Zevosis

Testis Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek taşı, prostat iltihaplanması, diyabet kaynaklı sinir tahribatı, kasık fıtığı ve spermatosel gibi durumlar testis ağrısı probleminin altında yatan nedenlerden bazılarıdır.

Testis Ağrısı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Sperm üretmede görevli, en hassas organlarımızdan birisi testislerdir. Hassas bir organ olduğu için de en küçük bir rahatsızlıkta ağrı olabilir. Testis ağrısı şikayetinin altında yatan sebeplere bakılmalı, ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Altında yatan sebepler basit kaynaklı olabileceği gibi birçok hastalığında habercisi olabilir. Testislerdeki ağrıların altında yatan sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 

Böbrek Taşları: Böbreklerinizde taş var ise testis ağrısı çekmeniz çok normaldir. Böbrek taşı düşürürken rastlanan en belirgin ağrılardan birisi de testis ağrısıdır. Böbrek taşları, idrar yaparken yanma, penis ve penis bölgesinde ağrıya sebep olabilir. Birbirini tetikleyen ağrılardır.

Prostat İltihaplanması: Prostatın iltihaplanmasıyla hem testislerde hem de kasık bölgesinde yoğun ağrı hissedilebilir. Mutlaka tahlil yapılıp, hekiminiz tarafından ilaç tedavisine başlanması gerekir. Yaşanan ağrı prostat kaynaklı olduğu için ona uygun ilaçlar kullanılarak iltihaplanma kurutulup, ağrı şikâyeti ortadan kaldırılabilir.

Diyabetin Sebep Olduğu Sinir Hasarı: Kan şekeriniz sürekli yüksek olarak seyrediyorsa kasık ağrısı ve testis ağrısına sebep olabilir. Bu ağrıların yanında şekerin yükselmesi beraberinde el ve ayaklarda uyuşma ve kaslarda güçsüzlüğe de neden olabilir. Diyabetin sebep olduğu ağrının kaynağı mutlaka erken dönemde tespit edilip tedavi edilmelidir.

Epididimit İltihabı: Erkeğin spermi vücuttan atmadan önce erginleşen organa epididimit adı verilir. Bu organın iltihaplanması önce yavaş yavaş kendini gösteren bir ağrı ile başlar sonrasında bu ağrı şiddetlenebilir. Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar da bu hastalığı tetikler. İltihaplanma olduğu için de hekime danışılarak antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Kasık Fıtıkları: Kabızlık ya da öksürük gibi zorlanan rahatsızlıklardan ötürü kasık bölgelerinde kasık fıtıkları, şişlikler gözlemlenebilir. Bu fıtıklarda zamanla testislere baskı uygulamaya başlar. Uygulanan bu baskı ile beraber testis ağrıları oluşur. İlaçla sonuç alınamayan kasık fıtıklarına cerrahi müdahale de gerekebilir.

Kabakulak: Kabakulak hastanın tükürük bezlerinin şişmesine sebep olan bir rahatsızlıktır. Kabakulak küçük yaş gruplarında yaygın olarak gözlemlenen bir hastalıktır ancak küçük yaşlarda aşı olmaktan kaçınan bireyler ilerleyen yaşlarda da kabakulak olma riski taşırlar. İlerleyen yaşlarda ne yazık ki bu tükürük bezlerinin şişmesi şiddetli testis ağrılarına hatta testislerde şişliklere bile sebep olabilir. İleri yaşlarda yaşanması kısırlığı bile tetikleyebilmektedir.

Testise Alınan Darbeler: Testisler en hassas bölgemizden birisidir. Kolaylıkla darbe alınabilir bir bölgededir. Çoğunlukla kavgalarda, bisiklet binerken, ata binerken sıkışma ya da darbe alma gibi durumlar yaşanabilir. Kazalarda testis yaralanmaları da gözlemlenebilir. Bu darbe ve yaralanmalara bağlı olarak da testislerde ağrı oluşur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu: Kadınlarda kasık ağrısına yol açan idrar yolu enfeksiyonları erkeklerde gözlemlendiğinde testis ağrılarına sebep olmaktadır. Doktorun da önerisi ile antibiyotik kullanılması gerekir. Çünkü devam eden idrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmez ise şiddetli ağrılara sebep olabilir.

Spermatosel: Testis içerisinde sıvı birikmesi durumudur. Testis ve çevresinde yumru biçiminde büyüyen kistlerdir. Genellikle iyi huyludurlar. Erken dönemde teşhis edilir ise ilaç tedavisi ile yok edilebilirler. Ancak geç teşhis edilen bu kistler büyüdüğünde cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Bu kistler testis bölgesinde geliştiği için testis ağrısına sebep olabilir.

Varikosel: Varikosel sinsice gelişir ve kendisini neredeyse belli etmez. Herhangi bir belirtisi olmadığı için de hasta çok geç farkına varabilir. Belirtisi olmamasına rağmen testis ağrılarına sebep olur.

 

Testis Ağrısı Boşalınca Geçer mi?

Testis ağrılarının altında yatan birçok neden olduğu gibi uzun süreli boşalma yaşamayanlarda da testis ve kasık ağrıları gözlemlenir. Sağlıklı bir erkeğin haftada birkaç kez boşalması gerekir. Bu sürenin uzadığı aralıklarda meni kanalları dolar testis ve çevresinde ağrılara sebep olur.

Uzun süreli boşalmamak erkekler için risklidir. Boşalmamak meninin atıldığı kanalları tıkar ve bu tıkanıklık testis ağrılarına neden olur. Kişinin düzenli boşalmayı alışkanlık haline getirmesi ile birlikte bu ağrılar ortadan kalkar. Düzenli cinsel hayatı olmayanlarda bu problemin yaşanması gayet normal bir olgudur.

Ancak, düzenli bir cinsel hayata rağmen testis ağrıları devam ediyor ise mutlaka bir üroloğa danışmak gerekir. Altında yatan nedenler detaylı bir muayene ile tespit edilmelidir.

 

Testis Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Erkek üreme organı için size yardımcı olabilecek bölüm ürolojidir. Üroloji bölümü testis ve çevresindeki ağrılar, kasık ve penis ağrıları gibi şikâyetlerinizde size yardımcı olabilir. Eğer üreme organı ile şikâyetleriniz var ise uzman bir üroloğa muayene olabilirsiniz.

Testis ağrılarından ötürü hastalar çoğu zaman çekinmekte ve bir üroloğa gitmeyi geciktirmektedirler. Ancak ne çekinilecek ne de korkulacak bir durum yoktur. Eğer testisleriniz ile ilgili şikâyetleriniz var ise zaman kaybetmeden bir üroloğa başvurmalısınız. Ağrılarınızın altında yatan basit nedenler tedavisi geciktirildiğinde daha büyük sorunlara yol açmaktadır.

Ağrılar takip edilmeli artan bir grafik izliyor ise altında yatan nedeni öğrenmek için bir üroloğa danışılmalıdır. Gerekli muayene ve testlerden sonra belirli tedavi yöntemi kararlaştırılabilir.

 

Testis Ağrısı Tedavisi

Testis ağrısının altında yatan nedenler yukarıda da sıraladığımız gibi birçok hastalığın belirtisi olabilir. Tedavisi de konulan tanıya göre değişiklik göstermektedir.

Epididimit kaynaklı testis tedavilerinde ilaç tedavisi uygulanarak hasta hastaneye yatmadan tedavi edilir. Testis bölgesindeki ağrıyı azaltmak için ağrı kesici, iltihabı kurutmak için antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunların yanı sıra hastanın dinelmesi ve yorucu bir iş temposundan uzaklaşması gerekir. Buz torbası ile de ağrının azaltılması sağlanabilir. Epididimit kaynaklı testis ağrıları ilaç tedavisi ve dinlenme ile kısa sürede atlatılabilir. Ancak ilaç tedavisine rağmen ağrı devam ediyor ise altında yatan başka nedenlerinde araştırılması gerekebilir.

Böbrek taşı kaynaklı testis tedavilerinde, böbrek taşından kaynaklı olduğu için böbrek taşının düşürülmesi hızlandırılmalıdır. Bunun için de böbrek taşlarının düşmesini destekleyici ilaçlar ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Bu aşamada bol sıvı tüketilmesi de önemlidir. Böbrek taşları bulantıya sebep olduğu için bulantı önleyici ilaçlar ile de desteklenebilir. Genellikle ayakta tedavi ile atlatılan bu durum bazı düşmeyen böbrek taşlarının yarattığı şiddetli ağrılar sebebi ile hastanede yatarak tedavi yöntemi de uygulanabilir.

Testis travmaları kaynaklı ağrıların tedavisi için sadece ağrı kesici alınabilir. Bir de testis bölgesindeki hassasiyet dolayısıyla istirahat önemlidir. Kişi bir süre dinlendikten sonra normal yaşamına dönebilir.

Kasık fıtığı kaynaklı testis ağrıları cerrahi müdahale gerektirir. Fıtık kaynaklı ağrılar için genel cerrahiye muayene olmak gerekir. Muayene sonrası en yakın zamanda cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası ağrılar tamamen ortadan kalkar.

Testis ağrısı ihmal edilmemeli altında yatan sebepler mutlaka araştırılmalıdır. Tedavi edilmeyen ya da tedavisi geciktirilen testis ağrıları birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Özellikle ciddi rahatsızlıkların sebep olduğu ağrılar erkeklerde kısırlığa kadar gitmektedir. Ayrıca testislerde kalıcı hasar yaratmakta tümör kaynaklı testis ağrılarında geç kalındığında hayati tehlikeye bile sebep olabilmektedir. İltihap kaynaklı olanlarda da meni kanallarını tıkayarak zorlu bir tedavi süreci gerektirebilmektedir.

Testis ağrıları göz ardı edilmemeli kaynağının ne olduğu erken teşhis ile öğrenilmeli hastalık gelişme göstermeden tedavi edilmelidir. Geç kalınan tedaviler cerrahi işlem gerektirebileceği gibi tümör kaynaklı olanlar ölüm riski ile karşı karşıya kalmanıza sebep olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ