Sağlık

Siğil Nedir? Neden Olur? Nerelerde Görülür? Siğil Tedavisi

Cildimizdeki bakterilerin sebep olduğu çoğunlukla iyi huylu kabarcıkları siğil olarak tanımlayabiliriz. Dönem dönem neredeyse herkesin sorun yaşadığı bu siğiller vücudun her bölgesinde oluşabilir. Ciltte pürüzlü bir görünüme sebep olan bu virüsler aynaya baktığınızda rahatsız edici bir görünüme sebep olur. Çoğunlukla el, ayak ve yüz bölgesinde rastlanan bu siğiller vücudun neredeyse her bölgesinde görülebilirler. Asıl rahatsız edici olanları ise genital bölgede oluşan siğillerdir. Bu siğiller ebat olarak da daha büyük oldukları için endişe yaratabilirler. Ancak neredeyse hepsi iyi huyludur.

 

Her ne kadar iyi huylu olsalar da bakteriyel bir oluşum oldukları için çok çabuk vücuda yayılabilirler. Genital bölgede oluşanların ebat olarak büyük olması da kişiyi yürürken zorlar ve ağrı yapabilir. Elinde ya da cildinde siğil olan kimselerin temas ettiği eşyaları ortak kullanmamakta yarar vardır. Bulaşıcı olabilirler. Kişiler dikkat etmeyerek ortak havlu, kıyafet, bardak gibi materyalleri kullanmakta ve karşı tarafa da virüsü bulaştırmaktadır. O nedenle siğil olan kişilerin kullandıkları eşyaları virüs geçene kadar ayrı kullanması gerekir.

 

Siğil Neden Olur?

Siğil oluşumu ile ilgili dikkat etmemiz gereken unsurlar vardır. Hijyen konusunda yetersiz kaldığımız birçok neden siğil oluşumunu tetikleyebilir. Bulaşıcılığı çok kolay olduğu için de toplu kullanım alanlarında özellikle dikkat edilmelidir. Peki, bu masum küçük kabarcıkların altında yatan nedenler nelerdir?

 • Özellikle yaz dönemlerinde ortak kullanım alanı olan havuz, tuvalet ve duşları kullanırken dikkatli olmak gerekir. Hijyen kurallarına uygun değilse kullanmamakta fayda vardır.
 • Kuaför, berber gibi ortak havlu, makas, tarak kullanılan alanlarda hijyenik olmasına dikkat edilmelidir.
 • Kesik, yara gibi enfeksiyona yatkın bölgelere çok kolay yerleşir ve yayılır.
 • Traş olurken yanlışlıkla oluşan kesiklerin özellikle hijyenine dikkat edilmelidir. Bu kesikler siğillerin oluşumuna davetiye çıkartır.
 • Genital bölgede oluşan siğillere ise cinsel ilişkiler ve adet dönemlerinde sık değiştirilmeyen petler sebep olabilir.
 • Bir diğer etken ise bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilerde sık rastlanmasıdır.
 • Tokalaşma, öpüşme gibi temas gerektirecek durumlar
 • Gün içerisinde ortak kullanılabilecek havlu, terlik, bardak, kozmetik ürünleri gibi materyallerin paylaşımı siğil nedenleri arasında sıralanabilir.

 

Siğil Türleri Nelerdir?

Vücudun belli bölgelerinde oluşan virüslerin oluşum yerlerine göre de çeşitleri vardır. Vücudun neredeyse her bölgesinde oluşabilen bu siğil türlerini şu şekilde sınıflandırabiliriz:

 • Yaygın Siğiller:

En yaygın görülen siğil türlerinden birisidir. El ve parmak çevresinde kolaylıkla oluşup yayılabilirler. Çocuklarda da yaygın rastlanan türlerinden birisidir. Küçük büyük tırnak yeme alışkanlığı olan kimselerde çok fazla gözlemlenir. Ağızdan gelen bakteriler ile yayılır.

 • Genital Bölge Siğilleri:

Korunmasız cinsel ilişkilerde bulaşıp oluşma olasılığı çok yüksektir. Aynı zamanda adet dönemlerinde pet değiştirme sıklığına dikkat edilmeli. Hijyenik petler tercih edilmelidir. Dikkat edilmediğinde normal siğillere göre daha büyük hacimli siğillerin oluşumuna davetiye çıkarır. Yaygın olarak kadınlarda gözlemlenen bu siğillerin dikkate alınması gerekir. Bazıları kötü huyluya evrilebilir.

 • Ayak Tabanı Siğilleri:

Nasıra benzer görüntüsüyle çoğunlukla ayırt edilemezler. Ortak kullanılan havlu ve terlikler genellikle sebep olur. Ayak bölgesinde oluşan siğillerin yayılması hızlı olur. O nedenle hijyene dikkat edilmelidir. Büyük boyutlara ulaşanları ayakkabı giyerken ya da üzerine batığınızda rahatsız edici bir ağrı yaratabilir.

 • Düz Siğiller:

Genellikle küçük boyutlu siğillerdir. Yaygın olarak yüz ve boyun çevrelerinde oluşurlar. Yüz dışında da vücudun her bölgesinde görülebilirler. Kısa sürede yok olurlar.

 

Siğil Nerelerde Görülür?

Siğil Nerelerde Görülür

Siğillerin belirli bir görülme alanı yoktur. Vücudunuzun neredeyse her bölgesinde oluşum gösterebilirler. Tırnak yiyen kişilerde avuç içi, el ve parmaklarda oluşurlar. Tırnak çevresine yerleşip yayılma gösterebilirler. Elde oluşan siğiller bulaşıcılık açısından çok etkilidir. Temas edilen her yerde virüsü bırakabilirler.

 

Ayak tabanı ve parmak aralarında kolaylıkla oluşum gösterebilirler. Özellikle yaz aylarında toplu olarak kullanılan havuzlarda çok kolay bulaşırlar. Ayağında siğil bakterisi taşıyan birisinin terliğini kullanmak bulaşıcılığı tetikleyecektir. Nasır gibi ayak tabanlarında da oluşabilirler.

Yüz ve saç diplerinde de gözlenebilirler. Bunlar minik çaplı siğillerdir. Zararlı olmayan bu siğiller birkaç gün içerisinde yok olurlar. Bunun dışında sırtta, göğüste, bacaklarda da oluşum gösterebilirler.

En rahatsız edici olanı boyut olarak da büyük oldukları için genital bölge siğilleridir. Nohut büyüklüğüne ulaşabilirler ve dar bir kıyafet tercih ettiğinizde rahatsız edici olabilirler. Ağrı da yapabilecekleri gibi kötü huylu da olabilirler. O nedenle gözlenmeleri gerekir. Rahatsız edici bir seviyeye ulaşır ise de bir hekime danışılmalıdır.

 

Siğil Tedavisi

Uzun süreli geçemeyen ya da sürekli kendisini tekrarlayan siğil durumlarında bir hekime muayene olmak gerekebilir. Bu gibi durumlarda hekiminizin tavsiyesine göre cildin bağışıklığını güçlendirici ilaç takviyeleri uygulanabilir. Basit yani düz siğil türlerinde A vitamini takviyesi yapılabilir. Vitamin takviyesi ile birlikte besin olarak omega-3 destekli gıdalar tüketilmelidir. Özellikle balık tüketimi bu dönemde faydalı olacaktır. İlaç desteğinin en az bir ay kullanılması geçerli sonuç almak için yeterlidir.

İlaç dışında cilt derisini soyucu losyon ve kremler de siğillerin kurutulmasında oldukça etkilidir. İlaç veya losyon kullanımına rağmen sık aralıklarla tekrarlayan siğillere hekiminizin de tavsiyesi ile yakma işlemi olarak tercih edilen kryoterapi yani buz tedavisi, eletrocerrahi ya da lazer işlemlerinden birisi uygulanabilir.

 

Ancak yapılan tüm işlemlere rağmen tekrarlayan siğiller olabilir. Aslında tamamen bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla bağlantılı olan bu durum sebebiyle yeniden oluşum gösterebilirler. Yapılan ilaç tedavisi ve yakma işlemlerinden sonra düzenli beslenmeye ve temizliğe dikkat etmek gerekir. Önlem alınmadığı takdir de ne yazık ki yeniden oluşumu engellenemez.

Siğil Bitkisel Tedavi

İlaç tedavisini yanı sıra evde hazırlayacağınız basit yöntemler ile de vücudunuzdaki siğillerden kurtulabilirsiniz. Genital bölge haricinde diğer tüm siğillerde uygulayabileceğiniz birkaç faydalı bitkisel tedavi yöntemine gelin birlikte bir göz atalım.

 • Sarmısaklı Limon Formülü:

Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğunu artık bilmeyenimiz yoktur. Bir diş sarımsağa bir miktar damlatacağınız limon suyunu karıştırarak bu karışımı elde edebilirsiniz. Ardından siğil oluşan bölgeye sürerek en az yarım saat üzerinde bekletelim. Aynı yöntemi siğil kurumaya başlayana kadar günde bir defa uygulayın. Siğillerin kısa zamanda yok olduğuna tanık olacaksınız.

 • Aspirinli Yoğurt Karışımı:

Yoğurdun cilt bakımında önemli bir yeri vardır. Cildi nemlendirir ve beyazlatır. Üç aspirini alıp ufaladıktan sonra bir kahve fincanı kadar yoğurt ile karıştırın. Losyon haline getireceğiniz bu formül ile siğillerin üzerine uygulayın. Yaklaşık yarım saat kadar beklettikten sonra soğuk olmayan suyla durulayın. Yoğurt yağlı bir içerik olduğu için ılık suyla yıkamak faydalı olacaktır.

 • Çay Ağacı Yağı ve Karbonat Karışımı:

Bitkisel yağlar siğil tedavisinde oldukça etkilidir. Hazırlanan karışımın bir macun kıvamında olması gerekir. Bir kâseye alacağınız bir miktar karbonata 1-2 damla çay ağacı yağı ekleyip macun kıvamına gelene kadar ezin. Bu macunu bir pamuk yardımı ile siğil olan bölgeye yayarak uygulayın. Üzerini bir kumaş yardımı ile sararak yarım saat kadar bekletin. Bu macunu kapaklı bir kavanoza alarak günde iki defa siğil olan bölgeye uygulayabilirsiniz. Siğil yok olana kadar uygulamanız yararlı olacaktır.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Elseve Dream Long Wonder Water Nedir? İşe Yarıyor mu?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu