Zevosis

Transparan Pudra Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Parlamayı Önler mi?

Transparan pudra, makyaj çantasının gizli süper kahramanıdır desek, herhalde doğru bir benzetme yapmış oluruz. Tüm makyajı taşıyacak olan yüzünüzün mat ve pürüzsüz görünmesini istiyorsanız aslında tek ihtiyacın olan malzemedir. Hadi bu kurtarıcı ürünü biraz daha yakından inceleyelim…

  • 11 Temmuz 2021
  • 42 kez görüntülendi.
Transparan Pudra Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Parlamayı Önler mi?

Transparan pudra, makyaj çantasının gizli süper kahramanıdır desek, herhalde doğru bir benzetme yapmış oluruz. Tüm makyajı taşıyacak olan yüzünüzün mat ve pürüzsüz görünmesini istiyorsanız aslında tek ihtiyacın olan malzemedir. Hadi bu kurtarıcı ürünü biraz daha yakından inceleyelim…

Transparan Pudra Nedir?


Transparan pudra, genellikle makyajı sabitlemek için kullanılan şeffaf, renksiz bir yüz pudrasıdır. Ayrıca parlaklığı kontrol etmek ve cilde mat bir görünüm kazandırmak için de kullanılabilir. Renksiz bir toz olduğu için, izleri kapatmaz ve cilt tonunuzu değiştirmez. Ancak, yara izi, görünür gözenekler, kabarıklık gibi pürüzlü dokuları düzeltmek için idealdir. Kısacası, makyaj uygulamasının sonunda, spreyle sabitlemeden önce veya makyajı kendi başına sabitlemenin bir aracı olarak kullanılır, ancak kapatıcı olarak işe yaramayacaktır.

Form olarak sıkıştırılmış (kompakt) ve toz olarak ayrılan transparan pudralar, aslında aynı sonucu verir. Bu yüzden sizin için hangisini kullanmak daha pratikse, onu tercih edebilirsiniz.

toz transparan pudra

Transparan pudralar bitişleri ile de ikiye ayrılır; matlaştırıcı ve aydınlatıcı. Kuru cildi olanlar aydınlatıcı içeriğe sahip olana, yağlı ya da karma cilt sahipleri ise matlaştırıcı etkiye sahip olana yönelmelidir.

Transparan Pudra Ne İşe Yarar?

Transparan pudradan faydalanmanın pek çok farklı yolu vardır:

  • ‘Baking’, transparan pudranın kullanıldığı bir makyaj pişirme tekniğidir. Makyaj pişirmekten kastedilen, kapatıcının üzerine uygulanan transparan pudranın 10 dakika içinde vücut ısısıyla birleşerek bir nevi pişmesini sağlamaktır. Böylece daha kalıcı, pürüzsüz ve aydınlık bir ten görünümüne erişilir. Kapatıcı uyguladığınız bölgeleri pişirerek makyajınızın performansını ve kalıcılığını arttırabilirsiniz.
transparan pudra ne işe yarar
  • Fondöten, allık ve hatta krem far gibi herhangi bir krem veya likit bazlı ürünü uyguladıktan sonra bunları sabitlemek için yarı saydam pudra kullanabilirsiniz. Bu, makyajınızın birkaç saat sonra bozulmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
  • Makyaj sanatçıları arasında transparan pudrayı tüm aşamalarda kullananlar var. Dumanlı göz uygulaması sırasında gölgeleri karıştırmak, allık ve bronzlaştırıcının kenarlarını parlatmak ve ayrıca kalın bir dudak kalemi oluşturmak için kullanılabilir. Her şeyin sınırlarını yok edebilir, yaratıcılığı daha geniş alanlara taşıyabilir.
  • Transparan pudra, yağlı ciltlerin en büyük kurtarıcısıdır. Gün içerisinde cildinizde yağlanma olursa, ilk başvuracağınız ürün olmalıdır. Parlayan bölgelerin üzerinden hafifçe geçerseniz, makyajınız yeni yapılmış gibi görünecektir.
  •  Yağlı görünümü azaltan transparan pudra, kuru ciltler için de harikalar yaratır. Nasıl mı? Aydınlatıcı etkili ve ışıltılı transparan pudra seçenekleri ile fondöteninin donuk ve mat durmasını önleyebilir ve yüzünüze anında aydınlık bir hava katabilirsiniz.
transparan pudra parlamayı önler mi
  • Rujunuzu matlaştırmak için de transparan pudra kullanabilirsiniz. Ruju sürdükten sonra tek kat peçeteyi dudakların üzerine koyup, peçetenin üzerinden küçük bir fırçayla bir kat transparan pudra geçerseniz peçeteyi kaldırdığınızda rujunuzun matlaşmış olduğunu göreceksiniz. Üstelik bu şekilde rujunuzun kalıcılığını da artırmış olursunuz.

Transparan Pudra Nasıl Sürülür?


Transparan pudrayı uygulamanın en iyi yolu pudra pufudur. Bir puf, ürünü temele ittiği ve makyajı yerinde tutan bir bağ oluşturduğu için çok avantajlıdır.

Kuru cilde sahip olanlar, yağla savaşmaya çalışan birinin yapacağı gibi, tenlerine pudra sürmek istemezler. Cilt tipiniz ister yağlı ister kuru olsun, sabitleyici pudranızı nasıl uygulamanız gerektiğini etkileyebilir. Yağlı ciltlerin parlamasını önlemek ve matlaştırmak için puf ile daha fazla pudra uygulanmalı ve cilde bastırılmalıdır. Daha kuru cilt tipleri veya sabitlendikten sonra daha doğal bir ışıltı isteyenler için tam tersi geçerlidir.

Eğer toz formda olan ürün tercih edildiyse, kapağa dökülecek az miktarda pudranın içinde gezdirdiğiniz pufu fazlalıktan kurtulması için hafifçe silkelemeniz ve yüzünde yağlanan ve parlayan bölgelere nazikçe uygulamanız yeterli. Kompakt pudrayı kullanmak ise her zaman daha kolay. İster sünger ister fırça aracılığı ile normal pudralar gibi uygulanır. Gün içerisinde en çok yağlanan ve dolayısı ile parlayan T bölgesine yoğunlaşabilirsiniz.

Transparan pudra ne kadar az uygulanırsa o kadar doğal durur; nasıl olsa şeffaf deyip gereğinden fazla kullanılan ürün bembeyaz bir surata sebep olabilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Kırmızı Ruj 101: Kırmızı Ruj Nasıl Sürülür? Nasıl Matlaştırılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ