Moda

Topuklu Ayakkabı Neden Bu Kadar Çekici Geliyor?

İngiltere’de bulunan Portsmouth Üniversitesi Psikoloji araştırmacıları bu konuya açıklık getirir: Paul Morris, Jenny White, Edward Morrison ve Kayleigh Fisher yaptıkları araştırma ile topuklu ayakkabının kadına kattığı cazibe hakkında bilgiler elde eder. Onlara göre, kadın ve erkek anatomik nedenlerle zaten birbirlerinden farklı bir yürüyüşe sahiptir. Topuklu ayakkabı ise, kısa bir süre içerisinde kadına dişi bir hava katar.

Erkekler genelde daha hızlı yürürler. Ayrıca, adımları daha az ve geniştir. Erkeklerin aktif bölgesi kafayken; bu kadınlarda kalça bölgesidir. Aktif olan kalça bölgesi topuklu ayakkabı giyilince daha  ön plana çıkar. Kalça ve pelvik bölge daha da aktifleşir. Aynı araştırmacılar, topuklu ayakkabının kadına olan etkisini gözlemek için iki ayrı kadına bir topuklu ve bir düz ayakkabı giydirir. Noktalama yöntemi ile (ekranda belirtilen noktalar dışında başka bir şey göremiyorlar) oluşturdukları videoda iki kadının görüntüsü yer alır. Bu videoda ilgi çeken topuklu ayakkabı ile yürüyen kadındır. Bu araştırma “Evolution and Human Behavior” (Evrim ve İnsan Davranışı) adlı dergide yayınlanır.

erkekler neden topuklu ayakkabıya bayılıyor

Kadınlar, topuklu ayakkabı giydiklerinde daha kadınsı bir görünüm kazanırlar. Topuk ile beraber kadındaki pelvik bölgesi, kalça ve bacakların hareket alanı artar. Kısaca, dişiliğe dair her şey bu ayakkabılar ile sağlanır. Bu da doğal olarak erkeklerin ilgisini çeker.

O halde,kadınların ayakkabı tutkusunu sadece moda ile özetleyemeyebiliriz. En iyi genleri üretme telaşı bizi uzun zamanlardır takip eder. Bu telaşla beraber; ayaklar her ne kadar su toplasa ve acı çekse de topuklu ayakkabıdan vazgeçmek kolay olmaz.

Topuklu Ayakkabı Neden Çok Çekici?

  • Topuklu ayakkabı estetik ve şık bir görünüm verir. Neredeyse her kıyafet kombini ile uyumludur. Onunla farklı aksesuarlar takılabilir. Adeta, her şeyi taşıyabilir. Elbise, etek veya pantolon altında da dişiliğe zerafet katar.
  • Topuklu ayakkabı ile kadının duruşu değişir. Vücudu daha dik bir hal alır. Göğüsler ve kalça daha ön planda olur.
  • Kadın özgüven kazanır. Daima kendinden emin yürür. Bu da, erkekleri bir yandan korkuturken bir yandan onlara merak uyandırır. Onları tanımak isterler. Bu da, kadının özgüvenini daha da artırır.
  • Bir kadın ne kadar kısa boylu olursa olsun, topuklu ayakkabı ile kendini olduğundan uzun gösterir. Bu da, uzun boylu kadınları çekici bulan erkekleri daha da etkiler.
  • Simetrik ve kıvrımlı detaylar topuklu ayakkabılar ile ortaya çıkar. Erkekler simetrik ve kıvrımları detayları çok beğenirler. Kadınlar dış görünüşlerini topuklu ayakkabı sayesinde daha çok beğenirler iken erkekler de bu kadınları daha çekici bulur.
  • Kalçayı daha kıvrımlı ve büyük gösteren topuklu ayakkabılar dişiliğin en büyük özelliği olan doğurganlığı akla getirir. Doğurganlık, erkeklerin bilinçaltında kadınlarda aradıkları bir özelliktir. Bu da, erkeklerin doğurganlığa yatkın görünen bu kadınlara ilgi duymasını sağlar.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Aloe Veranın Cildimiz Başta Olmak Üzere Bize Faydaları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu