Cilt Bakımı

Yaşlı Görünmenize Sebep Olan 12 Alışkanlık

Sonsuza kadar genç görünmek imkansız ama bazı alışkanlıklar geçip giden zamanın yansımalarını pekiştirebiliyor, ki bu hiç hoş değil! Güneş ve sigaranın cilde zarar verdiğini herkes bilir. Peki ama görünümünüzü sabote etmek için başka ne tarz katkılarınız olduğunun farkında mısınız? Sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösteren bu 12 kötü alışkanlığa bir göz atsanız iyi olur:

 • Aşırı zayıflık
yaşlı gösteren hatalar: aşırı zayıflık

Evet, zayıf olmanın bir dezavantajı var! Yüzdeki yağ kaybı, sarkmaya ve yaşlı bir görünüme neden olur.

Ayrıca yo-yo diyeti gibi vücudu şaşırtarak kilo vermeyi amaçlayan yöntemler de erken yaşlanmaya sebep olur. Tekrarlanan kilo alımı ve kaybı cildinizi bir gerer bir gevşetir ve dolayısı ile sarkmasına ve ışıltısını yitirmesine etkendir.

Çözüm: Uygun beslenme tarzı ve egzersizlerle sağlıklı bir kiloyu korumaya çalışın. Ayrıca yüzünüzü de beslediğinizden emin olun. Araştırmalar görünüşünüzü içten dışa güzelleştirecek yiyecekler olduğunu gösteriyor: Yabani somon balığı ve cevizde bulunan Omega 3 yağ asitleri, kırışıklığa neden olan iltihapla savaşır. Narenciye, kivi ve ıspanakta bulunan C vitamini kolajen üretimini artırır. Domates sosunda ve pembe greyfurtta bulunan likopen güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar.

 • Gözleri ovuşturmak
yaşlı gösteren yanlışlar

Göz çevresindeki hassas cildi çekmek, çekiştirmek ve ovmak kararmalara neden olabilir ve bu da görünümünüze yıllar ekleyebilir. Bu alışkanlığın sizi yaşlı gösteren bir düşman olduğunun farkına varın!

Çözüm: Gözlerinizi ovuşturmayı durduramıyorsanız, semptomları teşhis etmek ve tedavi olmak için bir alerji uzmanına görünün. Ayrıca, makyaj yaparken veya kontakt lens takarken göz çevrenize karşı nazik davranmak, pigment problemlerini ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olacaktır.

 • Uyku düzeni bozuklukları
yaşlı gösteren alışkanlıklar

Uyku, enerji, konsantrasyon ve cilt için son derece önemlidir. Cilt, geceleri kendini yenilenme moduna geçer. Ayrıca uyku saatlerinde pH değeri ve dolaşım da farklıdır. Bu saatlerde kullanılacak yaşlanma karşıtı ürünler, cilde daha iyi nüfuz eder.

Çözüm: Sabah kalkmanız gereken zamandan 7-8 saat önce uyumayı alışkanlık haline getirmeli ve bu saate sadık kalmalısınız. Daha rahat ve verimli bir uyku için yatak odanızın karanlık, serin ve sessiz olması önemli.

Yatmadan en az yarım saat önce televizyonu ve bilgisayarı kapatın; bu cihazlardan gelen ışık, vücudunuzun uyku hormonu melatonin üretimini azaltabilir. Onun yerine kendinize yumuşak bir gece ritüeli yaratın: Bir fincan bitki çayı için, ayaklarınıza lavanta yağı sürün veya rahatlatıcı ve sakinleştirici müzik dinleyin. Sizi yaşlı gösteren o kara bulutun dağıldığını fark edeceksiniz.

 • Uyurken yan yatmak

Cenin pozisyonu rahattır ve sık tercih edilir, ancak cildiniz için kötüdür. Mideniz üzerinde uyumak da öyle.

Çözüm: Sırt üstü uyumak için kendinizi eğitin ve yan ya da karın üzerinde uyumamaya özen gösterin. Cildi geren yüzdeki şişliğin ve yaşlı gösteren etkilerin zamanla azaldığını fark edeceksiniz.

 • Pipet kullanmak
olduğunuzdan daha yaşlı gösteren yanlışlar

Dişlerinizin lekelenmesini önlemek, ağzınızı bir kutu veya şişeye değdirmemek veya sırf zevk aldığınız için pipet kullanmak, ağzınızın büzülmesine ve çevresinde yaşlı gösteren ince çizgilere neden olur. Çözüm basit, kullanmayın!

 • Yanlış ürünler kullanmak

Cildinizin görünümünü iyileştirmek için retinol, peptitler ve antioksidanlar gibi yaşlanma karşıtı maddeler içeren bazı cilt bakım ürünlerini kullanmaktan kaçının. Birçok temizleyicide yaşlanma karşıtı bileşenler bulunur, ancak bunlar tipik olarak yeterince yüksek konsantrasyonlarda değildirler veya önemli sonuçlar sağlayacak kadar uzun süre cildinizle temas etmezler.

Çözüm: Sade ve hafif temizleyici ürünlere yönelin. Ardından, cilde nüfuz edecek ve sonuç verecek kadar uzun süre kalan yaşlanma karşıtı bir losyon, serum veya krem sürün.

 • Aşırı stres

Kronik olarak endişeli veya uykusuzsanız, vücudunuz durmadan stres hormonları pompalar ve bu da erken yaşlanmaya sebeptir. Temel stres hormonu olan kortizol, kolajeni parçalayarak cildin sarkmasına ve kırışıklıklara yol açar ve iltihaplanmaya neden olur.

Çözüm: Gevşemenize yardımcı olacak alışkanlıklar ve uğraşlar bulun. Bu arkadaşlarla daha sık zaman geçirmek de olabilir, yogaya başlamak da… Egzersiz büyük bir stres gidericidir. Üstelik kan akışını hızlandırır, cilde oksijen sağlar ve cildinizi besler.

 • Güneşten korunmak için makyaj malzemelerine güvenmek

Pek çok makyaj ürünü, zararlı UV ışınlarını engelleyen güneş koruyucuları olduğunu iddia etse de çoğu UVB ışınlarına karşı korur, ancak ince çizgilere ve kahverengi lekelere neden olan UVA ışınlarını engellemez.

Çözüm: Bunun yerine, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan bir nemlendirici tercih edin ve bunu kullandıktan sonra makyajınızı uygulayın. Araştırmalar, güneş kremi uyguladığımızda lekeleri engelleyebileceğimizi gösteriyor.

 • Sadece kırışıklıklara odaklanmak

Yaşla birlikte gelen tek hediye çizgiler değildir. Koyu lekeler ve pigmentasyon değişimleri, teninize donuk, daha yaşlı bir görünüm verebilir. Ve uzmanlara göre, yaşlılık lekeleri ve düzensiz pigmentasyon gibi renk değişimleri, kadınları olduklarından en az 10 yaş daha yaşlı gösterir.

Çözüm: Eksfoliye edici cilt ürünleri, ölü üst hücre tabakasını temizler ve koyu lekeleri aydınlatır. Çoğu meyan kökü, C vitamini, K vitamini, soya ve hidrokinon gibi maddeler içerir. Daha güçlü bir çözüme ihtiyacınız varsa, uzman yönlendirmesi ile reçeteli ürünlere yönelebilirsiniz. Ayrıca güneş kremi yine çok önemli! UV ışınları sadece daha fazla lekeye neden olmakla kalmaz, aynı zamanda sahip olduklarınızı da koyulaştırır.

 • Boynu ve elleri ihmal etmek
elleriniz sizi yaşlı gösteren büyük bir detaydır

Zavallı boyunlarımız ve ellerimiz nadiren dikkat çekiyor ama aynı zamanda yaşımızı ilk ele verenler de onlar!

Çözüm: Erken yaşlanmayı önlemek için kullandığınız yaşlanma karşıtı yüz kremini boynunuza ve ellerinizin üstüne de uygulayın. Ve yine, bu alanlar için de güneş kreminin gücünden faydalanın.

 • Güneş gözlüğü takmamak
güneş gözlüğü takmamak sizi yaşlı gösteren hataların başında geliyor

Şaşkınlık, gülme ve kaş çatma gibi tekrarlayan hareketler, uzun vadede yüzünüze çizgiler ve kırışıklıklar çizer. Ayrıca, güneşe maruz kalmak, gözlerinizin etrafındaki zaten ince olan derideki kolajeni parçalar ve renk bozulmasına neden olabilir.

Çözüm: Kış mevsiminde bile UVA/UVB korumalı güneş gözlükleri kullanmayı ihmal etmeyin!

 • Cildi temizlemek için sabun kullanmak
yaşlı gösteren küçük hatalar

Cildi temizlemek için sabun kullanmak büyükannenizden yadigar bir rutin olsa da sabunlar genellikle cildi doğal yağlardan arındıran sert deterjanlar içerir. Kuru cilt ise kırışıklara neden olmasa da onları daha belirgin hale getirir. Üstelik kuru cilt kendini alerjenlerden, bakteri ve virüsler gibi tahriş edicilerden koruyamaz. Nemli ciltler dolgun ve parlak görünümü ile çizgileri daha az yansıtır.

Çözüm: Yüzünüzü sabun içermeyen temizleyiciler ile yıkayın ve ardından iyi bir nemlendirici uygulayın. Ayrıca, cildinizi içten dışa nemli tutmak için günde sekiz bardak su içmeyi unutmayın.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Makyaj Temizleyici İçin 7 Güçlü Alternatif! Doğal Makyaj Temizleyici Alternatifler

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu