Dizi - Film

Dünya Modasını Ele Geçiriyor, Bella Hadid Bile Ondan Giyiniyor: Dilara Fındıkoğlu Kimdir?

2020 Paris Moda Haftası için Bella Hadid’i giydiren Dilara Fındıkoğlu, yine gündemde. Hadid’in maskülen kıyafetini tamamlayan ‘DİLARA’ yazılı kemeri, sosyal medyada en çok konuşulan konu başlıklarından biri olurken, tasarımcı, daha önce adını duymayanlar tarafından da merak edilmeye ve araştırılmaya başlandı. Peki ama kim bu Dilara Fındıkoğlu, nereli, kaç yaşında ve kariyer basamaklarını nasıl tırmanıyor? 

 

Dilara Fındıkoğlu bella hadid

 

Dilara Fındıkoğlu Kimdir? 

Aslen Kayserili ebeveynleri olan ve 1990 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Dilara Fındıkoğlu, lise eğitimini de burada tamamladıktan sonra, dünyanın en prestijli moda okullarından biri olan Central St. Martins’e kabul edildi ve Londra’ya yerleşti. 

Modaya tutkusunu, “Tasarımcı olmasam bile moda sektörüne hizmet edeceğimi biliyordum” diye ifade eden Fındıkoğlu, etrafında modayla ilgilenen kimse olmadan büyümesine rağmen, kendisini sektörün içinde bulduğunu, daha doğrusu içine soktuğunu söylüyor. Çünkü ona göre, bazı insanlar doğduğu andan itibaren ne yapacağını biliyor. 

Üniversiteyi bitirdiği yıl, okulun toplam 125 mezun vermesine rağmen sadece 30-40 ‘ının defileye çıkarılmasına tepki göstermek adına, defileye katılmayan mezunlarla örgütlenerek, protesto amaçlı alternatif bir gerilla moda defilesi organize etti. “O defile benim dışlanmışlık ve umutsuzluk psikolojimle ortaya çıktı” diyen Fındıkoğlu, bu dürtüsel girişim ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başardı ve The Guardian’dan Vogue’a kadar, tüm manşetlerde boy gösterdi.   

 

Dilara Fındıkoğlu’nun Giydirdiği Ünlü İsimler 

Mezun olduktan hemen sonra sektöre atılan Fındıkoğlu, hali hazırda ilgi odağı olduğu için, eklektik ve özgün tarzıyla hazırladığı tasarımları ile çok konuşulmaya devam etti ve moda dünyasının bilinen isimlerinden biri haline geldi. 

 

Bugüne kadar Madonna, Rihanna, Lady Gaga, Lorde, Marilyn Manson, FKA twigs, Natalia Vodianova gibi pek çok ünlüyü giydiren genç tasarımcı, ‘Game of Thrones’ dizisi karakterlerinin Time dergisine kapak olduğu kostümlerine de imza attı.  

Bir röportajında Türkiye’de giydirmek istediği isimler sorulduğunda ise tercihini Bülent Ersoy’dan yana kullandı ve eğer hayatta olsalardı Barış Manço ve Zeki Müren’le de çalışmayı çok isteyeceğinin altını çizdi. 

2017 yılında, Moda dünyasının gelecek vadeden başarılarını tescilleyen LVMH ödüllerine aday gösterilen Dilara Fındıkoğlu’nun tasarımlarını beğenenler kadar beğenmeyenler de olduğunu belirtmeliyiz. Hatta kimilerine göre kreasyonları “tüyler ürpertici” ve son derece depresif! 

“İlginç olan her zaman daha çok ilgi çekiyor. Birisi beni takip ediyorsa ve benim tasarımlarımı almak istiyorsa, adımı da soyadımı da seve seve öğrenecek, yapacak bir şey yok” diyen Dilara Fındıkoğlu, marka olarak ismini kullanıyor. 

 

Dilara Fındıkoğlu Koleksiyonları 

Dilara Fındıkoğlu

İlk koleksiyonunun satışa odaklanmadığını ve her koleksiyonunda en az 3-4 parçanın asla giyilemeyecek şeyler olup, kendini tatmin etmek için tasarladığını söyleyen Fındıkoğlu, var olan modelleri kendi filtresinden geçirip yeni baştan yaratmayı sevdiğini vurguluyor.  

Dilara Fındıkoğlu, hazırladığı koleksiyonlar aracılığı ile birçok önemli konuya da dikkat çekmenin peşinde! Kadına şiddet ve tecavüz gibi konseptleri direkt vurgulamıyor olsa bile alt mesajlar olarak tasarımlarına yansıtıyor ve bunu yaparken düşüncelerini daha soyuta indirgediğini söylüyor. Çoğu zaman aklında sadece kadın vücudu, kadının tenine değenler, iç çamaşırları, yaralar, dövmeler ve kadını sınırlayan her şey olduğunu paylaşıyor. 

 

2016 yılında çıkardığı bir koleksiyonun parçası olan kırmızı takım elbise hakkında

“Shakespeare döneminde, ayıp olduğu düşünüldüğü için kadınların sahneye çıkması yasakmış. Bu yüzden kadın rollerini de kadın kıyafetleri giyen erkekler canlandırıyormuş. Bu fikirden hareketle, ben de tasarladığım kırmızı takımı bir erkeğe giydirdim. Kafamda bunun gibi pek çok kurgu vardı, çocuk gelinler, kadınların öldürülmesi ve daha bir sürü şey… Haliyle, koleksiyona hakim olan renk de kırmızı oldu. Koleksiyonuma bakan birisi, gelip de burada Shakespeare’den bahsediliyor, burada çocuk gelinlerden dem vuruluyor diyemez, işin güzel tarafı da bu. Göze sokulan her şey, basit olmaya mahkum” diyor.

Dilara Fındıkoğlu Boyu ve Kilosu 

Saint Dilara Beach Club adını verdiği mayo ve bikini koleksiyonu ile beğeni toplayan ve bazı insanlar tarafından bu tasarımları seçtiği modellerden daha iyi taşıdığına inanılan Dilara Fındıkoğlu’nun boyu 1.68 cm ve kilosu 57.  

 

Dilara Fındıkoğlu Instagram 

Instagram’da “dilarafindikoglu” kullanıcı adıyla boy gösteren ve profilinde ilginç kişiliği ve tasarımlarını sergileyen genç modacının, güncel olarak 201 bin takipçisi var. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Scinic All Day Fine Pore Gözenek Temizleyici İnceleme

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu