Erkek SağlığıKadın Sağlığı

Cinsel Birleşme Esnasında Kadın ve Erkeklerde Kasık Ağrısı Sebepleri

Cinsel birleşme insana zevk veren anlardandır. İnsanın doyumsuz bir zevk alacağı ve mutlu olacağı bu olayda bazı problemler yaşanabilmektedir. Kasık ağrıları da bunlardan birisidir.

Cinsel birleşme insanın yaşam amaçları arasında yer almaktadır. İnsan doğar, büyür, gelişir, çoğalır ve ölür. Tüm bu gerçekliklerin altında çoğalma içgüdüsü de yatmaktadır.

 

Kasıklarda bulunan cinsel organlar sebebiyle kadında kasık ağrısı yaşanması durumu temel olarak fallop tüplerinde ya da ovaryumda bir tıkanıklığa işaret etmektedir.

Pelvik enflamatuar hastalık, endometrit, salpenjit, ubaovarian apse gibi Over kistlerini işaret eden durumlar genel itibariyle ovaryumu etkileyen hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu durum erkeklerde de sıklıkla görülebilmektedir.

 

Cinsel birleşme esnasında erkeklerde kasık ağrısı yaşanması durumu çok can sıkıntısı yaratabilmektedir. Bu durum ise rete testis yani testisin beslenmesini sağlayan ağların tıkanıklığına işaret edebilir. Cinsel birleşme öncesinde ön sevişme olarak nitelendirilen aşama, her iki cinsin de uyarılmasını sağlamaktadır.

Endokrin sistemin yavaş etki gösteren bir sistem olması ancak adrenalin miktarının artması ile orta düzeye ulaşabilmektedir. Endokrin bir etki ile sperm üretilmeye başlanmakta ve testisler uyarılmaktadır. Cinsel ilişki ya da ön sevişme esnasında problemler farklılık göstermektedir.

Bunlar arasında testisin normalden fazla çalışması ya da boşaltım yolları tıkanıklığı veya problemleri sayılabilir.

 

Testis normalin üzerinde üretime zorlanması durumunda dokuda gerilmeye bağlı ağrı oluşacaktır. Aynı zamanda boşaltım yolları üzerinde herhangi bir tıkanıklık da bu duruma zemin hazırlamaktadır. Ductus Ejaculatorius adı verilen spermin penis yolağı yani üretraya döküldüğü yerde prostat bezi bulunmaktadır.

Prostat bezindeki büyümeler de bu probleme kaynak oluşturabilmektedir. Bu konuda üroloji bölümüne başvurarak şikayetlere çözüm aramak en doğru yöntem olacaktır.

 

Ön Sevişme Nedir?

Erkek ve kadının cinsel birleşme öncesi adrenalin miktarlarının arttığı, cinsel birlikteliğe hazırlık aşamasına ön sevişme denir. Kişinin huy ve isteklerine göre değişiklik gösteren bu işlem, ikilinin uyumuna bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Bu aşamada insanların vücudunda hormonlar salgılanmakta ve bu hormonlar etki yerlerine etki etmektedir. Bu sayede sperm üretilmesi ve olgunlaşması sağlanmaktadır. Sperm depolanan bir hücre değildir.

Depolansa bile süresi kısa bir şekilde depolanabilmektedir. Bu sebeple ilişkilerde ön sevişme büyük bir öneme sahiptir.

Erkeklerde Kasık Ağrısının Nedenleri

Partneri ile belirli bir süre ön sevişme yaşayan bir erkek, eğer boşalamazsa bu onun kasık ağrısı çekmesine sebep olabilir. Bu nedenle ön sevişmenin gereğinden fazla uzun sürmesi tavsiye edilmemektedir. Aslında bu ağrıların asıl sebebi testislerdir. Kadınlarda sinirlerin olması gibi, erkeklerde de testisler vardır ve bu testislerin gereğinden fazla tepkimeye girmesi ağrıya sebep olabilir. Diğer bir kasık ağrısı nedeni ise, erkeklerin fazla yorulmasından kaynaklanır. Cinsel birleşme esnasında fazla yorulmuş bir erkek kasık ağrısı sorunu ile karşılaşabilir.

 

Cinsel birleşme esnasında erkek cinsel organlarında ağrılar meydana gelebilir. Bu durum doktor kontrolü ile çözümlenebilir düzeydedir. Erkek ağrıları genel itibariyle testisin damarlanma bozuklukları, sperm yolu tıkanıklıkları gibi sorunlara hitap etmektedir. Bu konuyla ilgili bir üroloji uzmanına görünmek en doğru hamle olacaktır.

Kadınlarda Kasık Ağrıları

Kadınlarda yaşanabilen kasık ağrılarının çeşitleri daha fazladır. Kasık ağrıları temel olarak yumurta ve yumurta yollarının tıkanıklığı durumunda ortaya çıkar. Nadiren ovaryum yani yumurtalık beslenme bozuklukları durumunda da gözlemlenebilmektedir.

Kadın ve erkeklerin ihtiyaçlarından biri olan cinsel birleşme, çoğu insanın düzenli olarak yaptığı eylemlerden birisidir. Düzenli olmadığı takdirde kişiyi depresyona ve çeşitli ruhsal sorunlara itebilecek olumsuzluklar taşır. Bu nedenle düzenli bir cinsel  hayatı kişileri çok daha olumlu bir hale çevirmekte yardımcı olacaktır. Ancak bazı insanlarda cinsel birleşme esnasında çeşitli ağrılar meydana gelir. Bu yazıda Cinsel birleşme esnasında kasık ağrılarının sebepleri içeriğiyle ilgili bilgiler edineceksiniz.

Cinsel birleşme Esnasında Neden Kasık Ağrısı Oluşur?

Bu ağrılar çoğunlukla kadınlarda görülmüştür. Çoğu doktor ve uzman bu durumun son derece normal olduğunu söylemiştir. Ancak bazı durumlarda kişiye zor anlar yaşatabilir. Bu ağrıların pek çok farklı sebebi vardır. Bunlardan biri, vücudun her yerinde sinirler vardır. Bu sinirlerin fazla tepkimeye girmesinin sonucunda vücutta çeşitli ağrılar meydana gelir. Bu sinirlerin en çok yoğun olduğu yer, kadınlarda vajina bölgesi olduğu için, o bölgenin fazla tepkimeye girmesi, kişinin kasık ağrısı yaşamasına sebep olur. Hatta bazı kadınlarda cinsel birleşme sonrasında da bu ağrı devam eder.

Kasık Ağrılarını Hangi Durumlar Tetikler?

  • Cinsel birleşme esnasında yanlış pozisyonlar belirlemek kişinin ağrı yaşamasına sebep olabilir. Bu yüzden tarafların uygun bir pozisyon bulmalarına dikkat etmeleri gerekir.
  • Vajina kısmının gereğinden fazla zorlanması da aynı şekilde ağrı yaşanmasına sebep olabilir.
  • Orgazmın boyutuna göre de ağrının hafif ya da ağır olması değişiklik gösterebilir.
  • Bazı kadınlar cinsel birleşme sonrasında doğum kontrol hapı kullanmaktadır. Bu hapların tüketimi de kasık ağrılarına neden olabilir.

 

Cinsel birleşme Esnasında Oluşan Ağrılar Nasıl Azaltılır?

Cinsel birleşme esnasında kayganlaştırıcı kullanmak, cinsel birleşmenin daha uzun sürmesini sağlar ve kayganlık sayesinde o bölgede fazla acı hissedilmez. Bunun yanında cinsel birleşme yapılacak saatin, partnerler tarafından belirlenen uygun bir saatte olmasına dikkat etmek gerekir. Tarafların uykusuz yada yorgun olmaması önemlidir. En çok zevk alınan pozisyonlarda cinsel birleşme  ağrının hissedilmesini engeller. Aynı zamanda ilişkiye girmeden önce alınacak sıcak bir duş ya da masaj daha fazla gevşemenize yardımcı olacaktır. Bunlara rağmen hala ağrı hissediliyorsa, bölgeye buzlu bir ped ile uygulama yapmak ya da çeşitli ağrı kesiciler kullanmak etkili olacaktır.

Psikolojiye Dayanan Ağrılar

Bazı kişilerde cinsel birleşme esnasında ağrı yaşamanın sebebi fiziksel ögelere değil, psikolojik nedenlere bağlıdır. Bunun nedenlerinden bazıları, isteksizlik, tecrübesizlik, eşe karşı öfke dolu olmak, fazla stres… Olarak gösterilebilir.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu