Zevosis

İdrar Rengi ve Hastalık İlişkisi, İdrarın Rengine Göre Hastalık Belirtisi

  • 18 Nisan 2022
  • 104 kez görüntülendi.
İdrar Rengi ve Hastalık İlişkisi, İdrarın Rengine Göre Hastalık Belirtisi

İdrar renginiz hastalığınızı ele veriyor..  İdrar rengi, vücudumuzdaki ciddi hastalıkların habercisi olabildiğini biliyor muydunuz?

Sağlıklı idrar hangi renk olmalı? Hangi idrar rengi hangi hastalığı simgeliyor?

Tüm bunları bilmek ister misiniz? Sizler için tüm bir sorulara cevap bulduk. İşte idrar rengi ve hangi hastalıkların habercisi olduğu…

İdrar Rengi ve Hastalık İlişkisi

 

 

İdrar, zaman zaman farklı renklerde olabilmektedir.

Özellikle böbreklerle ilgili hastalıklarda bizlere çok büyük ipuçları sunmaktadır. Vücudun ne derece sağlıklı ve sağlıksız çalıştığı hakkında idrar rengi ve kokusu ile bizlere sinyaller vermektedir.

Bazen idrar renginde ki değişikliğin nedeni kullanmış olduğumuz çeşitli ilaçlar, tüketilen besinler veya etraftan kapmış olduğunuz zararlı virüsler olabilmektedir.

Sağlıklı bir idrar rengi sarı renkli olmalıdır.

 

Açık renkli olan idrar çok fazla su tüketildiğinin işaretidir. Koyu renkli idrar ise sıvıyı az tüketen insanları işaret etmektedir.

 

İdrar rengine göre hastalık belirtileri

  • Tıpkı suyu andıran ve şeffaf bir renge sahip olan idrar, polidipsi hastalığını işaret etmektedir. Bu tip kişiler günde 20 litreden fazla su tüketen kişilerdir. Şekersiz şeker hastalığı olarak adlandırılan rahatsızlığa sahip olanlarında idrarları su gibidir.
  • Gün içerisinde tüketmiş olduğumuz besinlerde idrarımızı rengini etkilemektedir. Kırmızı renkli böğürtlen yada pancar gibi koyu renkli besinler, tüketildiğinde idrar rengi pembe ya da açık kırmızıya yakın olmaktadır.
  • İdrar sırasında kan gelmesi ise mesane ve prostatla ilgili bir tümörün sinyalini verebilmektedir. Aynı zamanda böbrekte bulunan taş ve kum rahatsızlıklarında bildirmektedir.
  • Porfiri hastalığının habercisi ise koyu mor renkli idrar olmaktadır. Koyu mor idrar sinir sistemini hasarlı yatan ciddi bir hastalığın habercisidir.
  • Yeşil renkli idrar psodomonans virüsünün neden olduğu enfeksiyonun habercisidir.
  • Bulanık kırmızı renkli bir idrar ise böbreklerdeki iltihaplanmanın habercisidir.
  • Bordoya yakın bir idrar rengi ise böbrekleri kurutan nefrit ve vaskülit adı verilen iltihabın habercisi olmaktadır.
  • Köpüklü gelen idrar ilerlemiş böbrek hastalığının bir habercisidir. Yüksek tansiyon ve şeker hastalığında köpüklü idrar ortaya çıkartmaktadır
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ