Sağlık

Nefes Egzersizleri Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Kendinizi rahat hissettiğiniz zamanlarda nasıl nefes aldığınızı hiç gözlemlediniz mi? Bir sonraki nefes alış verişinizde, rahatlamanın vücudunuza nasıl hissettiğini fark edebilmek için kendinize bir dakika verin. Nefes egzersizleri rahatlamanıza yardımcı olabilir. Doğru nefes almak, vücudunuzun rahatladığı anlarda hissettirdiği gibi hissettirir. Bu yazımızda nefes egzersizleri nasıl yapılır ve nefes egzersizlerinin faydaları nelerdir gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Nefes Egzersizi Nedir?

Nefes egzersizi, vücudun oksijenle beslenme seviyesini arttırarak sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermeye yardımcı olan çalışmalardır.

Öncelikle derin bir nefes alın ve akabinde bırakın. Şuan nasıl hissediyorsunuz? Nefesiniz, stresi azaltan ve daha az endişeli hissettiren en güçlü araçlardan biridir. Bir takım kolay nefes egzersizlerini günlük rutininizin parçası haline getirdiğinizde nasıl hissettiğinizle ilgili büyük bir değişim göreceksiniz.

Nefes egzersizi yapmak vücuttaki stresi azaltmanın en etkili yollarından bir tanesidir. Bunun nedeni ise nefes aldığımız sırada beynimize rahatlamak ve sakinleşmek için uyarıcı mesajlar iletilmesidir. Nefes egzersizleri sırasında iletilen bu mesajı beyin daha sonra vücudunuza gönderir. Kalp atış hızında artma, yüksek tansiyon ve hızlı nefes alma gibi stresli hissettiğinizde yaşadığınız durumlardan kurtulmak için nefes egzersizleri yapmak iyi bir seçenektir.

nefes egzersizi

Nefes Egzersizi Nasıl Yapılır?

Rahatlamak için yapabileceğiniz birçok farklı nefes egzersizi bulunuyor. Sizin için aşağıda belirttiğimiz nefes alma tekniği, öğrenmesi basit ve yapması kolay bir egzersizdir. Daha önce hiç nefes egzersizi yapmadıysanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Tüm nefes egzersizleri, rahatlamak ve stresi azaltmak için yardımcı araçlardır.

Nefes egzersizi uygulaması yapmak oldukça kolaydır ve çok rahatlatıcıdır. Rahatlamanız veya stresi azaltmanız gerektiği durumlardan birini yaşıyorsanız, hemen bu temel nefes egzersizini denemeye başlayın;

 1. İlk olarak rahat bir pozisyonda oturun veya yatın.
 2. Sağ elinizi kaburgalarınızın altına, karnınıza yerleştirin, sol elinizi de göğsünüzün üzerine koyun.
 3. Karnınızın elinizi itmesine izin vererek burnunuzdan derin bir nefes alın. Nefes alırken göğsünüz hareket etmemelidir.
 4. Nefes verirken dudaklarınızı büzün ve ıslık çalar gibi nefesinizi verin. Elinizin karnınızdan içeri hareket ettiğini hissedin ve tüm havayı dışarı atana kadar devam edin.
 5. Yukarıdaki maddeleri 3 – 10 kez arası yapın. Her bir nefeste, kendinize zaman ayırın ve kendinizi dinleyin.
 6. Nefes egzersizinin sonuna geldiğinizde nasıl hissettiğinize odaklanın.
nefes egzersizleri nasıl yapılır

Nefes Egzersizi Faydaları Nelerdir?

 • Nefes almak, genellikle fazla düşünmeden gerçekleşen bir yaşam gerekliliğidir. Havada nefes aldığınızda, kan hücreleri oksijen alır ve karbondioksiti serbest bırakır. Karbondioksit, vücudunuzda geri taşınan ve solunan atık bir üründür.
 • Yanlış nefes alma oksijen ve karbondioksit değişimini bozabilir ve kaygı, panik atak, yorgunluk ve diğer fiziksel ve duygusal rahatsızlıklara katkıda bulunabilir. Nefes egzersizi faydalarından en önemlisi bu rahatsızlıklardan kurtulmanıza yardımcı olmasıdır.
nefes egzersizi faydaları
 • İnsanlar endişeli olduklarında, doğrudan göğüsten gelen hızlı, sığ nefesler alma eğilimindedirler. Doğru nefes egzersizleri ile daha sağlıklı bir zihin yapısına ulaşmanız mümkündür.
 • Göğüs solunumu olarak adlandırılan solunum, vücuttaki oksijen ve karbondioksit seviyelerinde bozulmaya neden olarak kalp atış hızının artmasına, baş dönmesine, kas gerginliğine ve diğer fiziksel duyumlara neden olur. Kanınız uygun şekilde oksijenlenmiyorsa bu durum, endişe ve panik ataklara katkıda bulunan bir stres tepkisine işaret edebilir. Nefes egzersizleri, doğru göğüs solunumu alarak panik atak ve stresten kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Diyafragmatik veya derin nefes alma ise kalp atışı, kan akışı, nefes alma ve sindirimden sorumlu periferik sinir sisteminin bir parçası olan  parasempatik sinir sistemini uyarır. Nefes egzersizleriyle yapacağınız derin nefes alma, zihinsel veya fiziksel olarak korkunç durumlara “dövüş ya da kaç” tepkisinden (akut stres tepkisi) kaçınmanıza yardımcı olur.
nefes alma egzersizi faydaları

Nefes Egzersiz Aleti Nedir? Nasıl Kullanır?

Nefes egzersizi aleti, derin nefes alma konusunda size yardımcı olacak kullanışlı bir araçtır. Temel prensipte derin nefes alma ve tutma egzersizlerine yardımcı olmak için üretilmiştir. Düzenli uygulanması durumunda hava yollarını açık tutarak doğru nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Hava yolunun tıkanmasını önlemek gibi bir faydası da olan nefes egzersizi aletini oldukça basit bir şekilde kullanabilirsiniz.

nefes egzersizi aleti
 1. Önce dik bir pozisyonda oturun.
 2. Nefes egzersizi aletinin ağızlık kısmını dudaklarınıza hava çıkmayacak şekilde yerleştirin.
 3. Karnınızın ileri gitmesine izin vererek ve göğsünüz hareket etmeden kuvvetli bir şekilde üfleyin.
 4. Amaç, nefes egzersizi aletinin içerisine mümkün olduğunda etkili hava üfleyebilmektir.
 5. Beş saniye aralıklarla bunu tekrarlayın.
 6. Her kullanımdan sonra aletin ağızlık kısmını yıkayın.

Nefes Egzersizleri Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Nefes egzersizlerinin sizin için doğru çalışmasını sağlamak için vücudunuzu dinlemek ve kaygının günlük yaşamınızı nasıl etkilediğine dikkat etmek çok önemlidir. Nefes egzersizlerinden sonra hala şiddetli kaygı hissediyorsanız, değerlendirme ve tedavi önerileri için bir akıl sağlığı uzmanına veya tıp doktoruna danışmayı düşünün. KOAH veya astım gibi bir akciğer rahatsızlığınız varsa veya ağrı veya nefes almada zorluk çekiyorsanız, herhangi bir nefes egzersizi denemeden önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Passiflora Nedir? Passiflora Antidepresan mı?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu