Makyaj

Bronzer Nedir? Bronzer Nasıl Kullanılır?

Bronz teni, bronz ışıltıyı sevenlerin her mevsim makyaj çantalarında taşıdıkları, cildi boyutlandırmaya ve daha canlı göstermeye yardımcı olan bronzerlar hakkında tüm bildiklerimizi sizinle paylaşıyoruz! Bronzer nedir? Nasıl uygulanır? Bronzer seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Uygulamadaki püf noktalar neler?  İşte sizler için yanıtladık!

 

Bronzer Nedir?

Bronzer; cilt rengini ısıtmak, yüz hatlarını belirginleştirmek ve gölgelendirmek için kullanılan bir makyaj malzemesidir. Yaz aylarında güneşin yüze kattığı o sıcak, bronz görüntüyü her mevsim yakalamak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bu ürün daha canlı bir tene kavuşmak isteyenlerin de vazgeçilmezi. Aynı zamanda bronzerlar fondöten ve pudra gibi ten ürünlerinin de kalıcılığını arttırıyor. Tüm bu saydığımız istenilen görüntüye ulaşmak da doğru bronzer seçimi ile mümkün.  Bu seçimde en önemli nokta ten rengine uygun bir bronzer seçimi. Mükemmel bir sonuç için ten renginden bir iki ton koyu bir renk tercih edebilirsin. Açık bir ten rengine sahipsen daha çok şeftali tonlarını tercih etmelisin. Çok beyaz bir tenin var ise pembe tonları sana uyacaktır. Buğday tenliler için toprak tonları yüzde istenilen sıcaklığı yansıtacaktır.

 

Çok esmer isen çikolata rengi bronzerlar da mevcut. Bir diğer adımda dikkat etmen gereken şey sahip olduğun cilt tipi. Eğer yağlı ve karma bir cilt tipine sahipsen mat bronzerları, kuru bir cildin var ise krem ya da likit formdaki bronzerları kullanmalısın. Birçok formda bulunan bronzerlar ile istediğin görüntüye en kolay şekilde ulaşabilirsin. Cildinde bölgesel olarak yoğun bir aydınlık isteyenler için ışıltılı bronzerlar uygun olacaktır. Günlük kullanımda çokça tercih edilen transparan bronzerları doğal ve daha canlı bir görüntü oluşturmayı sevenler için öneriyoruz. Tamamlayıcı bir ten ürünü olan bronzerlar doğru kullanım ile makyajın için mükemmel bir etki sağlayacak.

 

Bronzer Nasıl Kullanılır?

bronzer

Bronzer kullanmak başta zor ve zahmetli gelse de alışıktan sonra pratik bir şekilde uygulayabileceğiniz, makyaj rutinlerinizin vazgeçilmez ürünü olacak. Bronzerı uygulamadan önce bilmen gereken ilk şey fondöten ve pudra adımlarından sonra uygulamak. Böylelikle oluşabilecek renk dengesizliklerini önlemiş olacaksın.

 

Ten renginize uygun bronzerı seçtikten sonra doğru fırça seçimi de en önemli noktalardan. Doğal veya sentetik kıllardan yapılmış yuvarlak uçlu dolgun ve yumuşak fırçaları tercih etmelisin. Küçük fırçalar ürünün orantısız dağılmasına sebep olur. Geniş ve büyük fırçaları kullanmak daha doğal ve orantılı sonuç verecektir.

Bronzer genel olarak alına, elmacık kemiklerinin üzerine, çene çizgisine yani yüzün çıkıntılı ve yüksek yerlerine uygulanır. Yüzünü ısıtmak için bronzer kullanırken yuvarlak ve büyük fırçanın üzerine aldığın ürünün fazlalığını üfle ve yanaklarından yukarı doğru dağıtarak uygula. Bronzerın daha doğal bir görünüm vermesi için yuvarlak hareketlerle uygulamalısın.

 

Özellikle makyaja yeni başlayanlar bronzer ve kontür arasındaki farkı tam olarak bilmediğinden istediği görüntüye ulaşmakta zorluk yaşayabilir. Bu yüzden ilk olarak kontürün ne olduğundan bahsedelim. Kontürleme yüzde boyut yaratmakla ilgilidir. Yüzümüzde öne çıkmasını istediğimiz bölgeleri belirginleştirmek ya da inceltmek için kontür yaparız. Bronzer ise daha çok yüzü ısıtmak ve bronzluk vermek için kullanılır. Ancak bronzer kullanarak da kontür yapmak mümkündür. Yüzünün belirli noktalarına bronzer kullanarak vurgu yapabilirsin. Yüzünde nasıl bir etki yaratmak istediğine karar verip ona göre uygulama yapmalısın  Kontür etkisi yaratmak istiyorsan şakaklara, burun kemerine, dış alın ve alt çene kemiklerine sürmelisin. Elmacık kemiklerinin altına da uygulayarak yüz hatlarını belirginleştirebilirsin.

 

Kontür uygulaması yaparken içerisinde parlaklık bulunmadığı için mat ürünleri tercih etmelisin. Eğer  yüzüne sıcaklık ve biraz daha bronz bir görüntü vermek istiyorsan bronzerı yüzünün tamamına yuvarlak hareketlerle dağıtarak uygulayabilirsin. Bronzerın uygulama amacı da daha çok buna yöneliktir. Cilde sıcak dokunuşlarla daha hareketli bir görüntü vermek. Son olarak eğer likit bronzer kullanıyorsan bu işlemi makyaj süngeri ile tampon hareketler yaparak uygulamak daha doğal bir sonuç verecektir. Ufak bir tüyo! Fondöteninle likit bronzerını karıştırıp uygulayarak ten makyajında daha bronz ve canlı görünmesini sağlayabilirsin.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Tuzsuz Şampuan Nedir, Ne İşe Yarar? Tuzsuz Şampuan Kullananlar

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu