Makyaj

Cruelty Free Ne Demek? Cruely Free ile Vegan Ürün Farkı Nedir?

Save Ralph filmi ile hepimizin yüzüne bir kez daha çarpan kozmetik sektöründeki bu acı gerçek, artık kesinlikle bir şeyler yapmamız gerektiğine dair alarm veriyor. Yanaklarımızın daha pembe, dudaklarımızın daha dolgun görünmesi için hayvanların acı çekmesine ve sırf bu nedenle ölmesine daha fazla göz yummamalı ve bir adım atmalıyız. “Ben tek başıma ne yapabilirim ki?” diyorsanız, ürün seçimlerinizde küçük bir ayrıntıya dikkat ederek sandığınızdan çok daha fazla şeyi değiştirebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Unutmayın ki her şey arz – talep ilişkisine bağlı olarak ilerler. Bizler “cruelty free” ürünlere yönelirsek, sektör de önlenemez bir şekilde buna evrilir…

 

Cruelty Free Nedir?

Cruelty free, bir ürünün yapım aşamasında, çocuk işçiler kullanılmadan yahut hayvanlara eziyet edilmeden oluşturulmasına denmektedir.

Son dönemlerde kozmetik ürünler dolayısıyla ortaya çıkan bu terimin manası insanlar tarafından oldukça merak konusu haline gelmiştir.

“Cruelty free” ibaresi yahut tavşan logosu olan herhangi bir kozmetik ürünü almakta dikkat etmelisiniz. Bu ibareyle ürünün yapım aşamasında hayvanlara eziyet edilmediğini anlamanız mümkün.

Eğer bu tür ibareleri görmüyorsanız, elinizdeki ürün, hayvan dostu olmayan bir şirketin ürünüdür. Bunlar genel olarak kozmetik ürünlerinde kullanılır. Hayvanların üzerinde deney dolayısıyla yapılan bu işlem gerçekten de insanlığın kötülükte son noktasını gösterir niteliktedir.

Türkçede kullanılan kelime manası ise, “Cruelty” işkence, eziyet “free” ise bunun olmadığını gösterir. Kısaca eziyetsiz manasına gelmektedir.

Cruelty free sertifikasından bahsetmek gerekirse, PETA (hayvanlar için ahlaklı yaklaşım) iş birliği ile çalışmaktadır. Bu sertifikayı hayvanlar üzerinde hiç deney yapmamış şirketler alabilir.

Vegan Ürün Nedir?

Cruely Free ile Vegan Ürün Farkı Nedir?

Vegan ürün, elinizde bulundurduğunuz ürünün içeriğinde hayvanlardan alınan herhangi bir parça yahut kanın olmadığı manasına gelmektedir.

Peki, bu makyaj malzemelerinin üretilme prensipleri nelerdir?

  • Birçok kozmetik ürünün yapım aşamasında hayvansal kaynaklı bileşenler tercih ediliyor. Üzerinde deney yapılan hayvanların birçoğu ölüme terk edilebiliyor.
  • Vegan ürün tercih etmeniz halinde, bu sorumsuzluğa karşı durmuş olursunuz ve üretimini azaltmakta az da olsa faydanız olur.
  • Örneğin, NYX Cosmetics ürünlerinin hiçbirinde hayvansal bileşenler yahut hayvan deneyleri yoktur. Bu yüzden bu markanın bütün malzemelerinde tavşan logosu bulunmaktadır.

Cruelty Free ve Vegan Ürün Arasındaki Fark Nedir?

Cruelty free ibaresi olan bir ürün, vegan olduğu manasına gelmemektedir. Bu ibare sadece hayvanlar üzerinde deney yapılmamıştır manasına gelmektedir.

Hayvanlar üzerinde deney yapılmamış olabilir ancak hayvan kaynaklı bileşen kullanılmış olması mümkündür.

Örneğin, aldığınız bir ruj cruelty-free ibaresi taşıyorsa, o ruj yapılırken hayvanlar üzerinden deney yapılmadan üretilmiştir. Ancak rujunuz renkli yapıya sahip olan koşnil böceğinin ezilip kurutulmasıyla üretilmiş olabilir.

Bu örnekte gördüğünüz üzere deney yapılmamış fakat hayvanlara dair bileşen kullanılmıştır. Hatta direkt hayvanın kendisi de kullanılmıştır.

Aynı şekilde vegan kozmetik malzemesinde hayvanlardan bileşen kullanılmamışsa bile hayvanlar üzerinden deney yapılmış olabilir.

Hayvanlarımızı korumak adına bu tür malzemeleri alırken olduğundan fazla titiz davranıp seçici olmamız gerekmektedir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Canesten Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Canesten Krem İçeriği, Kullanımı ve Yan Etkileri

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu