Sağlık

Ashwagandha Nedir, Ne İşe Yarar? Ashwagandha Faydaları Nelerdir?

Tabiat Ana her şey için bir mucize barındırır! Önemli olan onları keşfetmek ve doğru şekillerde hayatımıza dahil edebilmek… Bu yazımızda sizleri adeta bir “yaşam meyvesi” olan Ashwagandha ile tanıştıracağız. Kendisinin faydaları saymakla bitmiyor olsa da sizin için ufak çaplı bir liste çıkarmaya çalışacağız.  

Migrenle baş dertte olanlar, geceleri bir türlü bebeksi uykulara dalamayanlar, diyabetten muzdarip olanlar, kanserden korkanlar; sizleri Ashwagandha bitkisine şapka çıkarmaya davet ediyoruz… 

Ashwagandha Nedir? 

Bu mucizevi bitkinin adı size yabancı ve karmaşık gelebilir. Peki ya “Hint Ginsengi” desek? Belki bu ismi duymuşsunuzdur çünkü Ashwagandha pek çok toplumda bu adla da bilinir. 

Kumlu toprak yapısında yetişen bu bitki, aynı zamanda sıcak iklimden hoşlanmaktadır. Bu sebeple en çok yetiştiği yerler Hindistan, Afganistan ve Mısır’dır. 

Ashwagandha için günümüzde pek çok tıbbi çalışma yoğunlaşmış olsa da keşfinin insan sağlığında kullanımının çok eski yıllara dayandığını belirtelim. Yani atalarımız bizden yüzyıllar önce bu bitkiyi keşfetmiş ve o zamanlar antidepresan olarak Ashwagandha’yı kullanmışlar. Şimdi keşfetme ise sırası bizde! 

Ashwagandha Ne İşe Yarar? 

Ashwagandha bitkisinin, insan vücudu için onlarca faydası mevcut. Aşağılarda bunlara tek tek yer vereceğiz elbette, fakat kısaca hangi problemlerde kurtarıcımız olabileceğine kısaca bir değinelim… 

Bilinen en eski ve en etkili kullanım alanı, sakinleştirici ve stres önleyici etkisi üzerine… Kaygı bozukluğu yaşayan kişiler bu bitkiyi mutlaka hayatına dahil etmeli. İkinci mucizevi etkisi ise cinsel problemler üzerine. Libido düşüklüğü için bire bir olduğu gibi erkeklerin sperm kalitesi üzerinde de arttırıcı etkide bulunur. Bağışıklığın güçlendirilmesine olan katkısından ve kanser hücrelerinin oluşumunu (ayrıca yayılmasını) önlediğinden de bahsedelim… Göz ardı edilemeyecek diğer faydalarını hemen aşağıda bulacaksınız. 

Ashwagandha Faydaları 

 1. Bağışıklık sisteminin anormal faaliyetleri sonucunda baş gösteren hastalıklar “Otoimmüm Hastalıklar” olarak adlandırılır. Bu hastalıklar genellikle bağışıklık sisteminin zayıflığından ya da kendi kendine saldırmasından dolayı meydana gelir. Bu bitkinin doğru ve düzenli kullanımı ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve korunması sağlanır.  
 1. Kanser hücrelerinin oluşmasını, hastalık teşhisi konulmuş ise mevcutta bulunan hücrelerin yayılıp çoğalmasını önler.  
 1. Kanser tedavisinde yaygınlıkla kullanılmakta olan kemoterapi yönteminin bir takım yan etkileri bulunmaktadır. Hastadan hastaya görünme sıklığı ve şiddeti değişkenlik göstermekte olsa da saç dökülmesi, çeşitli mide bağırsak problemleri, ciltte hassasiyet ve kuruluk, halsizlik ve artan enfeksiyon riski gibi sorunlar, bu tedavi yönteminin belirgin yan etkileri arasındadır. Bu etkileri azaltabilmek ise yine Ashwagandha ile mümkündür. Bilhassa enfeksiyon riskine karşı koruma, halsizlik belirtilerinin giderilmesi ve ağrıların önlenmesinde son derece etkilidir.  
 1. Nörodejeneratif ve kronik dejeneratif hastalıkların oluşumunu önler. 
 1. Beyin hücrelerinin performansının arttırılmasında rol oynayarak algıma kabiliyetini arttırır ve hafızanın güçlendirilmesini sağlar.  
 1. Dikkat dağınıklığının önlenmesini sağlayarak, odaklanma sorunu büyük ölçüde çözüme kavuşturarak, konsantrasyonun arttırılmasını sağlar. 
 1. Kolesterolün düşürülmesinde rol oynar. 
 1. Antioksidan özelliği, vücuda zararlı toksinlerin atılmasında etkinlik gösterir. 
 1. Üst solunum yolu hastalıkları olan grip, sinüzit ve farenjit gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır ve aynı zamanda çok daha hafif atlatılmasını sağlar.  
 1. Antienflamatuar özelliği ile akut bronşit, astım, tüberküloz, gut, egzama ve Crohn hastalığının tedavi sürecinde oldukça faydalı sonuçlar sağlar.  
 1. Kan şekerini düşürür. 
 1. Bitkisel kökenli bir afrodizyak olduğu söylenebilir. Libido düşüklüğü sorununda son derece etkilidir. Buna ek olarak sperm sayısı ve kalitesinin arttırılması konusunda da etkileri oldukça belirgindir.  
 1. Cilt yüzeyinde yaşlanma belirtileri ile savaşır. Hücre yenileyici etkileri ile kırışıklık oluşumunu önler ve çok daha aydınlık bir cilt görünümü sağlar.  
 1. Saç tellerini güçlendirir. Daha gür, uzun ve ışıl ışıl saçlar için Ashwagandha’dan daha etkili bir alternatif kesinlikle yok! 
 1. Sakinleştirici etkisi, bu bitkinin tabir-i caizse sihirli değneği! Kaygı bozukluğu ve anksiyete belirtilerinin çözüme kavuşturulmasında ne kadar etkili olduğunu kesinlikle deneyimlemelisiniz.  
 1. Sakinleştirici etkisi ile aynı zamanda uyku bozukluklarının giderilmesinde de son derece etkilidir. Çok düşünmeye bağlı olarak uykusuzluk çekiyorsanız yeni kurtarıcınızla tanışın! 
 1. Kas, eklem ağrıları ve migren atakları… Hem gününüzü hem de uykularınızı esir alan bu ağrılar için de göstermiş olduğu etkiler sizi yeniden hayata bağlayacak… 

Ashwagandha Yan Etkileri 

Bitkinin ve içeriğinde bu bitkinin özlerini barındıran ürünlerin, doğru dozajda kullanımı sonucunda tıbbi kayıtlarda yer alan bir vakaya rastlanılmamıştır. Hemen her şeyde olduğu gibi önemli olan dozajı doğru ayarlamak ve alerjimizin olduğu besinlere karşı temkinli yaklaşmak. Aşağıda tavsiye edilen günlük tüketim miktarlarını belirteceğiz. Fakat bu konuya değinmeden önce tansiyon, şeker ve böbrek /karaciğer yetmezliği yaşayan kişilerin doktorlarına danışarak tüketmelerini ve aynı zamanda alerjik bünyeye sahip kişilerin de daha temkinli yaklaşarak yine doktorlarına danışma koşulu ile tüketmelerini öneririz.  

Mide bulantısı, karın ağrısı, kusma, uyuşukluk hissi, ağızda kuruluk, yutkunma zorluğu, deri döküntüleri ve ishal gibi reaksiyonların bir ya da birden fazlasının gözlenmesi durumunda tüketimi sonlandırarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. 

Ashwagandha Nasıl Kullanılır? 

Ashwagandha faydaları

Bitkiyi doğrudan çay yaparak tüketebileceğiniz gibi toz veya tablet formlarında olan ürünleri de tercih edebilirsiniz.  

 • Ashwagandha Çayı: 

Günde iki kez tüketimin uygun olduğu çayı hazırlamak için 250 ml kadar suyun içerisine minik bir tutam kadar bitkinin kökünden ekleyin ve takriben 10 dakika kadar kaynatın. İçmeden önce süzmeyi unutmayın. 

 • Ashwagandha Kapsül: 

Günde iki kez kullanımının uygun olduğu tableti, sabah ve akşam bol su ile tüketiniz. 

 • Ashwagandha Toz: 

Günde 1 çay kaşığı kadar tüketiminin uygun olduğu toz formunu sabahları, bir su bardağı süte ekleyerek tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ya da tarçın da ilave edilebilir. 

En İyi Ashwagandha Markaları 

 • Zhou 
 • Solgar 
 • Himalaya 
 • Physician’s Choice 
 • Trunature 

Ashwagandha Nerede Satılır? 

En kolay ve hızlı temin edebileceğiniz yöntem, online alışveriş siteleri. Hepsiburada, Gittigidiyor vb. sitelerde bulabilmek mümkün. İnternet alışverişiyle arası iyi olmayanlar ve kargo süresi ile uğraşmak istemeyenler çoğu eczanede de toz veya kapsül formunu bulabilirler. Kök formuna erişmek içinse aktarları tercih edebilirsiniz.  

Ashwagandha Fiyat 

Farklı form, gramaj ve markalarla satılmakta olduğundan dolayı net bir fiyat belirtebilmek ne yazık ki pek de mümkün değil. Fakat ortalama olarak 200 ile 500 TL arasında değişkenlik göstermekte olduğunu belirtelim. 

Ashwagandha Kullananlar 

User 1: Sakinleştirici etkisini duyup aldım. Yan etkileri sebebiyle pek çok antidepresan değiştirmiştim. Faydalarını görebilmek için en az iki hafta falan düzenli kullanmak ve tabii kullanmaya devam etmek gerekiyor. Ayrıca kesinlikle sersemleştirip, uyku hali vermiyor. 

User 2: Cinsel performansı arttırıcı etkisini duymuştum. Tıbbi ilaçlar kullanmak istemiyor, bitkisel performans arttırıcılardan da çekiniyordum açıkçası. Toz olanının gerçekten faydasını çok gördüm. Yatakta bambaşka birine dönüştüm. 

User 3: Şu günlerde gerçekten etkili olan bağışıklık güçlendirici bulmak çok zor. Corona’dan dolayı pek çok işlevsiz marka türedi ortaya. Bu ürün resmen joker bir takviye edici, ağrı kesici olarak da kullanılabilmesi harika. Bu kadar etkili olabileceğini ummamıştım açıkçası. 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Blushwood Meyvesi Kansere Umut Oluyor: Blushwood Meyvesini Yakından Tanıyın!

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu