Zevosis

Hamilelikte Aşerme Sebepler, Aşermeyi Nasıl Azaltırız?

  • 18 Nisan 2022
  • 765 kez görüntülendi.
Hamilelikte Aşerme Sebepler, Aşermeyi Nasıl Azaltırız?

Hamile kadınların aklına gelmeyen yiyecekleri, zamansız olarak aşırı derecede arzulamasına anlamına gelen aşermeyi her hamile kadın deneyimlemiştir. Hamilelikte aşerme sebepleri genellikle hormonal değişikliklere bağlıdır.

Gebeliğin ayrılmaz parçalarından kabul edilen aşerme, gebe kadınların yüzde seksen beşinin gebelik süresinde bir yiyeceğe karşı aşırı istek duyduğu biliniyor.

Sınıflandırılması mümkün olmayan bu yiyecekler çeşit çeşit olabilir. Gebelerin en çok arzuladığı tatlar arasında ise tatlı, baharatlı, eksi veya tuzlu yiyecekler geliyor.

Hamileler Neden Aşerir?

Hamilelik süreci birçok hormonal değişikliğin yaşandığı bir süreçtir. Bu durum da kadınların tat algıları ve koku deneyimleri üzerinde ciddi sonuçlara neden olabilir. Ancak aşerme hissi her gebe kadında aynı derecede belirmez.

Kişiden kişiye farklılık gösteren aşerme durumunun tam nedeni henüz kanıtlanan somut bir delil olmadığı için şimdilik gizemini koruyor. Ancak bazı anormal maddelerin arzulanması demir eksikliğinin belirtisi sayılabilir.

Temizlik malzemeleri, sigara izmariti gibi tuhaf maddelerin tüketilmesi bu anormal maddeler arasında sayılabilir. Ancak aşerilen şeylerle hamile kadınların vücut ihtiyaçları arasında herhangi bir paralellik olması gerekmez.

Hamilelik süreci boyunca anne adayın bazı yiyeceklere ve içeceklere karşı normalden daha fazla istek duyması aşerme olarak tanımlanabilir. Hamile kadınların genellikle tatlı, turşu gibi oldukça ekşi olan gıdalara ve meyvelere aşerdiği görülür. Anne adayının kimi zaman yenecek olmayan bazı maddelere karşı de yeme isteği duyması aşermenin en üst boyutlarından bir tanesidir. Kireç, toprak, limon tuzu, kil, sabun gibi maddelere karşı yeme isteği duyulabilir. Gebelikte aşerme nedenleri? bir çok etmene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik süreci boyunca yaşanan, kimi gebelerde de çok kısa süren aşerme dönemi belirli bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmaz. Anne adayının vücudunda meydana gelen hormon değişikliğinden kaynaklı olarak kimi zaman vücutta eksik olan enzimlerin ve minerallerin kendilerini toparlama ihtiyacı ortaya çıkar. Bu durumda da anne adayının çoğu zaman meyvelere aşerdiği ve vitamin ihtiyacını meyvelerden elde ettiği görülen bir durumdur. Anne adayının kan şekeri seviyesinde meydana gelmiş olan değişimler de aşermenin ortaya çıkma nedenlerinden bir tanesi olarak bilinir.

 

Gebelikte Aşerme Belirtileri

Kimi anne adaylarında hamileliğin başlangıcından sonuna kadar, kimi anne adaylarında ise oldukça kısa süreli olarak başlayan aşerme durumu genele bakıldığı zaman gebeliğin ilk ayı ile beraber ortaya çıkmaktadır. En yoğun yaşandığı dönem hamileliğin ilk üç ayı olmakla beraber genellikle üçüncü aydan sonra aşerme durumunda yavaş yavaş azalmalar görülür. Gebeliğin son dönemlerine yakın olarak da aşerme durumu sona erer. Bu durum genel kanı ile kıyaslanmakla beraber kimi anne adaylarında hamileliğin sonuna kadar da sürebilmektedir.

Gebelikte Aşermeyi Azaltmak

Hamilelik süreci boyunca aşerme durumunu en aza indirmek için anne adayının yapabileceği ve dikkat etmesi gereken bazı durumlar ortaya çıkar. Bunlardan ilki kahvaltı olup güne sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı ile başlamak aşerme durumunun engellenmesine yardımcı olmaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmek, vücudun protein ve karbonhidrat alımını dengelemek, vitamin ile mineral ihtiyacını karşılamak da aşermeyi azaltmak için başvurulacak yöntemler arasında yer alır. Aşermenin artmasındaki en önemli etkilerden bir tanesi uzun süre aç kalmaktır.

 

Bu nedenle anne adayının açlık durumuna dikkat etmesi ve öğün atlamaması aşermenin geciktirilmesi ve geriletilmesi adına önem arz eder. Doktor tarafından verilmiş olan bir beslenme programı ile dengeli ve aç kalmadan beslenmek aşermeyi azaltmaya yardımcı olur. Hamilelik süreci boyunca düzenli bir şekilde egzersiz yapmak, vücudun dengeli olmasına yardımcı olmakta ve bu durum aşermenin gerilemesini de beraberinde getirmektedir. Aşerme durumu anne adayında çoğu zaman psikolojik kaynaklı olarak ortaya çıkmakla beraber hamilelik süreci ile ilgili bir takım endişeler aşermenin tetiklenmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda anne adayının psikolojik destek alması sorunun çözümüne fayda sağlar.

Hamile Kadınlar Neler Aşerir?

Yiyecek olarak kategorize edilemese de aşerilerin şeylerin tatları üzerinde bir kategorizasyon yapılması mümkündür. Gebelik sürecinde aşermelerin yüzde kırkı tatlı yiyeceklere karşı olurken hamilelerin yüzde otuz üçünün tuzlu krakerler aşerdiği belirlenmiştir. Ardından ise baharatlı yiyeceklerin aşerilmesi geliyor.

 

Aşerme Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin üçüncü ayında daha çok gerçekleşen aşerme eğer gebeliğin ilerleyen aylarında ortaya çıkmışsa psikolojik etmenler devreye girmiş olabilir.

Aşerme İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aşerilen yiyecek sağlıklı olduğu ölçüde herhangi bir probleme neden olmaz. Bu nedenle aşerme sırasında sağlıklı yiyecekler rahatlıkla tüketilebilir.

Ancak tüketilmek istenen yiyeceğin sağlıklı olmaması beraberinde birçok sorunu da getireceği için gebe kadınların kendilerini baskılamaları ve sağlıksız olan yiyeceklerin tüketilmesine engel olmaları gerekir. Ancak bunu tamamen bastıramayan hamile kadınlar, bu durumu alternatif bir seçenekle de baskılayabilir. Bunun yanı sıra aşerme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Hamilelik sürecinde düzenli olarak kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltı yapılmadığı takdirde aşerme kötüleşebilir. Egzersiz mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca partner tarafından duygusal olarak desteklenilmek gerekir. Eğer bu gerçekleşmezse duygusal gelgitler bu olumsuz hislerin yiyeceklere yönlendirilmesine neden olabilir. Aşerme hissi vücudun sinyali olarak görülebilir.

Vücudumuz aşerme sinyali göndererek bu eksikliğin giderilmesi gerektiğini belirtir.

Aşerilen sağlık bakımından zengin yiyeceğin mutlaka tüketilmesi gerekir. Eğer bu mümkün değilse alternatif seçeneklerle bu durum giderilmeye çalışılmalıdır.

Her Hamile Aşerir mi?

Aşermenin tam olarak nedeni bilinmese de vücudun salgıladığı hormonlarla bağlantısı kesin olarak biliniyor. Hamileliğin ilk üç ayında sıklıkla rastalanan aşerme için beta HCG ve östrojen hormonları sorumlu tutuluyor.

Bu hormonlar aynı zamanda yükselen gebelik hormonları olarak da biliniyor. Hamileliğin on dördüncü ve on sekizinci haftalarında tamamen azalan aşerme hissi, nadir olarak uzayabilir. Ancak bu durum her kadında aynı şekilde gerçekleşmez. Vücudun ihtiyaçlarının değişmesine bağlı olarak aşerme zamanının değiştiği söylenebilir.

Her vücudun farklı ihtiyaçlara sahip olduğu bilindiği için her hamilenin de aynı ölçüde aşereceği kesin olarak söylenemez. Bunların yanı sıra aşermeyi tetikleyen bir başka durum ise duygusal isteklerdir. Partnerinden yakınlık hissetmek isteyen hamile kadın, aşermeyi bir yol olarak kullanabilir. Bazen de hamilelerin çok sık yaşadığı sabah bunaltılarının ortadan kaldırılması için tuhaf maddeler tüketilebilir.

Aşerme Psikolojik Bir Durum mudur?

Hamilelikte meydana gelen hormonsal değişikliklerin yanı sıra anne adaylarının ilgiden mahrum kalması, koku hassasiyetine sahip olduğu zamanlarda yemek yapılan ortamda bulunması, partnerinden gerekli duygusal desteği tam olarak karşılayamaması, kalabalık bir ailede yaşaması aşerme hissini tetikleyen etkenler arasında yer alabilir. Psikolojik etkenler aşerme hissini tetiklerken genellikle organik etkenler aşermede daha çok görülür.

Gebelik öncesinde kötü beslenme alışkanlığına sahip olan anne adayı vitamin eksikliği yaşayabileceği için de aşerme hissine sahip olabilir. Bunların yanı sıra demir eksikliği yaşayan anne adayları, vejetaryen adaylar, daha önceki gebeliklerinde aşeren kadınlarda da anormal şeylerin yenildiği hastalık olan pika ve bir şeyin aşırı derecede arzulanması anlamına gelen aşerme görülebilir.

Aşerilen Yiyecekler Cinsiyet Hakkında Bilgi Verir mi?

Halk arasında yaygın olarak kabul edilen tuzlu ve acı yiyeceklerin tüketilmesi erkek çocuk; tatlı yiyeceklerin tüketilmesi ise kız çocuk olacağı miti asılsızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ