Gebelik

Hamile Kadınların Baş Dönmesinin Sebepleri

Baş dönmesi sonucu bayılma sorunu nadir olsa da yaşanabilecek bir durumdur. Çok sık karşılaşılan baş dönmesinin altında yatan bazı nedenler olabilir.

Hamilelik 9 ay boyunca süren anne adayı için çok zorlu bir süreçtir.

Bu süreçte anne adayı birçok zorlu dönemden geçer, gebelik döneminde değişen hormonlar nedeniyle vücut normalden farklı bir süreç yaşamaktadır. Önceden etkilenmediği bir çok durumdan daha kolay etkilenir, aynı zamanda fiziksel ve psikolojik etkilere karşı çok daha hassas bir hale gelir.

Gebelikte  Baş Dönmesinin  Sebepleri Nelerdir?

Özellikle de gebeliğin ilk üç aylık kısmında bulantı, kusma, göz kararması ve baş dönmesi gibi şikayetler çok sık görülmektedir.

Hamile bayanların baş dönmesinin 6 sebebi arasında bulunan sebepler;

  • Ramin aşırı büyümesi ile kan akışının büyük bir kısmının rahme gitmesi ve diğer organların kan ihtiyacının tam karşılanamaması
  • Kan şekerinin aşırı düşmesi
  • Aşırı sıcak bir ortamda bulunmak
  • kaygı ve stres gibi etkenler
  • Aşırı kansızlık, demir eksikliği ve vitamin eksikliği
  • Aşırı efor, yorgunluk ve uykusuzluk

 

Tüm etkenler ve daha birçok etken hamile bayanların baş dönmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Bu gibi etkenlere bağlı olarak baş dönmesi sorunu yaşayan kişinin tedavi olması önemlidir. Doktor tarafından nedeni araştırılarak tedavi edilmesi halinde bu sorunlar ortadan kalkabilir.

Rahmin Büyümesi Gebeliğin İlerlemesi Baş Dönmesine Neden Olur

Gebelikte rahmin fazla büyümesine bağlı olarak rahme giden kan miktarı artar ve bundan dolayı diğer organlar anlık da olsa kan pompalamasında güçlük yaşayarak baş dönmesi gibi sorunlar yaşayabilir. Ayrıca büyüyen annenin rahmi kan damarlarının üzerine bası yapması halinde de baş dönmesi gibi nedenler oluşabilir. Bu nedenler her hamile bayanda görülebileceği gibi dikkat edilmesi halinde önemli bir sorun oluşturmaz. Bu durumlara engel olmak için daha dikkatli olunması gereklidir.

Kan Şekeri Düşmesi Baş Dönmesine Neden Olabilir

Gebelik döneminde beslenme büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde beslenme de yapılan yanlışlıklar baş dönmesi gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Bu durumda doktorlar tarafından yapılan öneriler arasında annenin azar azar küçük porsiyonlar halinde ve sık aralıklarla beslenmeleri önerilmektedir. Uzun süre aç kalmak kan şekeri düşmesine neden olabileceği gibi baş dönmesi sorunlarına da yol açabilir. Ayrıca beslenmede su tüketimi de büyük önem teşkil eder.

Uzun süre susuz kalan vücut baş dönmesi dâhil beraberinde birçok sorun getirir. Beslenme ve su tüketimi hamileler için hayati önem taşır.

Kansızlık, Demir Eksikliği ve Vitamin Eksikliği Baş Dönmesine Neden Olur

Hamilelik döneminde anne adayının bebeğin sağlığı için gerekenden daha fazla vitamin ve demir ihtiyacı duymaktadır. Bu eksikliklerin oluşması halinde anne adayında sık sık baş dönmesi yaşanmaktadır. Bu gibi vitaminler vücudun dengesini sağlamaktadır. Bu vitaminler annenin daha sağlıklı hamilelik geçirmesine etki sağlamaktadır.

Doktor tarafından yapılan muayene sonucunda baş dönmesi nedeni bu vitamin eksikliklerine bağlı ise çözüm olarak vitamin takviyesi önerilmektedir. Kan ve demir eksikliği tedavisinde kullanılan bu tür ilaçlar doktor kontrolünde kullanılarak baş dönmesi sorununun önüne geçilebilir.

Gebelik döneminde anne adayının karşılaştığı bazı durumlar anne ve bebeğin sağlığını bazen olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu yüzden gebelik faktörlü bazı durumlara dikkat edilmeli ve özen gösterilerek doktora başvurulmalıdır. Bu durumların başında da genellikle anne adaylarının çok sık şikayet ettiği baş dönmesi durumları gelir. Gebelikte baş dönmelerinin yaşanması neredeyse normal kabul edilebilen bir durumdur. Fakat yine de gebelikte sık baş dönmesi sebepleri doktor yardımı alınarak araştırılmalıdır.

Tansiyon Düşmesinden Kaynaklı Baş Dönmesi

Hamilelik döneminde anne adayını en çok zora sokan durumlardan biri olan ani tansiyon düşmeleri sık baş dönme sebeplerinin başında gelir. Hamilelikte yaşanan tansiyon düşmesi ve yükselmesi gibi durumlar ilk aylarda sıkça gözlemlenmekte ve bazı durumlarda doktor müdahalesi gerektirmektedir. Bu yüzden anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından sık baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü gibi durumlarla karşılaşıldığından mutlaka uzman doktor aracılığı ile yardım alınmasında fayda vardır.

Gebelikte Hormonal Baş Dönmesi Durumları

Hamilelik döneminin olmazsa olmazlarından biri olarak kabul edilen ve değişen hormonların yol açtığı baş dönmesi durumları özellikle gebeliğin ilk aylarında oldukça yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Hormonların salgılanmasında yaşanan artış anneden bebeğe giden kan akışını da hızlandırdığından damarlar bu sebepten genişlemeye başlar. Bu durum da hormon artışına bağlı olarak sıkça görülen baş dönmesi durumlarının yaşanmasına neden olur. Tansiyon düşüklüğüne de yol açan bu durum hemen hemen her erken hamilelik dönemlerinde gözlemlenen bir durumdur. Tabi bu durumda da anne adayı rahatsızlık çekmekteyse uzman doktora derhal başvurulmalıdır.

 

Sık Baş Dönmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düşük tansiyona bağlı ve sıkça gerçekleşmekte olan baş dönmeleri için mutlaka alanında uzman bir doktordan tavsiye almalı ve gerekiyorsa tedavi görmeye başlamalısınız. Gebelikte görülen ani tansiyon durumlarında anne ve bebeğin sağlığı ve hatta hayatı riske girebilmekte ve genellikle düşük gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu yüzden tansiyon ve hormonal sebeplerden oluşan baş dönmelerini geçiştirmemenizde fayda vardır.

Bunun dışında ani oturup kalkmalara, uyku problemi çekmemeye ve kaygı ve stres gibi durumların azaltılmasın özen göstermenizde de fayda vardır. Çünkü başta uykusuzluk durumları olmak üzere her biri tansiyon hastalıklarına yol açan ve baş dönmelerine sebep olan faktörlerden biridir. Gebelik döneminde görülen aşırı stres ve kaygı gibi durumlar da herhangi bir fizyolojik neden olmaksızın kan basıncının yükselmesine ya da düşmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden stres yönetiminizi de doğru bir şekilde yapmanızda fayda vardır.

Gebelikte Baş Dönmesi Nasıl Engellenir

 

 

Gebelikte yaşanan baş dönmesi gibi şikâyetlerin önüne geçme için bazı faydalı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler sayesinde baş dönmesi gibi sorunları daha aza indirmeniz mümkün olmaktadır. İlk olarak bol bol su içmeniz gerekiyor. Susuz kalmak baş dönmesine neden olur. Ayakta uzun süre kalmak baş dönmesine neden olur.

Çok fazla efor sarf etmekten kaçınmanız gerekir. Oturduğunuz yerden yavaş kalkarak bu gibi sorunları engelleyebilirsiniz. Sıcak duş almaktan kaçınmanız gerekir. Duş alırken dikkat etmeniz gerekir. Kan dolaşımına etki edecek dar kıyafet giyiminden kaçınmak gerekir.

Bol ve hafif kıyafet giymelisiniz. Düzenli beslenmeli, öğün atlamadan belirli aralıklarla besin tüketimi yapmalısınız. Gebelikte baş dönmesi şikâyetlerini azaltmak için sırt üstü yatmaktan kaçınmalı, çok soğuk ve sıcak ortamlardan uzak durmanız gerekiyor.

Ayrıca vitamin eksikliğine bağlı olması halinde gerekli takviyeyi yapmanız gerekiyor. Gebeliğin son aylarında daha fazla artan bu şikâyetlerden kurtulmak için yatarken sırt üstü yatmaktan kaçınmak, bacak altına yumuşak bir iki yastık koyarak dinlenmek gerekir.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu