Sağlık

Rezene Çayı Faydaları, Rezene Nasıl Kullanılır?

Rezene çok uzun zamandır kullanılan şifalı bir bitkidir. Maydanozgiller grubuna ait olan bu bitki Latince’de Foeniculum Vulgare olarak anılır. Esmer renkli bir görünümü olan rezene bitkisi; oldukça uzundur ve çok hoş bir kokuya sahiptir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. Bunlardan başlıcaları; sodyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfordur. Bunlarla beraber, yoğun olarak A ve C vitamini barındırır. Rezenenin şifa veren güçlü bir özelliği vardır. Şifa amaçlı yapraklarından çay hazırlanabilir. Aynı zamanda, rezene tohumları da gaz çıkarmaya yardımcı olur. Rezene, bir Akdeniz bitkisidir. Rezeneyi, çay, ekstre, yağ, rezene, ekstra, sabun ve şurup olarak kullanmak mümkündür. Yüzyıllar öncesinde de birçok hastalığın ilacı olarak kullanılmıştır. Gelin, rezene çayı ve rezene tohumlarının faydalarını detaylıca inceleyelim.

 

Rezenenin Faydaları

Gaz sorunları ile beraber kabızlık probleminin çözülmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda, cilt tedavilerinde etkili olduğu, emziren annelerde süt artırmaya etkili yardımcı olduğu  gözlemlenmiştir. Fakat, rezene tedavisine geçmeden önce muhakkak bir doktora danışılmalıdır.

 • Rezene, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Journal of Food Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre; rezenenin tohumları çiğnendiği takdirde tükürükte nitrit içeriğinin arttığı gözlemlenir. Bu da, kan basıncının düşmesinde etkilidir.
 • Rezene ile beraber vücuttaki fazla sudan kurtulunabilir. Rezene çayı içen birinin vücudundaki sıvılar diüretik olarak temizlenir. Ayrıca, rezenenin tohumu sayesinde toksinlerden kurtulunabilir. İdrar yolu problemlerini çözmeye yardımcı olan rezene , terlemeyi de artırır.
 • Rezene tohumlarının bir diğer faydası ise, kanı temizlemeye yardımcı olmasıdır. Tüketilen bu tohumlar, esansiyel yağları, toksinleri ve çamurları vücudumuzdan atar. Bu da, kanın temizlenmesinde çok etkilidir.
 • Göz problemleri yaşayan kişiler de bu bitkiden faydalanabilir. Bu bitkinin tohumlarında, görmeye yardımcı olan A vitamini vardır. Özellikle, bilgisayar ve ekran başında uzun zaman geçiren kişiler, muhakkak rezene tüketimine önem vermelidir. Peki, rezeneyi göze olan faydasını elde etmek için nasıl kullanmalıyız? İki su bardağı suya, rezene eklenmeli ve kaynatılmalıdır. Kaynayan suyu ılık hale gelene kadar bekletmeli ve gözlerinizi yıkayacak sıcaklığına geldiğinde, gözlerinizi bu suyla yıkamalısınız.
 • Yaz aylarında serinlemeye ihtiyaç duyarız. Bu noktada, rezene tohumu ile yapılan soğuk içecek size yardımcı olacak ve vücudunuza soğukluk verecektir.
 • Cilt sorunlarına faydalı olduğunu söylemiştik. Özellikle, aknelerden kurtulmak için tüketilebilir. Düzenli olarak tüketilen tohumlar ile vücutta çinko, kalsiyum ve selenyum gibi mineraller artar. Bu mineraller sayesinde gözenekler rahatlar. Etkili olan yöntem ise; rezeneyi kaynatıp soğutulmuş olan halini bir pamukla cilde sürmektir. Kısa bir sürede, fark gözlemlenebilir.

 

Rezene Çayı Nasıl Yapılır? Rezene Çayı Faydaları Nelerdir?

Rezene denince akla ilk rezene çayı gelir. Rezene çayının vücuda birçok olumlu dönüşü vardır. Özellikle emzirme döneminde olan annelerin en büyük sorunları kendilerinde ve bebeklerinde gözlemledikleri gaz sorunudur. Bu sorunu çözme konusunda, düzenli tüketilen rezene çayı çok etkili olur. Fakat, rezene çayının faydaları bununla sınırlı değildir. Tüketilen bu çay ile;

 • Diş ağrıları azalır.
 • Libido yükselir ve cinsel arzu güçlenir.
 • Ağız kokusu azalır. Balgamlı öksürük azalır.
 • Adet sancıları diner.
 • Açlık hissi azalır.
 • Mide ülseri hafifler.
 • Grip ve halsizlik hissi azalır.

Rezene çayı;

 • 1 çay kaşığı rezene tohumu bir fincana veya su bardağına konulur. Üzerine aynı miktarda ezdiniz rezene tohumlarını ekleyin. Fincan veya su bardağına kaynamış su ekleyin. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Ardından, çayınızı keyifle içebilirsiniz.

 

Rezene Çayı Uyku Yapar Mı?

Bu çayı tüketmek isteyen kişilerin aklında olan bir diğer soru da uykuyu neden olup olmadığıdır. Rezene çayı, vücudu rahatlatır, sinirlerin gevşemesine yardımcı olur. Bu sayede, uykunun gelmesini sağlar. Bu özellikleri sayesinde uyumayı kolaylaştırır.

 

Rezenenin Zararları Var Mı?

Birçok bitki gibi rezenenin de yan etkileri veya zararları bulunabilir. Yazımızı bitirmeden önce kısaca rezenenin zararlarından bahsedelim. Rezene çayının güçlü etkileri olduğunu öğrendik. Güçlü yan etkileri olan bu çay, sık sık tüketilmemeli ve yan etkileri olumsuz yönde hissedildiği takdirde doktora başvurulmalıdır. Rezene her ne kadar emzirme döneminde olan anneler için faydalı olsa da; hamileler tarafından kullanımı önerilmez. Emzirme döneminde de vücuda alınan her besin konusunda araştırma yapılmalıdır. Rezene tüketmeden önce de bir doktora başvurmak daha sağlıklı olacaktır. Yetişkinlerin ise sorunsuzca tüketeceği rezene çayı ve yemeği çocuklar için tavsiye edilmez.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:Scinic All Day Fine Pore Gözenek Temizleyici İnceleme

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu