Sağlık

Ödem Tartıda Kaç Kilo Fazla Gösterir? Tartılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kilo almış olmak her daim kilolu olacağımız anlamına gelmez. Aynı şekilde, kilo verdiğimiz bir dönemde “zayıfladım” diyerek yeme düzenini değiştirme hakkımız yoktur. Vücudumuzun matematiğini bilmek ve diyetlerimizi, sağlıklı beslenmeyi ona göre şekillendirmek gerekir. Vücudumuzun matematiğini bildikçe; dış etkenlerin vücudumuza olan yansımaları da daha iyi gözlemlenir. Dış etkenlerin en başında gelen, gelen ödemlerdir. Ödem ile beraber vücudumuz bir anda şişer. Kilo zannettiğimiz aslında vücudumuzda biriken ödemdir. Fakat, bu sayının kalıcı olduğunu düşünen kişilerde bu durum kırıklığına neden olur. Ödemi, doğru adımlar atıldığı sürece vücudumuzdan arındırabiliriz. Bu adımları öğrenmeden önce ödemin ne demek olduğunu öğrenelim.

 

Ödem Nedir? Tartıya Nasıl Yansır?

Ödem vücutta fazla su tutulması ile gelen şişkinliktir. Yetersiz su tüketimi ödeme neden olan en büyük unsurdur. Günde, ortalamanın altında su içen bir kişide kolaylıkla ödem oluşabilir. Yüksek miktarda tuz içeren besinlerse ödemi tetikler. Bunun yanında, alınan ilaçlar, uykusuzluk, stres, yanlış beslenme, ağır egzersiz ve alkol ödemin oluşmasına neden olur. Vücut ağırlığında 1 ila 2 kilo arasında değişiklik yaşanıyorsa, kişide ödem olabilir. Kişiden kişiye ve vücuttaki ödeme göre ödemin tartıya olan yansımaları da farklı olur.

 

Ödem Nasıl Anlaşılır?

Aldığınız sıvı miktarı kadar idrara çıkamıyorsanız,

Spor yaparken yeterince terlemiyorsanız,

Uyandığınızda veya gün içerisinde şişme ve gerginlik hissi oluyorsa,

Derinize bastırdıktan sonra iz kalıyorsa,

Çoraplarınız bir ila iki saat içerisinde bileğinizde iz bırakıyorsa vücudunuzda ödem olabilir. Bu ve bunlara benzeyen yansımalar ödemin habercisi olabilecekken; klinik eşliğinde kesin bir sonuç alabilirsiniz. Klinik ortamda yapılan araştırma ile vücudunuzda yağ, su ve kat kütlesini öğrenebilirsiniz.

 

Ödemlerden Nasıl Kurtulabilirim?

Tartıda sizi yanıltan ödemlerden birkaç yöntemle kurtulmak mümkün.

 1. Öncelikle günde 10-12 bardak su içmeye özen gösterin.
 2. Sizi terletecek aktiviteler yapmalısınız. Yürüyüşlere çıkabilir, spora başlayabilirsiniz. Yemeklerinizdeki tuzu azaltmak da yardımcı olacaktır.
 3. Yemeklerdeki tuzla beraber, içerisinde yüksek miktarda tuz bulunduran yiyeceklerden de uzak durmalısınız.
 4. Uykunuzu da bir düzene sokmanız gerekecek. Düzensiz uyku, ödemi artıracaktır.
 5. Yiyecek ve içecek olarak uzmanların önerisi ise; günde 1 ila 2 fincan yeşil çay, 1 ila 2 fincan turk kahvesi, maydanoz, karahindiba, kivi, semizotudur.
 6. Bununla beraber; potasyum, magnezyum, B6 vitamini takviyesi ödemden kurtulmaya yardımcı olur.

 

Tartılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Öncelikle, her gün tartılmayın. Haftada bir gün belirleyin ve sadece o gün tartılın. Her gün tartılarak dogru bir sonuç alamazsınız ve bir süre sonra bu takibi yapmaktan yorulabilirsiniz.
 • Tartıldığınız saate dikkat edin. Belirlediğiniz günde rastgele tartılmayın. Tartılmak için en doğru zaman kahvaltıdan önce, aç karnına veya tuvaletten sonra üzerinizde az bir kıyafetle tartılmaktır.
 • Farklı tartı modelleri denemeye çalışın. Kendinize ait bir tartınızın olması ve devamlı onu kullanmak daha doğru olacaktır. Tartı alırken de kalibre edilebilen ve 0.5 kilograma duyarlı olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Ölçüm sırasında dik durmak çok önemlidir. Aksi takdirde yanlış bir sonuç alabilirsiniz.
 • Tartının düz ve sert bir zeminde yatay şekilde olduğuna dikkat edin. Tartının sert ve düz bir zeminde olması doğru sonuç almak için çok önemlidir.

 

Tartıda gördüğünüz sayı yalnızca yağ içermiyor. İçerisinde kas, su, yağ, vücuttaki toksinler de bulunur. Bu nedenle, sayıya bağlı olarak hayal kırıklığı yaşamak doğru değildir. Bununla beraber, dönemsel olarak vücudunuzda gelgitler olacak. Bu çok doğaldır. Bunların kilonuza yansıması olacak. Fakat, dönemsel alınan kiloların geçici olduğunu unutmayın. Ayrıca, tartıdaki sayı sizin iç huzurunuzu etkileyecek kadar güçlü değil. Buna izin vermemeye çalışın.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu