Moda

Stiliyle Cemiyete Yön Veren Kadın: Arzu Sabancı Kimdir?

Son olarak boğaz manzaralı villasından yaptığı ‘evde kal’ çağrısı ile sosyal medyada büyük tepki toplayan, takipçilerine kendi evlerinde sıkılmamalarını ve şükretmelerini öneren Arzu Sabancı ismini daha yakından tanıyalım ister misiniz? Öyleyse buyurun en baştan başlayalım…

Arzu Sabancı Kimdir?

7 Eylül 1965 yılında Ankara’da dünyaya gelen Arzu Sabancı’nın çocukluk ve ilk gençlik yıllarına dair çok fazla bilgi bulunmamakta. Aslında bilinen hikayesi, Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra 21 yaşında, yani 1986 yılında Densa Holding’in yönetim kurulu başkanı, ünlü Türk iş adamı Ömer Sabancı ile hayatını birleştirdikten ve Sabancı soyadını aldıktan sonra başlıyor.

Çok uzun ara vermeden arka arkaya Hacı, Hakan ve Kerim adında 3 erkek çocuk dünyaya getiren Arzu Sabancı, evlendikten sonra ilk 6 yıl Adana’da yaşadı. Henüz hiçbirini evlendirmediği oğullarının potansiyel eş tercihlerine dair tepki ve tavırlarıyla da sık sık gündeme gelmeyi sürdürüyor.

Arzu Sabancı ve Önlenemez Moda Kariyeri

Kariyerine ExSa Konfeksiyon’da dünyaca ünlü İsveçli uluslararası perakende giyim markası H&M koleksiyonlarından biri üzerinde çalışarak başlayan Arzu Sabancı, yoluna GiySa firmasında devam etti. Burada, ekibiyle birlikte Topshop ve Arcadia dahil olmak üzere 6 önemli markanın Türkiye’ye ithalatından sorumluydu.

2004 yılında kendi şirketi Hayat Tekstil’i kurdu ve ünlü İtalyan markaları Patrizia Pepe ve PINKO’nun bayiliğini aldı.

arzu sabancı pinko

2015 yılında PINKO markası ile iş birliği yaparak kendi hazırladığı ilk kapsül koleksiyonunu 15 ülkede piyasaya sürdü. Tasarımların gördüğü ilgiye kayıtsız kalamayan PINKO, 2016 ve 2017 yıllarında kendisinden 2 kapsül koleksiyona daha imza atmasını istedi. Bu koleksiyonlar, London Harrods, Paris Galerie Lafayette ve daha pek çok prestijli moda evinde sergilendi.

Arzu Sabacı for Koton

Perakende sektöründe hatırı sayılır bir geçmiş ve birikime sahip olan Arzu Sabancı, 2017’de Türkiye’nin perakende devlerinden Koton ile yeni bir iş birliğine imza attı.

Bugüne kadar Koton ile sezondan sezona 8 koleksiyon hazırlayan Arzu Sabancı, böylece iş dünyasındaki başarılarına yenilerini ekledi.

Tüm dünya çapındaki moda severlerin bu tip iş birliklerine önem verdiği aşikar. Çünkü fikrini, duruşunu beğendikleri ünlü isimlerin dokunuşlarıyla şekillenen ürünleri kendi üstlerinde görmekten keyif alıyorlar. Güçlü, başarılı ve popüler bir karakter olan Arzu Sabancı’nın tecrübesi de işin içine girince “Arzu Sabancı for Koton” formülü elbette çok ses getirdi.

arzu sabancı for koton

Arzu Sabancı Studio

Günümüzün değişen dinamikleri içinde sürdürülebilir ve kolay ürünler yaratmaya inanan Arzu Sabancı, 2020 yılında iddialı bir lansman ile tanıttığı kendi evi Arzu Sabancı Studio’yu kurdu ve buradan çıkan ilk koleksiyonu Active Wear ile doğaya saygılı, doğal ve organik pamuklu kumaşlar kullanarak, modernizmi yüksek kaliteyle harmanlamaya başladı.

Arzu Sabancı Studio etiketiyle piyasaya sürülen tasarımların zahmetsiz görünümleriyle güçlü, benzersiz ve zamansız parçalar olduğunun altı çiziliyor.

Arzu Sabancı Stili, Özgünlüğü ile Her Yaşa İlham Veriyor…

Yıllardır cemiyet hayatının en beğenilen kadınlarından biri olan Arzu Sabancı, kendine has stiliyle de oldukça ilgi görüyor. Üstelik soyadının getirdiği avantajlar yadsınamaz olsa da bu, bu kadar çok ilgi görmesinin en büyük sebebi değil.
Sosyal medyada, özellikle de Instagram’da son derece aktif olan Arzu Sabancı’nın 855K takipçisi, onun bir kanaat önderi kabul edildiğinin en büyük ispatı olabilir. Peki satışa sunduğu tasarımlar bir yana kendi stili nasıl şekilleniyor, nasıl giyinmeyi tercih ediyor?

Genelde dar pantolonlar üzerine bol bluzlar giymekten zevk aldığını belirten Arzu Sabancı, bunun eskiden kalma bir alışkanlık olabileceğini belirtiyor çünkü bacakları ince olduğu için pantolonla kendini her zaman daha iyi hissediyor!

arzu sabancı stil

Asla ne giyeceğine son anda karar vermiyor, O her zaman hazırlıklı. Katılacağı etkinlik ve ortama göre görünümünü mutlaka önceden planlıyor.

Stilin zamanla oluşan ve gelişen bir şey olduğunu düşünüyor, kıyafetlerin satın alınabileceğini ama stilin alınamayacağının altını çiziyor.  Kendi stiline ise gittiği yerler, gördüğü şehirler, gezdiği sergiler, okuduğu kitaplar ve dergiler, arkadaşları ya da bazen hiç tanımadığı kişilerin ilham verdiğini söylüyor.

Son yıllarda daha çok ilgi gören internet alışverişinden kendisinin yıllardır faydalandığını ve böylece çok daha fazla seçeneğe çok daha kısa zamanda ulaştığını belirtiyor.

Belinin vücut formuna göre kalın olduğunun bilincinde, bunu ortaya çıkarmayan tasarımlara yöneliyor ve göğüs dekoltesinden hoşlanmadığı için sırt ve omuz dekoltesine ağırlık veriyor.

Birbirine çok benzeyen dar paça jean ve deri pantolonları vazgeçilmezi, yaz için de beyaz pantolon ve şortlar…

Çok fazla seyahat eden Arzu Sabancı, pratik olmanın avantajlarını kullanıyor ve her sezon başında gardırobunda yolculuk kıyafetlerinden oluşan kapsül bir koleksiyon oluşturuyor. Öyle ki bu kıyafetleri şehirde hiç kullanmıyor ve sadece seyahatler için temiz ve hazır şekilde muhafaza ediyor.

Aksesuarları hepimiz seviyoruz ama onun için aksesuar tamamlayıcı bir detay değil, tam tersine başlangıç noktası! Kullanmayı sevdiği aksesuarlar dönem dönem değişse de bu aksesuarlara uygun kıyafet seçme alışkanlığı değişmiyor.

Eskiden görüp çok beğendiği çantaları düşünmeden aldığını ama artık “akıllandığını” söylüyor. Çanta konusunda daha seçici davranmayı öğrenmiş; artık daha klasik, zamansız ve stilini tamamlayan modelleri tercih etmeye başlamış.

Ayakkabılara gelince, pek çoğunu birer “sanat eseri” olarak görüyor. Beğendiklerinin hemen hepsini dayanamayıp satın alsa da çoğunu sergilemekle yetiniyor, “onlar hep göstermelik” diyor.

Mümkün olan her sabah, evden sneaker’larıyla çıkıyor. Eskiden seyahatlerde bile en azından dolgu topuklu ayakkabılar giyerken, bugün ciddi bir spor ayakkabı merakı ve koleksiyonu var.

arzu sabancı

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Marilyn Monroe: Ölümünün Arkasındaki Trajik Hikaye İntihar mı, Cinayet mi?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu