İlişkiler

Sevdiklerinize Daha Çok Sarılmak İçin Bir Sürü Sebep Var! Sarılmanın Faydaları

Üzgün, mutlu, endişeli veya heyecanlı… Kendinizi nasıl hissediyorsanız olursanız olun, bunu paylaşmak adına yapılabilecek en güzel eylemlerden biridir sarılmak! Sanki dünya bir anlığına durur ve iki beden bir bütün olur, kelimeler yerine duygularla iletişim kurulur.  

Koronavirüs salgınından bu yana, hastalığın yayılmasını en aza indirmeye yönelik birçok önlemden biri olarak sarılmalar da azaldı. İnsanların, duygusal bir an ile karşı karşıya kaldıklarında ilgilerini ve duygularını göstermek için sevdiklerine sarılmamaları elbette çok yıpratıcıydı. 

Sarılmak, duygusal, bilişsel ve sosyal davranışlarda önemli bir rol oynadığı tespit edilen “aşk hormonu” olarak da bilinen ve sakinlik, yakınlık ve güven duyguları yaratan oksitosin hormonunun salgılanmasına sebep olur. Aynı zamanda sevgi, bağ ve esenlik duygularını teşvik eder ve öfke ve yalnızlık duygularını iyileştirmeye yardımcı olur.  

Sarılmak Her Şeyi İyileştirir: Sarılmanın Faydaları 

Sarılmak, vücuda ve beyne yardım ederek ve aşağıda sıralayacağımız iyi hissettiren hormonları artırarak olumsuz ruh hallerini değiştirebilir: 

Dopamin: Bireyin kendini iyi hissetmesini sağlayan zevk hormonudur. 
Serotonin: Ruh halini yükselten, kaygıyı kontrol eden ve yalnızlık duygularını azaltan antidepresan hormondur. 
Oksitosin: Stresi azaltan ve kalp sağlığını artıran aşk hormonudur. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olur, tansiyonu düşürür, hastalıklarla savaşır, libidoyu artırır, stresi azaltır ve bize rahatlık hissi verir. 

Vücudumuzda, günlük olarak çalıştırdığımız iki ana işletim sistemi vardır; parasempatik ve sempatik sinir sistemleri. Sempatik sinir sistemimiz stresli olduğumuzda veya çevremizde bir tür tehdit algıladığımızda devreye girer. Bu nedenle, zihnimizi ve bedenimizi dengelemek istiyorsak, dinlenme, iyileşme ve sindirimden sorumlu olan parasempatik sinir sistemimize güvenmeliyiz. Sarılmak, beynin parasempatik sistemin (vagus) sinirini kontrol eden kısımlarını harekete geçirir. Bu sistem çalışırken enerjiyi yenileyebilir, bedenlerimizi onarabilir ve daha dengeli bir duruma geçebiliriz. Sarılma sırasında beyninizdeki oksitosin ve serotonin salınımı ile birlikte yüksek sevgi, şefkat ve şükran duyguları ile parasempatik sinir sisteminin çalışmasını birleştirdiğinizde, iyi bir sarılmanın bizi mutlu, rahat ve memnun hissetmemizi sağlaması şaşırtıcı değildir. 

Yapılan pek çok farklı araştırma benzer şekilde derin, içten bir sarılmanın bireye aşağıdaki faydaları sağlayabileceğini gösteriyor: 

 • Güven ve emniyet duygusu oluşturur. Bu da dürüst ve açık iletişime yardımcı olur. 
 • Sarılmak, oksitosin seviyelerini anında yükseltebildiği için, yalnızlık, izolasyon ve öfke gibi bazı olumsuz duyguları iyileştirmeye yardımcı olur. 
 • Sarılmak bağışıklık sistemini güçlendirir. Sternum üzerindeki hafif baskı ve duygusal yük, bireyin sağlıklı ve hastalıksız kalmasını sağlayan vücudun beyaz kan hücrelerinin üretimini düzenleyen ve dengeleyen timus bezini uyarır. 
 • Sarılmak özgüveni arttırır. Sarılma sırasındaki fiziksel temas, bizi sadece güvende olduğumuzu ve sevildiğimizi hissetmemizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda benlik saygısını da artırır. Anne babamızdan, sevgilimizden, arkadaşlarımızdan aldığımız tüm sarılmalar bizleri daha özgüvenli ve mutlu kılar. Bizi kendimizi sevme yeteneğimize bağlarlar. 
 • Sarılmak vücuttaki gerilimi serbest bırakarak kasları gevşetir. 
 • Sarılmalar, yumuşak dokulara dolaşımı artırarak çeşitli ağrıları giderebilir. 
 • Sarılmak tansiyonu düşürür. Sevdiğiniz birine sarıldığınızda, dokunduğunuzda veya yakınına oturduğunuzda vücudunuz, bilim adamlarının “sarılma hormonu” dediği oksitosin salgılar. Bu hormon gevşemeye ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da kan basıncını etkili bir şekilde düşürebilir. 
 • Kalp sağlığını iyileştirir. Sarılmanın kan basıncı seviyelerinde ve kalp atış hızında daha fazla düşüşe sebep olduğu kaydedilmiştir. Bu bulgular, sarılmanın kalp sağlığına iyi gelebileceğini gösteriyor. 
 • Dokunma ve sarılmalar ölüm endişesini azaltır. Kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Hatta varoluşsal korkuları bile hafifletebilir. 
 • Sarılmak, dikkati ve farkındalığı yükseltir. Anın içinde olmak bize mutluluk getirir.  
 • Anne ve yenidoğan arasındaki sarılma gibi ten tene temaslar, çocuk için önemli fiziksel ve psikolojik faydalar sağlar: Azalan ağlama, verimli uyku, azalan kaygı, doğru fiziksel gelişime yol açan büyüme hormonunun doğru üretimi, büyüdükçe başkaları için artan empati… 

Ana fikir, ne kadar çok sarılırsanız, o kadar sağlıklı ve mutlu olursunuz! 

Sarılmak yerine tokalaşmayı tercih edenlerdenseniz, şimdi tercihlerinizi gözden geçirmenin tam zamanı… Sarılın ve size sarılanları minnetle kabul din. Basit bir kucaklama gününüzü aydınlatacak, stres seviyenizi azaltacak ve daha az yalnız hissetmenizi sağlayacak güce sahiptir. Basit bir kucaklama dünyayı daha iyi bir yer haline getirebilir… 

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Rezene Çayı Faydaları, Rezene Nasıl Kullanılır?

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu