Sağlık

Vazelin Krem Nedir? Hangi Durumlarda Vazelin Kullanılır?

Vazelin, ev ilaçları, güzellik rutinleri ve çeşitli ev projelerinde yaygın olarak kullanılan bir petrol esaslı kremdir.

Vazelinin ne olduğu ve iyi olmadığı konusunda bir çok yanılgı söz konusuysa da, bunun ne zaman ve hangi durumlar da vazelin kullanılır sorusudur. Vazelin güzellik rutininize ve ev işlerinde kolaylaştırmak amacıyla kullanılabilir.

 

Hangi durumlarda vazelin kullanılır?

Sert cildi yumuşatmak için Vazelin kullanın. 

Vazelin nemlendirici değilken, cildi yumuşatmak ve kuru ciltte nemi hapsetmek için kullanılabilir. Vazelin, kuru ciltler için, özellikle de kışın olumsuz hava koşullarına maruz kalan cildin korunmasına yardımcı olarak bir nokta muamelesi olarak kullanabilirsiniz.

 

  • Vazelin cildinizi nemlendirmek ve küllü dokuyu veya görünümü kaldırmak için dirseklerinize veya dizlerinize uygulayın.
  • Ayaklarınız üzerinde kaba noktalar varsa, geceleri Vazelin ince bir kat uygulayın ve daha sonra bazı temiz çorapları giyin. Ayakların ertesi sabah biraz daha yumuşak hissedeceksiniz.
  • Sahte bronzlaşma losyonları uygulanmadan önce vücudunuzdaki kuru lekelere az miktarda uygulayın. Bu, pürüzlü bronzlaşmayı önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Tıraştan sonra vazelin kullanın. Pürüzsüzleştirmek ve temiz tıraşlı cildi yatıştırmak için kullanılabilir.

Vaseline’i gözlerinizin çevresine uygulayın.

 

Tek başına veya makyajla birlikte kullanılan Vazelin, gözlerinizin doğal güzelliğini vurgulamak için yaygın olarak kullanılan ve ucuz bir yöntemdir.

Vazelin, gözlerinize teması önlemek için çok dikkatli olduğunuz sürece mükemmel bir şekilde güvenlidir.

 

  • Yeni renkler oluşturmak için toz göz farı pigmenti ile karıştırılmış Vazelin bir dokunuş kullanın. Ya da, sürdüğünüz yüzünüzün her yerine geçmeyecek daha sağlam bir göz farı için kullanın. Bazı insanlar parlak bir etki yaratmak için Vazelin’i göz farı altına uygulamayı sever.
  • Vazelin, karışık kaşları onlara küçük bir miktar fırçalayarak eğmek için kullanılabilir. Benzer şekilde, kirpiklerinizi belirginleştirmek ve parlak ve su geçirmez bir görünüm bırakmak için Vazelin kullanabilirsiniz.
  • Yatmadan önce kirpiklerinize ince bir kat uygulayın. Kanıtlanmamış olsa da, birçok kişi Vazelin’in kirpiklerinizin zamanla daha uzun ve kalınlaşmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor.

 

Tırnaklarınıza vazelin kullanın.

Vazelini, tırnak kenarlarında ki etleri yumuşatmak için tırnaklarınıza günde bir kez sürün. Vazelin, çoğunlukla manikürün bir parçası olarak kullanılır; bu sayede tırnak etlerin geriye döndürülebilmesi için esnek hale getirilmesi sağlanır.

Parmak uçlarınızın bakımını yapmanın mükemmel bir yoludur.

 

Dudaklarınıza uygulayın.

Soğuk ya da kuru havalarda, çatlamış dudaklara uygulanan Vazelin çok küçük bir katmanı, nem muhafaza etmeye ve dudaklarınızın kurumasına engel olabilir.

Bazı insanlar diş temizliği öncesi diş temizliği yapmak için diş fırçasıyla Vazelin uygulamayı sever ve kendilerini pürüzsüz hissettirir.

 

Dişlerinize Vazelin uygulayın.

Vazelin dişlere uygulanması tuhaf görünse de, dünyaca ünlü mankenler ve sanatçıları daha iyi bir gülüş oluşturmak konusunda eski bir sahne-eli hilesidir. Vazelin, dudaklarınızın dişlerinize yapışmasını önler ve ruj uygularken genel bir koruyucu önlemdir.

Vazelin doğru şekilde yapılır, dişlerde ruj bulaşmamasına engel olabilir.

  • Dikkatli olun ve yalnızca dişlerinize çok az miktarda Vazelin uygulayın.

Hangi Durumlar da Vazelin Kullanılır sorusunu sizler için yanıtladık, dikkatli olduktan sonra ve düzenli olarak uygulandığı müddetçe size hiç bir zararı yoktur. Aksine güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu