Dizi - Film

Onu İzlemeden Anime İzliyorum Falan Demeyin! Haikyu!! İnceleme

Haruichi Furudate tarafından çizilen Haikyu!! isimli mangadan aynı adla üretilen bu anime, voleybolu seven, sevemeyen, bilen ve bilmeyen herkesin izlemesi gereken bir yapım. Voleybolun v’sinden haberi olmayan beni bile etkileyen bu eser, yirmili yaşlarımın başında voleybola başlamamı sağladı.

Mangası sekiz sene yayınlandıktan sonra sonlanmış olsa da, animesi hala nihayete ulaşmadı ve yeni sezonları gelmeye devam ediyor.

Haikyu!! Konusu

 

Küçükken hepimiz izlediğimiz şeylerin etkisinde kalmışızdır. 2002 dünya kupasını izleyen nesil orada Ümit Davala’nın saçını, bir önceki nesil buz pateninde 2 olimpiyat 4 dünya şampiyonu olan Katarina Witt’in pozlarını, bir sonraki nesil ise voleybolu Türkiye’ye sevdiren Neslihan Demir’in sert smaç servislerini taklit etmeye çalışmıştır.

Karakterimiz Hinata Shoyo bisiklet sürdüğü bir gün, bir marketin vitrin televizyonunda kendi şehrinin lise takımının voleybol maçını görür. Takımda kendisi gibi diğerlerinden daha kısa olan ve Küçük Dev denilen birinin vurduğu smaç onu derinden etkiler ve voleybola başlamaya karar verir. Ne var ki gittiği ortaokulda erkek voleybol takımı yoktur. Bu yüzden o da zaman zaman kız takımıyla zaman zaman da başka branşlarda oynayan arkadaşlarıyla voleybol oynamaya başlar. Bu arkadaşlarını hatır minnet ile takıma katar ve turnuvaya yedeksiz katılırlar.

Şans bu ya turnuvada ilin en iyi ortaokulu ilk maçta karşılarına çıkmıştır ve hüsran dolu bir yenilgi yaşatmıştır. Turnuvanın ilk maçında kendisine ebedi bir düşman edinen Hinata, karşı takımın pasörü Kageyama’yı bir gün yeneceğine yemin etmiştir.

Hinata, ortaokul bitince televizyonda izlediği liseye girmeyi başarmış ve dosdoğru voleybol kulübünün yolunu tutmuştur. Salondan içeri girdiğinde hiç beklemediği bir şeyle karşılaşan Hinata, Kageyama’yı karşısında görünce onun da Karasuno lisesine girdiğini ve beraber oynayacaklarını yavaş yavaş kabullenmek zorunda kalır.

Hikayemiz aslında tam da bu noktada başlar. Hinata’nın küçükken izlediği Karasuno’dan artık eser yoktur ve onlara artık “Uçamayan Kargalar” denilmektedir. Birlikte bu uğursuz isimden kurtulup eski güzel günlere dönmeyi amaç edinen ikili, üst sınıflarıyla bunu gerçekleştirme yolunda ilerler. Anime de tam bunu anlatıyor.

Haikyu!! Eksileri

Animenin ilk üç sezonu çok iyi yapılmış olsa da 4.sezonun iki partı da çok kötü resmedilmiş. Üçüncü sezondan iki sene sonra çıkan dördüncü sezon, gerek karakter animasyonları gerek sahne frame sayıları olarak diğer sezonlardan oldukça geride. Production I.G stüdyosunun yapımcılığını yaptığı animenin sezonlarının arasındaki bu farkın sebebini de henüz anlamış değiliz.

!!Spoiler içerir!!

Dördüncü sezonun kalitesiz olmasını bir yandan kötü bulsam da bir yandan da şükürlük buluyorum. Çünkü serinin ilk üç sezonunda Miyagi ili elemeleri anlatılırken üçüncü sezonunun kalitesiz olması devam eden bir hikayenin bozulmasına sebep olur ve daha üzücü olurdu. Dördüncü sezonun kalitesiz olması aradan geçen zamanın verdiği siliklikle daha kabul edilebilir duruyor.

!!Spoiler sonu!!

Haikyu!! İzlenir mi?

Yukarıda da bahsettiğim gibi spor animelerini izlemek için o spora ilgi duymanıza gerek yok. Çünkü sadece spor karşılaşmalarını temel alan yapımlar olmuyorlar. Karakter gelişimleri, buna bağlı olarak travmaları ile normal bir animeden farkları olmuyor. Spor karşılaşmaları da en az gerçek dünyadaki kadar heyecanlı olduğu için bir nebze de o spora ilgi duymanızı sağlayabiliyor.

Mangaka’nın korku temasına olan ilgisi de karakterlerin bazı tepkilerinin tüyler ürpertici olmasını sağlamış. Bu yüzden izlerken bir anda gerilebiliyorsunuz. Animenin müzikleri kelimelerle ifade edilemeyecek kadar güçlü, içlerinden en çok üçüncü sezonun açılışı olan “Hikari Are!” yi beğendim.

Haikyuu izlediğim en iyi animelerden birisi, türünü aşıp diğer türlerde de benim ilk beşimde yer alıyor. İzlerken siz de benim gibi Hinata’nın kısa boyuna rağmen içinde sönmeyen voleybol ateşini, Karasuno’nun eski günlerine dönmeyi nasıl arzuladığına tanık olmasını göreceksiniz.

Şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Belirtileri ve Tedavisi

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu