Sağlık

Ayak Bileği Burkulması İçin Ne Yapılmalı? Evde Ayak Bileği Burkulması Tedavisi

Ani bir şekilde gerçekleşen ayak bileği burkulması, yaşamı boyunca çoğumuzun başına gelen ve tedirginlik yaratan bir durumdur. Vücut yapısında en çok karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Bu rahatsızlık çoğu zaman basit ağrı ve tedaviye gereksinim duymaya gerek kalmadan atlatılabilirken, bazı durumlarda sancılı ve kişinin üzerine düşmesi gereken bir sorunsal olarak karşısına çıkabiliyor. Biz de tüm bu unsurları göz önünde bulundurarak sizlere ayak bileği burkulması ve evde tedavi konulu yazıyı hazırladık. Keyifli okumalar…

 

Ayak Bileği Burkulması Neden Olur?

Ayak bileği, vücudun en yoğun baskıladığı ve üzerine yük bindirdiği bir bileşeni olarak öne çıkıyor. Ayak ve bacak bölgesini birbirine bağlayan bu eklem, aynı zamanda da vücut ağırlığını belli bir oranda taşımaktadır. Zaten bu sebeple en ufak bir ani harekette dahi incinme sorunuyla karşılanabiliyor. Üzerine binen ağırlık, onu daha da hassas bir eklem yapıyor. Ayak bileği burkulması da bu eklemdeki liflerin deformasyona uğramasıdır.

 

Ayak bileği ekleminde lifler bulunur. Bu lifler esnek ve uzayan bir yapıya sahiptir. Gün içerisinde yaptığımız birçok eylemde biz hissetmesek de belli oranda esneme yaparlar. Ancak burkulma dediğimiz rahatsızlık, liflerdeki bu esnemenin dış etkenlere bağlı olarak fazla esnemesiyle meydana gelir. Esnemenin uzunluğu, burkulmanın yarattığı acı ve hasar ile doğru orantılıdır.

 

Bilekteki liflerin esnemesi genelde dış faktörlerden kaynaklanır. Düşme, ani bilek dönmesi, burkulma ve vücuda taşıyabileceğinden fazla yük bindirme bu dış faktörlere örnek olarak gösterilebilir. Fakat lifleri hassaslaştıran başka durumlarda vardır. Örneğin sağlıksız beslenmek, düzenli olarak egzersiz yapılmaması ve ilerleyen yaş, bilekte bulunan lifleri zayıflatır, deforme eder, dış etkenlere karşı daha savunmasız bırakır.

 

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Geçer?

Ayak bileği burkulması ve şişme ya da morarma varsa mutlaka doktora gidilmesi gerekir. “Ayak burkulması için hangi doktora gidilir?” sorusunun cevabını da hemen paylaşalım; bu problemle ilgilenen branş ortopedidir. Eğer hekime gitme imkânınız yoksa evde uygulayacağınız birtakım alternatif çözümler mevcuttur. Peki ayak bileği burkulmasında evde tedavisi nasıl olur? İşte cevabı…

Ayak bileğinizi burktuysanız, bölgesel soğuk suyla yıkamak etkili bir çözüm olacaktır. Soğuk suyla yıkama işleminin ardından temiz ve çok dar olmayan bir çorap giyilmelidir. Yumuşak çorap giyilmesi önemlidir, zira dar çoraplar kan dolaşımını engeller. Haliyle bu da şişliğin ve morarmanın daha da şiddetlenmesine sebep olur.

Ayak Bileği Burkulmas için ne yapılmalı

Ayak bileği burkmalarında evde uygulanabilecek bir diğer çözüm yoluysa buz uygulamasıdır. Bilindiği üzere buzun kan dolaşımını hızlandırma gibi bir özelliği vardır. Kan dolaşımı hızlanırsa da bölgedeki şişlik ve ağrı azalmaktadır. Öncelikle dondurulmuş buz torbasını temiz ve yumuşak bir beze sarmalısınız. Ardından bilek bölgesine yumuşak bir şekilde tutmalısınız. Ortalama 10 dakika süreyle buz tutmak, hızlı etki göstermektedir. Bu işlem her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

 

Alternatif tıpta ayak bileği burkulmaları için son dönemde soğan kürü ön plana çıkıyor. Soğanın içerisinde bilindiği üzere GPCS adında bir madde bulunur. Bu madde kemiklerin iyileşme sürecini oldukça hızlı bir seviyeye taşır. Soğan kürünün hazırlanması oldukça basittir. Hazırlanış sürecini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 2 adet soğanı ince olacak bir şekilde rendeleyin.
 • Doğranmış soğanı zeytinyağına katarak pişirin.
 • Hazırlanan bu karışımı temiz bir tülbende sürün.
 • Son olarak hazırlanan tülbentti burkulan bölgeye güzelce sarın.

Ayak bileği burkulmalarına karşı evde uygulanacak daha birçok alternatif tedavi yöntemi mevcut. Un kürü, kenevir kürü, lahana kürü, sabun tedavisi, kuşkonmaz kürü bunlara örnek olarak gösterilebilir. Fakat hatırlatmakta fayda var ki bu alternatif tedavi yöntemleri uygulanmadan önce mutlaka bir uzman hekim tarafından muayene edilmeli, doktorunuzun onayını aldıktan sonra bunlar uygulanmalıdır. Çünkü bazı burkulmalarda lif yırtılması ya da kırık olabilmektedir. Böyle bir durum karşısında alternatif uygulamalar sadece geçici tedavi sunar. Doğru ve kalıcı tedavi için hekim eşliğinde ilaç tedavisi gerektirebilir.

 

Ayak Bileği Burkulmasının Belirtileri

Ayak bileği burkulması belirtileri, burkulmanın derecesine göre farklılık göstermektedir. Bu konuda en doğru ve net teşhisi ancak uzman bir hekimin koyacağını belirtmekte fayda var. Eğer bilekte aşırı ağrı ve yüksek oranda bir şişlik varsa uzman bir doktora gidilmesi gerekir. Çünkü bilekte bulunan liflerde ciddi bir hasar söz konusu olabilir. Diğer yandan kendi yöntemlerinizle bu sağlık sorununun belirtilerini gözlemlemek mümkün.

 • Ayak bileği burkulmalarında en sık yaşanan belirti, ayak üzerine basıldığında ağrı hissedilmesidir.
 • Bilekteki hassasiyet oranı artar.
 • Şişme ve morarma gibi semptomlar başlar.
 • Bileğin hareketlerinde sınırlılık olur.
 • Ayak bileğinden sertlik ya da gevşeklik durumları görülür.
 • Özellikle ciltte morarma gibi renk değişimleri gözlemlenir.
 • Ayrıca burkulma anında patlama gibi bir his duyulabilir.
Ayak Bileği Burkulması tedavisi

Ayak bileği burkulması durumunda ilk olarak buz tedavisine sıkça başvurulur. Başlangıçta 10’ar dakikalık buz baskılanır. Ancak buna rağmen ciltteki morarma ve şişlik geçmez ise durum ciddi olabilir. Bu sebeple vakit kaybetmeden uzman bir hekim ile iletişime geçilmelidir.

 

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Önlenir?

Ayak bileği burkulması ani ve beklenmedik bir anda gerçekleşse de bunu tetikleyen bir süreç olduğunu bilmekte fayda var. Çünkü çoğu burkulmanın geçmişinde, bireyin birtakım unsurları göz ardı ettiği görülür. Peki ayak bileği burkulmasından korunma yolları nelerdir? Gelin bu sorunsalı birlikte inceleyelim…

Bilek burkulmalarının en sık görüldüğü yer, spor faaliyetleridir. Bilindiği üzere bilekte esneme yapısına sahip lifler bulunur. Bu lifleri bir lastik gibi düşünebiliriz. Lastiğe ani bir gerdirme uyguladığımızda kopar, fakat yavaş yavaş gerdiğimizde ise sadece esneme yapar. Spor ve gündelik hareketlerimizde de bu unsura dikkat etmeliyiz. Spor faaliyetlerine başlamadan önce mutlaka esneme ve gerdirme işlemi yapmalıyız. Ayrıca sabah uyanıldığında yataktan aniden kalkmak yerine, birkaç dakika uzandığımız yerden esneme ve gerdirme hareketleri yapmalıyız.

 

Engebeli zeminler, bilek sakatlanmaları için en elverişli ortamlardır. Bu tarz yüzeylerde yürürken ya da çalışma yaparken yavaş ve dikkat olunmalıdır. Diğer yandan, eğer daha önce ayak bileğinde burkulma yaşanmışsa gün içerisinde bileğe bandaj sarılması ve eylemler sırasında bu bandajın bilekte durması faydalı olur. Çünkü bilindiği üzere ayak bileği vücudun neredeyse tüm ağırlığını üzerinde hisseden bir organdır. Bandaj, bu ağırlığı bir nebze de olsa emer ve yükü azaltır.

Özellikle dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi de ayakkabı kullanımının vücut sağlığını destekler bir yapıya sahip olmasıdır. Gün içerisinde bizi taşıyan bu ürünler farkında olmasak da fizyolojimiz için oldukça mühim bir yere sahiptir. Ayak yapısına ve vücut kilosuna uygun olmayan ayakkabılar, bilek burkulmalarına zemin hazırlar. Ortopedik tabanlı ayakkabılar, burkulma riskini düşüren yapıya sahiptir.

 

Ayak bileği burkulması egzersizleri ile önlem alabilmek de mümkündür. Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler ve spor branşları, tüm vücutta olduğu gibi ayak bileğinde bulunan liflere de fayda sağlar. Bu uygulamalar ile lifler güçlenir ve ani burkulmalara karşı daha dirençli bir hale gelir. Hareketsiz kalan bir vücuttaki lifler, zamanlar deforme olur ve kopmaya daha elverişli bir yapı haline gelir. En ufak bir harekette sağlık sorununa sebebiyet verebilir. Ayak bileği burkulma riskini minimum seviyeye düşürmek ve yaşam kalitenizi arttırmak için sizlere egzersiz ve sporu tavsiye ediyoruz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Sivilcelerin Ardındaki Güç: Sebum Nedir? Sebum Üretimi Nasıl Azaltılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu