özlediğiniz için daha sonra ulaşmaktan veya bunun gibi bir şeyden kaçınmanız gerektiğini söylüyor. Sizi unutmaya ve hayatına devam etmeye çalışan eski sevgiliniz için adil, kibar veya yardımcı olmayacaktır, özellikle de onunla tekrar bir araya gelmek gibi bir planınız yoksa. 

 • Sosyal medyada bağlantıda kalmayın. 

Best Breakup Ever’ın yazarı ilişki koçu April Hirschman,

“Eski sevgilinizin numarasını telefonunuzdan silin ve engelleyin, ayrıca onu Facebook ve Instagram’da da engelleyin.” diyor.

Eski sevgiliyle sosyal medyada bağlantıda kalmak, ikiniz için de işleri olduğundan daha zor bir hale getirebilir. Onu sonsuza kadar engellemek zorunda değilsiniz, ama ayrılık hala tazeyken 7/24 birbirinizin neler yaptığını görmek istemezsiniz ya da en azından istememelisiniz. 

 • Hemen yeni bir ilişki kurmayın. 

Özellikle bir ilişki yeni sonlandığında yalnız kalmak güç olabilir. Ancak The Sex & Pleasure Book’un yazarı Carol Queen’e göre, yapabileceğiniz en kötü şey, hemen başka biriyle yeni bir ilişkiye atılmaktır. Queen,

“Yas tutmak için kendinize biraz zaman verin. Pek çok insan yalnız kalmak istemez ama yalnız olmak derinden iyileştirici olabilir. Aynı zamanda rahat, besleyici ve hatta eğlenceli de!” 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Eski Sevgili Sosyal Medyadan Silinmeli mi?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu