Sağlık

Enfiye Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Sigaranın sağlığa zararlı olduğunu ancak enfiyenin o kadar da kötü olmadığını düşünüyorsanız, tekrar düşünün! Enfiye de bir tütün ürünüdür, tıpkı sigara gibi zararlı ve bağımlılık yapan kimyasallar içerir ve birçok sağlık sorunu riskini artırabilir. Gelin enfiye nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, faydaları ve zararları nelerdir daha yakından inceleyelim…

 

Enfiye Nedir?

Enfiye kelimesinin kökü Arapça “enf”den gelir ve anlamı “burun”dur. 17. yüzyıldan bu yana kadar kullanılan enfiye, özellikle saray eşrafı tarafından sıklıkla tercih edilmiştir. Sigaranın yaygınlaşmasıyla birlikte zamanla kullanımı oldukça azalsa da kapalı alanlarda sigara kullanımın yasaklanmasıyla yeniden ilgi çekmeye başlamıştır.  Dumansız bir tütün türü olması ve içerdiği nikotin ile sigara ihtiyacını büyük ölçüde karşılaması, yeniden kullanılmaya başlanılmasındaki en büyük etkenlerdir.

Osmanlı’da popüler olmasına rağmen, günümüzde Türkiye’de pek tercih edilmeyen bir tütün ürünüdür. Bu nedenle ülkemizdeki üretimi de yaygın değildir.

Enfiye aslında sanılandan çok daha eski ve popüler bir tütün ürünüdür. MS 300-900 yıllarına ait Maya enfiye kapları bulunmuştur. Enfiyenin, Güney Amerika’dan İspanya’ya ve Avrupa, Asya ve Afrika’nın diğer bölgelerine kadar dünyanın hemen her yerinde çok sayıda kültürde ve zaman diliminde ortaya çıktığı kaydedilir.

Papa ve birkaç Fransız kralı tarafından enfiyenin hoş karşılanmadığı ve yasaklandığı bir dönemin ardından, Fransız, İngiliz ve hatta Amerikan aristokratları arasında yeniden popülerlik kazanmıştır.

Enfiye üretmek için seçilen tütün yaprakları kürlenir, fermente edilir ve kurutulduktan sonra ince bir toz haline gelene kadar öğütülür.

Günümüzde satılan enfiyelerin çoğuna bir koku veya tat da eklenmiştir. En popüler aromalar arasında kahve, çikolata, tarçın, erik, gül, nane, bal, kafur, vanilya, kayısı, kiraz, portakal bulunur. Hatta kola veya viski gibi tatlar bile bulunabilir. Çoğu satışa sunulmadan önce bir süre yaşlandırılır, böylece tatları yerleşir ve gelişir.

Enfiye Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş enfiye kullanmak için öğütülmüş tütünü burun boşluğunuza çekersiniz. Tütünden gelen nikotin, burnunuzun astarı yoluyla emilir.

Geleneksel olarak bambu ve kemikten üretilen doğal araçlarla kullanılsa da günümüzde genelde el sırtı yöntemi tavsiye edilir. Elin sırtı kabul edilen üst tarafına az miktarda enfiye alınır ve uygun mesafe ayarlanarak burun deliklerine tek tek çekilir. Çekilmeyen burun deliği bu esnada kapatılır. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, enfiye tozunu eşit miktarda ve nazikçe çekmek olmalıdır. Aksi takdirde, genzinize kaçıp, boğazınızı yakabilir. Toz buruna çekildikten 10-15 dakika sonra hapşırma başlayacaktır. Bu yüzden, yanınızda peçete bulundurmak iyi bir fikirdir.

Enfiyenin Faydaları Nelerdir?

Doğal bir temizleyici olduğu iddia edilen enfiye, sebep olduğu hapşırma ile birlikte;

  • Keyif verir.
  • Sinüsleri açar.
  • Sinir sistemini uyarır.
  • Göz yaşı kanallarını açar.
  • Burun tıkanıklarını açar.
  • Kalp damarlarını genişletir.
  • Nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.

Enfiyenin Zararları Nelerdir?

Enfiye sadece yüksek derecede bağımlılık yapmakla kalmaz, aynı zamanda sağlığınız için de zararlıdır. Dumanı ciğerlerinize çekmediğiniz için enfiye kullanmanın sigara içmek kadar tehlikeli olmadığını düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, enfiye yine de vücudunuzu olumsuz etkileyecektir.

Aynı diğer tütün ürünleri gibi kanser sebebi kimyasallar içerir. Burun ve sinüs kanseri, ağız kanseri, yemek borusu kanseri, pankreas kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türleri riskinizi artırabilir.

Ayrıca yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, kalp krizi ve felç gibi riskleri de artırır.

Üstelik hamileyken kullanıldığına, erken doğum ve ölü doğum olasılığını artırır.

Enfiyeyi Bırakmak Sağlığınızı Nasıl Etkiler?

Kullanmayı bıraktığınızda, depresyon, kızgınlık, endişe, huzursuzluk, uykusuzluk, baş ağrısı, kilo almak gibi yoksunluk belirtileri yaşarsınız.

Zamanla, bu belirtiler azalmaya başlar ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.  Bu arada doktorunuza nikotin replasman tedavisi, reçeteli ilaçlar veya diğer stratejileri kullanarak yoksunluk belirtilerini nasıl azaltabileceğinizi ve yönetebileceğinizi danışabilirsiniz.

Hayatınızdan enfiye ve diğer tütün ürünlerini çıkarmanız kanser, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır ve hem fiziksel hem de ruhsal olarak çok daha sağlıklı olmanızı sağlar.

Katran veya sigara yakmanın ürettiği zehirli gazlardan herhangi birini içermese de tüm formlarında nikotin vardır. Ayrıca tütündeki en güçlü kanserojenlerden olduğu düşünülen nitrozaminler (TSNA’lar) enfiyelerin içeriğinde de bulunmaktadır.

Elbette en iyisi, tüm tütün ürünlerinden tamamen kaçınmaktır! Bağımlılık asla kendi kendine kaybolmaz, bu yüzden proaktif olun ve onu hayatınızdan çıkarın. Pişman olmayacaksınız…

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Proctolog Suppozituvar Nedir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu