Kadın Sağlığı

Adet Öncesi Akıntı Neden Olur?

Adet öncesi akıntı neredeyse her kadının yaşadığı bir durumdur. Başlarda, bir telaşa kapınılsa da bu durumun döngülerle birbirini takip ettiği görülür ve yatışılır. Fakat, yine de adet dönemi öncesinde vücudumuzun bu akıntıları niye ürettiği hala bir merak konusu. Gelin, beraber bu akıntıların nedenini öğrenelim. Yazının devamında, akıntının neden oluştuğu ile beraber akıntının rengine göre vücudumuzun güvende olup olmadığını, sağlıklı olmayan akıntıların nedenini ve nasıl iyileştirebileceğimizi öğreneceğiz.

 

Adet Öncesi Akıntı Normal mi?

Östrojen seviyemizin epey yükseldiği adet dönemi öncesinde akıntılar görebiliriz. Vajina, kendi dinamiği içerisinde bu akıntıları üretebilir. Akıntı olarak nitelendirilen bu sıvı da vajinal sıvı ve mukusun bir karışımıdır. Bu karışım, adet döneminin doğal bir parçası niteliğindedir. Adet dönemine yaklaşma ile beraber bu akıntılar meydana gelir. Akıntıların rengine göre de bazı temel nedenleri vardır. Bu nedenler bize vücudumuzun sağlığı konusunda da ipuçları verir.

 

Adet öncesi akıntılar birçok sağlık durumuna da sinyal niteliğindedir. Kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları, cinsellik esnasında bulaşan bir enfeksiyon, vajinada meydana gelen bir enfeksiyon ve benzeri nedenlerle beraber bu akıntı renk ve koku olarak farklılık gösterebilir. Akıntınızda ağır bir koku ve koyu sarı bir ton yoksa telaş etmemek gerekir. Kokusuz, renksiz yapıda olan akıntılar gayet doğal ve sağlıklıdır. Adet dönemine yakın bir dönemde, bu akıntı biraz daha açık bir renge sahip olacaktır. Vajinanın mukus üretmesi ile de bu akıntı sulu bir yapıya da sahip olur. Adeta, adet döneminin habercisidir diyebiliriz.

 

Adet Öncesi Beyaz Akıntı

Yumurta beyazı tonlarında, renksiz bir akıntı için sağlıklı bir akıntı diyebiliriz. Böyle bir akıntı yaşıyorsanız; vücudunuz doğal akışında ilerliyor demektir. Bu akıntı, ağır bir kokuya da  sahip değildir. Vajinal akıntınızı düzenli aralıklarla kontrol ederek sağlığımızı yerinde tutabilir, olası bir durumda erken teşhiste bulunabilirsiniz.

 

Adet Öncesi Sarı Akıntı

Sağlıklı olmayan akıntılar genelde sarı, koyu sarı tonlarında olur ve yoğun bir kokuya sahiptir. Akıntının koyu sarı renginden ve ağır kokusundan vücudunuzda ters giden bir durumun olduğunu anlayabilirsiniz.

Vajinada Sarı Akıntı Neden Olur?

adet öncesi akıntı

Sağlıklı olmayan bir akıntının oluşmasında birçok faktör etkileyici rol oynar. Gelin, inceleyelim.

  • Genital bölgenin temizliğine özen göstermek gerekir. Aksi takdirde halihazırda hassas olan genital bölgede zararlı bakteriler büyümeye başlayabilir.
  • Genital bölgeyi aşırı temizlemek de yan etkiler oluşturabilir. Vajina ve vulva bölgesinde kullanılan şampuan, sabun gibi temizlik malzemeleri vajinanın doğal mikrobiyal dengesini bozabilir veya kötü bakterilerin oluşmasına neden olabilir.
  • Yeni bir cinsel birliktelik yaşamak, önlem almamak kötü bakterinin oluşmasına, enfeksiyon riskine neden olabilir.
  • Hormonal değişimlerle beraber sağlıklı olmayan akıntılar oluşabilir..
  • Kullanılan ilaç, antibiyotikler sağlıklı olmayan akıntılara neden olabilir.

 

Vajinada Sarı Akıntı Nasıl Önlenir?

Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta olacak. Bu noktalara özen gösterdiğiniz sürece sonuçları görebilecek veya böyle bir durumun oluşmasını engelleyeceksiniz.

  • Genital bölgenizi kuru ve temiz tutmalısınız. Mantarlar nemli ortamlarda büyürler. Bu sayede, nemli ortamlarda büyüyen mantarları engelleyeceksiniz.
  • Hava alan pamuklu iç çamaşırları tercih etmeniz genital bölgeniz için büyük bir rahatlatıcı olacak. Herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak için iç çamaşırınıza özen göstermelisiniz.
  • Gunluk pedlerinizi sık sık değiştirmelisiniz.
  • Vajinanın içini şampuan veya sabun ile yıkamamalısınız. Vulvayı su ile yıkamak, ardından iyice kurulamak yeterli olacaktır.
  • Yeni bir partner ile berabersiniz kesinlikle önleminizi almalısınız. Prezervatif kullanmanız bu noktada çok önemlidir.

 

Yukarıda belirtilen önlemleri alabilir akıntılarınızda hafifleme yaşayabilirsiniz. Fakat, akıntınız durmadığı takdirde veya belirtiler daha da belirginleştiğinde bir uzman tarafından destek almanız gerekir. Sarı tonlarındaki akıntılar genelde enfeksiyonun göstergesidir. Sarı akıntıya eşlik eden yoğun koku, topaklanmış ve köpüklü akıntı, genital bölgede kaşıntı, idrar yaparken ağrının oluşması enfeksiyon riskini daha da artırır. Bu belirtileri vücudunuzda gözlemliyorsanız çok gecikmeden muhakkak uzmana danışmalısınız. Akıntınızın başladığı zaman, akıntı örneğiniz, hangi sıklıkla buna şahit olduğunuz, cinsel geçmişiniz, vajinal duşu nasıl aldığınız gibi sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda uzmanınız sizi doğru bir şekilde yönlendirecektir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Sivilcelerin Ardındaki Güç: Sebum Nedir? Sebum Üretimi Nasıl Azaltılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu