Cilt Bakımı

Ayak Terlemesi Neden Olur? Ayak Terlemesi Tedavisi

Ayak terlemesi neden olur sorusu, gündelik hayatta birçok insanı yaşadığı problem olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik bu konu önemsenmediği için basit çözümler geçiştiriliyor. Oysa ter bezlerinin yüksek seviyede çalışması sonucu oluşan bu sorunsal, hiperhidroz olarak bilinen sağlık sorununun habercisi olabilmektedir.

Ter bezleri, vücutta en çok el, ayak ve koltuk altlarında bulunur. Haliyle bu bölgeler gün içerisinde en çok ıslak kalan kısımlardır. Fakat bazı bireylerde ter bezleri yüksek salınım yaparak terlemede olağanın üstünde bir duruma sebebiyet verir. Yaşanan bu sorun, kişinin gündelik hayatındaki yaşam kalitesini olumsuz bir düzeye çekerken, toplum içerisinde yadırganacağı için psikolojik yönden zarar görebilir. Ayak terlemesi bir sağlık sorunu değildir.

 

Ancak hoş olmayan bu koku, sosyal hayatta rahatsızlığa neden olur. Peki ayak terlemesi neden olur? Ayak terlemesinin çözümü var mıdır? Ayrıca ayak terlediğinde neden üşür? Tüm bu soruların detaylı yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

 

Ayak Terlemesi Neden Olur?

Bilindiği üzere terlemek, insan fizyolojisinde normal bir durumdur. Ancak bazı bireylerde bu ter oranı fazla seviyede olur ve sorun yaratır. Ayak terlemesi de ayak bölgesinde bulunan ter bezlerinin standardın dışında bir terleme yapması sonucu ortaya çıkan durumdur. Özellikle ayak tabanı ve parmak aralarında kendini belli eder. Bu sağlık sorununu tetikleyen birçok unsur var. Bunları birkaç başlık altında belirtmek mümkün.

  • Heyecan ve stres gibi ani duygu değişimleri ayak terlemesine etki edebilmektedir.
  • Aşırı vücut hareketi bu sorunun önünü açabilir.
  • Yüksek süre ayakkabı ve çorap içinde kalan bu organda ter buharlaşamadığı için ayak terlemesine neden olur.
  • Hormonal değişim dönemlerinde terleme artar. Menopoz, gebelik ve ergenlik bu dönemlere örnek olarak gösterilebilir.
  • Ayakta uzun süre durulması, vücut yükünün tabana daha fazla misyon yüklemesiyle sonuçlanır. Bu da terleme oranını arttırır.

Yukarıda belirttiğimiz ayak terlemesi sebeplerine ek olarak gıda tüketimi de örnek olarak gösterilebilir. Özellikle aşırı bahara tüketimi ve keskin gıdaların alınması, ayak terlemesinde önemli rol oynar.

 

Diğer yandan ayak terlemesi belirtilerini öğrenmek, bireyin bu hoş olmayan durumu fark edip önlem alması için faydalı olacaktır. Aslında bu sağlık ve sosyal sorunun belirtileri basittir. Öncelikle belirtmekte fayda var ki ayak terlemesi fizyoloji açısından olağan bir durumdur, fakat terleme atakları yaşandığında bir tür sağlık problemine dönüşmektedir. Eğer terleme atakları haftalık, hatta günlük olarak görülmeye başladıysa ayak terlemesi rahatsızlığı var demektir. Devamında bireyin hayat kalitesinin düşmesi ve sosyal ortamlardan dışlanması kaçınılmaz olacaktır.

Ayrıca ayak terlemesi tüm yaş ve cinsiyet gruplarını kapsar. Belli bir yaşa mahsus semptom gösterimi yoktur. Bazı durumlarda kendisini soğuk terleme olarak da gösterilebilmektedir. Soğuk ayak terlemesini, diğer terlemeden ayıran özellik ise bunun bir tür sağlık probleminin başlangıcı olabileceğidir. Ayak terlemesi basit birtakım uygulama ile önüne geçilebilen sorundur. Bu hoş olmayan kokulara son vererek sosyal hayatınızda iyi bir konuma yerleşerek yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

 

Ayak Terlemesi Tedavisi

Ayak tabanında ve parmak aralarında ter bezleri bulunur. Gündelik yaşamda birçok unsur bu ter bezlerinin fazla çalışmasına ve dolayısıyla aşırı terlemeye neden olur. Ayakta terleme oranı diğer bölgelere göre daha fazladır, çünkü terlemeye sebep olan bakteriler bu kapalı alanlarda daha fazla üreme ve yerleşme imkanına erişirler. Fakat bu sorun, basit çözümler ile giderilebilir. Kalıcı bir rahatsızlık olmaması bireyler için önemli bir detaydır. Peki ayak terlemesi çözümü nedir?

 

 

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki eğer ayak terlemeniz aldığınız önlemlere rağmen geçmiyorsa ve kalıcı bir hal aldıysa vakit kaybetmeden uzman bir hekime muayene olunmalıdır. Çünkü bu bir tür hastalığın habercisi olabilir. O halde çok merak edilen konuya geçelim: İşte ayak terlemesi çözümü…

  • Ayak Hijyen Bakımı: Ayak hijyeninin sağlanması, hoş olmayan kokuların önüne geçilmesinde en etkili uygulamadır. Günün büyük bir bölümünde çorap ve ayakkabı sebebiyle kapalı ortama maruz kalan bu organlarımız, bakterilerin üremesi için elverişli bir pozisyondadır. Belli sıklıklarla yıkandığı taktirde bu bakterilerin üremesinin önüne geçilir. Ayrıca duştan sonra ayaklar ıslak bir halde çoraplara sokulmamalıdır. Özellikle yatmadan önce lavanta yağı ile ayaklar ovulursa, ertesi gün için temiz ve hoş kokulu bir ayağa sahip olunur.
  • Doğru Ayakkabı Seçimi: Ayakların vücuttaki diğer bölgelere göre fazla ter üretmesinin sebebi, ayakların uzun süre kapalı ortama maruz kalmasıdır. Bu nedenle bireyler ayakkabı ve çorap konusunda titiz davranmalıdır. Gün içerisinde çorap değişimi bu sorunu çözeceği gibi ayakkabıları çıkardığımızda açık bir yerde havalandırılması gerekir. Ayrıca ayakkabının materyali de kokunun seviyesini belirler. Polyester maddeler yerine pamuksu kumaşa sahip ayakkabı seçimi, bireyin faydasına olacaktır.
  • Ayak Mantarı: Ayak terlemesi bazı durumlarda ne kadar hijyen uygulansa da geçmez. Kalıcı bir hal olarak ortaya çıkar. Böyle bir durum ayak mantarının habercisi olabilir. Öncelikle hekime gidilerek mantar teşhisi koyulmalıdır. Sonrasında ilaç kullanımının yanında mantar önleyici sprey ya da pudra kullanılması doğru olacaktır.
  • Mevsimsel Önlemler: Yaz mevsimi, sıcaklıkların artması nedeniyle ayak terlemelerinde artış olur. Daha önce belirttiğimiz önlemler yaz aylarında fayda etmeyebilir. Bu nedenle ek tedbir olarak ayak sabunu kullanımına gidilmesi gerekir. Ayrıca deodorant da yaz aylarında ayak terlemesine iyi gelen unsurlardan birisidir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz önlemler düzenli olarak uygulanmasına rağmen ayak terlemesi ve kötü koku geçmiyorsa, uzman bir hekim ile irtibata geçilmelidir. Çünkü bazı sağlık problemlerinin habercisi olabilir.

 

 

Ayaklar Terlediğinde Neden Üşür?

Bazen ayaklar terlediğinde üşüme sorunsalı görülmektedir. Bu soğuma bireylerin panik yapmasına ve tedirgin olmasına sebep olur. Toplumda bu sorun, aşırı terlemenin kan dolaşımını hızlandırdığı için meydana geldiği gibi hatalı bir görüş vardır. Bu da el ve ayakta üşüme gibi fonksiyonları gösterdiği söylenir. Bu yanlıştır. Ayaklarda üşüme tamamen aşırı terleme ile doğru orantılıdır. Bilindiği üzere sıvılar, havaya oranla 20 kat daha fazla iletken bir yapıya sahiptir. Ter de bu sıvılar kategorisine dahil bir maddedir ve aşırı terleme anında ayaklarda soğuğun daha fazla hissedilmesini sağlar.

 

Sürekli terleyen ayaklara sahip olan bir birey, diğer kişilere göre daha fazla üşüme hissiyatına sahip olur. Çünkü ayakları ıslak bireyler, ayakları kuru olan bireylere oranlar 20 kat daha fazla ortam sıcaklığına maruz kalır. Özellikle kış aylarında ayak terlemesi sorunsalı yaşayan kişiler oldukça fazla üşümektedir. Örneğin ayakları terli olan bir birey çevre sıcaklığı 30 derece olan bir ortamdayken ayakları üşüme yapar. Ayak terlemesine sahip bir kişinin üşümeme sıcaklığı için çevrenin 37 dereceye varması gerekir.

Soğuk ve terli ayaklardan kurtulmanın yolu oldukça kolay ve pratiktir. Daha önce belirttiğimiz basit uygulamalar ile ter sorunundan kurtulunuz. Böylelikle ortam sıcaklığı kaç olursa olsun ayaklarınızda üşüme hissetmezsiniz. Eğer tüm önlemleri almanıza rağmen soğuk ayak terlemesi devam ediyor ve sizin yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkilemeye devam ediyorsa yapılacak tek bir şey kalır. O da uzman bir hekime giderek belli testlerden geçerek net teşhise ulaşmak olacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Rimmel London Match Perfection Fondöten İnceleme

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu