Sağlık

Passiflora Nedir? Passiflora Antidepresan mı?

Passiflora söz konusu olduğu zaman pek çok kişinin aklına direkt olarak ilaç formu geliyor olsa da gerçekte aslında dilimize “Çarkıfelek” olarak girmiş bir bitkidir. Meyveleri yenebilmekte olan bu bitki ile alakalı yapılmakta olan araştırmalar sonucunda da elde edilen verilere göre doğru şekilde kullanımı sonucunda olumlu etkileri beraberinde getirmektedir.

Tıbbi Passifloranın meyve ve çiçeklerini de taşımakta olan yapraklı kısım toplanmakta ve kurutulmaktadır. Daha sonrasında ise direkt olarak veya alkolle ekstre edilmesi ile beraber ortaya çıkan çözeltiler farklı ürünlerin hazırlanmasında kullanılmaktadır. Başta uykusuzluk, kaygı ve sıkıntı giderme gibi durumlara yardımcı olabilen Passiflora hakkındaki ayrıntılı bilgilere gelin beraber göz atalım.

Passiflora Antidepresan mı?

Pek çok kişi bu konu ile alakalı gerekli ön incelemeleri yapmamasından dolayı Passiflora ile antidepresanların aynı kategori içerisinde yer aldığı düşüncesine sahip olabiliyorlar. Gerçekte ise yapılan incelemeler sonucunda da ortaya çıkartıldığı gibi aslında kişide kendini göstermekte olan anksiyete semptomlarının hafifletilmesi için yardımcı olduğunu gösteren çeşitli bulgular bulunmaktadır. Var olan çeşitli klinik çalışmalarda anksiyete yatıştırıcı etkileri olduğu kendini göstermiştir.

Lakin ortaya çıkan bu bulgular Passiflora için antidepresandır tanımının yapılması için yeterli değildir. Başta anksiyete olmak üzere çeşitli ruh hali bozukluklarının ortaya çıkması durumunda kişilerin mutlaka psikiyatri hekimlerine başvurması gerekmektedir.

Passiflora Yan Etkileri

Konu hakkında yapılmakta olan incelemeler esnasında da görüldüğü üzere Passiflora kullanımı sonucunda bilinen bir yan etki bulunmamaktadır. Lakin hassas bir bünyeye sahip olan kişilerde çok hafif de olsa sersemlik hissi, mide bulantısı gibi yan etkiler kendini gösterebilmektedir. Yan etkilerin ortaya çıkmaması adına doğru dozlarda ve uzman kontrolünde kullanılması son derece önemli olacaktır.

Passiflora Şurup Formu

Söz konusu Passiflora olduğu zaman pek çok kişinin aklına öncelikli olarak şurup formundaki ürünler gelmektedir. Her ne kadar farklı markalar tarafından üretiliyor olsa da şurup ağırlıklı olarak 180 ml şeklinde insanlara sunuluyor. Passiflora extresi içermekte olan bu şurup başta gerginlik ve uykusuzluk olmak üzere huzursuzluk, adet ve menopoz dönemlerindeki ruhsal sıkıntıların ve gerginliklerin giderilmesi için de kullanılabilen bir şuruptur.

Bilinen herhangi bir yan etkisi olmamasından ötürü çocuklarda da kullanılabilen bu şurup küçük çocuklarda kullanılmak istendiği zaman mutlaka çocuk doktoru ile iletişime geçerek onun tarafından verilecek ölçüler dahilinde kullanmalısınız. Yetişkinler uyku sorunu için yatmadan önce 2 ölçek, sakinleştirici bir etki elde etmek adına ise yemeklerden önce olmak şartı ile 1 2 ölçek kullanabileceklerdir. Yemeklerden önce kullanılmasındaki temel etken ise yemeklerden sonra kullanılması durumunda etkinin çok daha düşük seviyelerde olmasıdır. Bilinen bir yan etkisi olmamasından dolayı doğru ölçülerde istediğiniz gibi kullabilirsiniz.

Passiflora Tablet Formu

Yemek sonrasında da alınabilecek olan bu tabletlerden en iyi sonucu elde etmek adına yemek öncesi alınması tavsiye edilmektedir. Sakinleştirici etkisinden faydalanmak adına Passiflora tabletten yemekten önce 1 tablet alınması yeterli olmaktadır. Bunun yanı sıra uyku sorunu için ise uykudan bir saat öncesinde 1 ya da 2 tablet alınabilmektedir.

passiflora uykusuzluğa iyi gelir mi

Hamile ya da emzirme döneminde olan kadınlar ve çocuklar için Passiflora tablet kullanılmak isteniyorsa bunun için mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir. Yapılacak görüşmeler esnasında doktor, kullanılıp kullanılmayacağı ya da nasıl kullanılacağı hakkında gerekli bilgilendirmeleri eksiksiz olarak size verecektir.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu