Yaşam

Billie Eilish Kimdir? Sahiden De Bu Kadar Melankolik mi?

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve tabii Grammy’leri bir bir toplayan müzik kariyeri bir rastlantı ile başlamış genç yıldızın. Dans tutkunu olan Billie, küçük yaşlarda koroda şarkı söylese de rastlantı eseri abisinin demo kaydını seslendirmesiyle farkında olmadan müzik kariyerinde yolunu açmış. “Ocean Eyes” adındaki bu şarkı, kısa zamanda tüm camianın ilgisini çekiyor ve hatta şarkının remixleri yapılıyor.

 

Billie de kendini bir anda kendi halinde söylediği şarkılardan, profesyonel bir dünyada buluyor. Kariyerinin ilk basamaklarındayken sadece 15 yaşında olan bir isim Billie Eilish. Kendini tanıyacağı bir zamanda müzik dünyasını da keşfediyor.

 

Aslında, bu camiaya tanıdık olmadığını söylemek yanlış olabilir. Billie Eilish, sanatçı bir aileden geliyor. Küçük yaşlarda dans kurslarına gidiyor; türlü sanatsal aktivitelere tanıklık ediyor. Anne babası, abisi müzisyen olan bir sanatçı Billie. Onun ilgisi, o dönemlerde daha çok dansa kaysa da yaşadığı bir sakatlığın ardından kendini müziğe bırakıyor. “Ocean Eyes” ile beklenmedik bir kariyer yakalıyor. Genç bir yaşta yakaladığı bu fırsat kimilerine göre onun başını döndürüyor. Kimilerine göre bu süreçten başarıyla geçiyor.

 

Marjinal Billie!

Billie Eilish kimdir

Kariyerinin başındaki Billie Eilish’i marjinal olarak tanımlayabiliriz. Hiçbir kalıba sığmayan giyim tarzı, denediği farklı saç tonları, yüz ifadesi ve bir çok detay bize marjinal tanımını veriyor. Şarkılarında melek gibi bir sesle bize eşlik eden Billie, kendi yaşam tarzında adeta ben “O” değilim diyor. Deniyor. Kimin ne dediğini umursamayan bir profil yakalıyor. Bir çok kişinin ilgisini sesi haricinde bu şekilde de çekebiliyor. Pop kültürün genel kalıplarına uymuyor; sıra dışı bir ben yaratıyor. Kariyerinin haricinde bir yandan da büyüyor.

 

Billie, Kariyer Basamaklarını Tırmanıyor

Billie Eilish hayatı

Uzun bir süre sadece single yayınlıyor Billie Eilish. Bu sürede oldukça planlı ilerliyor. Tabii ki, abisinin desteğini her zaman görebiliyor. İsminden sık sık söz ettiriyor. Yaşı ve sosyal medyadaki paylaşımları, ses tonu; insanların kafasını karıştırıyor ve adeta bir puzzle çözmek ister gibi sanatçıyı çözmek istiyorlar. Gündemden düşmüyor Billie Eilish. 3 senelik single kariyerinden sonra  “Where Do We Go When We Fall Asleep” adlı albümünü çıkarıyor. Uyku problemi yaşayan Billie, bu albümünde de “insanların düşünceleri uykularını nasıl etkiliyor?” “Rüyaları neden görüyorlar; kabus insanları nasıl etkiliyor?” gibi kavramlara odaklanıyor. Derin bir hayal gücünün ürünü oluyor bu albüm. Ayrıca, 2020 Grammy Ödülleri’nde; Yılın Albümü, Yılın Kaydı, Yılın Şarkısı ve En İyi Yeni Sanatçı dallarında 5 ödül alarak gecenin en çok ödül alan kişisi oluyor. Bununla da kalmayıp 2021 yılında, sadece Spotify üzerinden 48 milyon kişi tarafından dinleniyor. Çok büyük başarılara imza atıyor Billie Eilish.

 

Tabii Ki Eleştirilere Maruz Kalıyor

 Birçok pop yıldızı gibi Billie Eilish de eleştirilerden nasibini alıyor. Kariyerinin başlarındaki marjinal hali bir yandan “buruk bir çekicilğe sahip”,”çölde bir vaha” gibi tanımlansa  da bir yandan da ne istediğini bilmeyen, geleceği olmayan, biri olarak tanımlanabiliyor. Genç pop yıldızlarına yapıştırılan onlarca etiket büyük bir ön yargıyla Billie Eilish’ e de yapıştırılıyor. Salaş giyim tarzından Vogue dergisi kapak fotoğraflarındaki seksi kadın profiline geçiş yapınca da birçok olumlu olumsuz eleştiriye maruz kalıyor. Kendisini hissettiği gibi ifade etmesi büyük yankılar uyandırıyor. Aynı zamanda, bu çalkantılı süreçte Tourette Sendromu ile başa çıkıyor Billie Eilish. Bu hastalık, çocukluk döneminde başlayan, istem dışı gerçekleşen, devamlı tekrarlanan ani hareketler veya seslerden meydana gelen tikler olarak ifade ediliyor. Hastalığın yansıması Billie Eilish karakterini de etkiliyor. Bununla başa çıkmayı da biliyor. Herkes gibi kendine öz bir ifade ediş biçimi olan biri. Bu durumda yine herkes gibi saygıyı hak eden biri.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Gece Yatmadan Yemek Yemenin Zararları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu