Sağlık

Terapix Jel Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Romatizma, burkulma, incinme ve diz, bilek, ayak bileği gibi eklemlerde kireçlenme tedavisinde kullanılan Terapix jel, eklemlerdeki ve kaslardaki şişliği azaltmaya ve ağrıyı kesmeye yardımcı olur.

Kas ve eklemlerde oluşan ağrı ve iltihaplanmaların yanı sıra romatizma, bel ve boyun tutulmasına da iyi gelir. Ciltte sürüldüğü bölgeyi anında rahatlatan bir etkiye sahiptir. Şişlik, ağrı, bölgesel romatizma hastalıkları, yumuşak doku iltihaplanmaları, eklem iltihapları, incinme, burkulma, ezilme, kireçlenme için uzman doktorlar tarafından sıklıkla önerilir.

Terapix Jel Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Ruhsat sahibi Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A. Ş. tarafından üretilen ilacın etken maddesi Piroksikam; içeriğindeki yardımcı maddeler ise Karbopol 980, propilen glikol, etanol, benzil alkol, diizopropanol amin, hidroksietil selüloz ve saf sudur. Her gramında 5 mg piroksikam olan Terapix, 50 gr’lık tüplerde sunulur. Ağrı kesici ve iltihap kurutucu ilaçlar grubundaki yerini açık sarı rengi ve hafif mayhoş kokusu ile alır. Kortizon içermez.

Kas ve eklemlerde oluşan ağrı ve iltihaplanmaların yanı sıra romatizma, bel ve boyun tutulmasına da iyi gelir. Ciltte sürüldüğü bölgeyi anında rahatlatan bir etkiye sahiptir. Şişlik, ağrı, bölgesel romatizma hastalıkları, yumuşak doku iltihaplanmaları, eklem iltihapları, incinme, burkulma, ezilme, kireçlenme için uzman doktorlar tarafından sıklıkla önerilir.

Düzenli kullanım sağlandığında etkili sonuç veren bu krem, özellikle spor yapan insanlar arasında oldukça popüler.

terapix jel ne işe yarar

Terapix Jel Nasıl Kullanılır?


Topikal olarak haricen kullanılan bir ilaç olan Terapix , doktorunuz farklı bir kullanma şekli belirtmediyse ağrılı bölgeye direkt olarak sürülerek kullanılır. Nohut büyüklüğünde jeli uygularken, hafif masaj yaparak iyice yedirin ve emilimi güçlendirin. Sonrasında bölgenin üzerini kapatmamaya özen gösterin ve ellerinizi mutlaka yıkayın. Günde 3 kez kullanılabilir.

Cildinizin güneş ışığına karşı daha duyarlı hale gelmesine neden olabileceği için, tedavi sürerken direk güneş ışığından kaçının ve güneş koruyucu krem kullanmayı ihmal etmeyin. 

Terapix Jel Yan Etkileri


Uygulanan bölgede nadir de olsa tahriş, kaşıntı, eritem ve dermatit gibi yan etkiler gözlemlenebilir.

Ayrıca mide bulantısı, dispepsi, karın ağrısı ve gastrit gibi gastrointestinal yan etkiler ve solunum bozuklukları, deri ve deri altı doku bozuklukları, kontakt dermatit, egzama ve ışığa duyarlılıktan kaynaklı deri reaksiyonları kaydedilmiştir.

Bu yan etkilerden herhangi biriyle ya da birkaçıyla karşılaşırsanız, derhal ilacı kullanmayı kesmeli ve doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.

Terapix Jel Emzirme ve Hamilelik


Hamile ve emziren kadınların kullanımı kesinlikle önerilmez. Gebe kalmayı planlayan ya da tedavi sırasında gebe olduğunu öğrenen kadınlar da ilaç tüketimini kesmelidir. Terapix jelin gebeliğin erken döneminde düşük riskini artırabileceği kaydedilmiştir.

Terapix Jel Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?


Her ilaçta olduğu gibi Terapix jel de bazı durumlarda daha yüksek risk teşkil eder ve dikkatli olunması gerekir. Bu durumları maddeler halinde sıralarsak:

  • İlacın içeriğindeki etken ya da yardımcı maddelere karşı alerjisi olanlarda
  • 12 yaşından küçük çocuklarda
  • Hamile ve emziren kadınlarda
  • Açık yaralarda ve kullanılacak bölgede deri hastalığı olan kişilerde
  • Karaciğer ve böbrek rahatsızlığı olan hastalarda

Terapix Jel Muadili

  • Felden Jel
  • Dolgit Krem
  • Hirudoid Jel
  • Jelgo Jel
  • Voltaren Jel

Terapix Jel Fiyatı


Uzman doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken ve sadece eczanelerde satılan Terapix jelin güncel fiyatı 20.47 TL’dir. Ürün, doktorunuz tarafından reçete edildiğinde, ücreti SGK tarafından karşılanır.

Terapix Jel Kullananlar

User 1: Boyun ve omuz bölgesinde sıklıkla şikayetçi olduğum tutulmalar için kullandım ve gerçekten çok iyi sonuç aldım. Artık herkese tavsiye ediyorum, size de!


User 2: Belimdeki sıkıntı sürekli ağrı çekmeme sebep oluyordu, doktor tavsiyesi ile bu ilaca başladım ve ağrılarım süratle dindi. Herhangi bir yan etki de yaşamadığım için Terapix jel vazgeçilmezim oldu.

User 3: Merdivenlerden çıkarken ayak bileğimi burktum ve Terapix jelle de o gün bir komşum sayesinde tanıştım.  İyi ki kullanmışım, etkisini hemen gösterdi ve çok rahatladım. O günden sonra çantamdan hiç eksik etmediğim bir ilaç oldu.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Ashwagandha Nedir, Ne İşe Yarar? Ashwagandha Faydaları Nelerdir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu