Saç Bakımı

Sert Sakal Nasıl Yumuşar, Nelere Dikkat Edilmeli?

Erkeklerde sakal yapısı değişiklik gösterir. Bazı erkeklerin sakalları yumuşak uzarken, bazılarının sert ve kalın telli olabilir. Sakalın sert yapıda olması genellikle sakalın ilk çıktığı dönemlerde olur. Sakal uzadıkça bu sertlik yerini yumuşamaya bırakır. Kimi erkeklerin kalın telli ve sık olan sakalları ise uzasa bile yumuşama göstermez. Aslında sakalın sert veya yumuşak olması sakalın yapısıyla ilgilidir.

Uygulayabileceğiniz basit önlemler ile sert olan sakal kıllarınızı yumuşatabilirsiniz. Saçlarınız nasıl ki yıpranır, kırılır ve bakım ister sakallarınız da saç telleriniz gibi bakıma muhtaçtır. Sakallarınıza da bakmadığınız da seyrelmeler, kırılıp dökülmeler gerçekleşebilir. Sağlıksız bir hale gelmeden önce önlem almanız yararlı olacaktır.

Sakallarınızı yumuşatmak için bitkisel yağlar tercih edebilirsiniz. Sakal yumuşatan yağlara alternatif olarak, badem yağı, jojoba yağı ve sarımsak yağı tercih edilebilir. Bunlarında yanında doğal ve organik olan hepimizin evinde bulunabilen zeytinyağı ile de sakallarınıza bakım yapabilirsiniz. Bir kahve fincanına alacağınız bir miktar zeytinyağını pamuk yardımıyla ya da parmaklarınızla masaj yaparak sakal diplerine gelecek şekilde uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı hem besleyiciliği sayesinde kıl köklerinizi besleyip, güçlendirecek hem de nemlendirici bir etki yaratarak sakal kıllarınızı yumuşatacaktır.

Saçlarınızı nasıl ki düzenli olarak tarıyorsanız, sakallarınızı da taramanız gerekir. Sakallarınızı taramak kıl köklerinin hava almasını sağlayacak. Kopup, kırılmış sakal kıllarının aradan temizlenmesini sağlayacaktır. Taramak kılları rahatlatır ve daha yumuşak bir hâl almalarını sağlar. Sık bir tarak yerine geniş aralıklı bir tarakla taramak daha iyi olacaktır.

Erkekler bazen sakal temizliğini sabun ile yapıyorlar. Sabunla yıkamak sakalların kurutup dökülmelerine sebep olabilir. O nedenle sakallarınızı şampuanla yıkamak daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda saçınızı yumuşatmak için kullandığınız saç bakım kremleri de sakallarınızın yumuşacık olmasını sağlar. Böylece hem daha az koparlar hem de kolay taranabilirler. Şampuan ya da sabun uygulayarak sakal bakımı yaptığınızda iyice durulandığından emin olun. Sakallarınızın arasında kalacak sabun veya şampuan kalıntıları sakallarınızı kurutacak ve bakımsız görünmelerine sebep olacaktır.  Piyasada sakal bakımı için de şampuan ve kremler mevcuttur. Bunları da tercih edebilirsiniz.

Uygulaması biraz zor ama yararlı bir diğer sakal yumuşatma yöntemi ise bal ile sakalları nemlendirip yumuşatmadır. Balın biraz seyrelmesi için içerisine bir miktar limon suyu ilave ederek bir karışım hazırlayabilir ve bunu sakallarınıza sürebilirsiniz. Bal sakallarınızın hem parlaklık kazanmasına hem de yumuşamasına yardımcı olacaktır.

Sakal bakım ürünleri de bu konuda oldukça etkilidir. Sakal serumu, sakal bakım kremi gibi alternatif ürünler ile de sakallarınızı yumuşatabilirsiniz. Belirli aralıklarla uygulayarak sakallarınızın daha güçlü ve sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Elbette ki bu ve bunun gibi yöntemlerin dışında ilk sırada dikkat etmemiz gereken unsur bedenimize iyi bakmamızdır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı, doğal besinler tercih etmeliyiz. Beslenmenize dikkat ederek sakallarınızın sağlıklı uzamasını ve yumuşak bir görünümde olmasını sağlayabilirsiniz.

Sakal kıllarınız cildinizin hava almasını engeller. Cildinize ne kadar iyi bakarsanız sakallarınız da daha sağlıklı olacaktır. Yüzünüze hafta da bir kez uygulayacağınız peeling ile hem cildinizdeki ölü deriyi atacak hem de sakallarınızı yumuşatmış olacaksınız. Peelinginizi satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Portakal kabuklarını blenderden geçirerek toz haline getirin. Bunun içerisine bir miktar sür ilave ederek iyice karıştırın. Karışımın bir macun kıvamını alması gerekir. Bu karışımı haftada bir kez cildinize uygulayın. Uyguladığınız karışımı en az cildinizde bekletip ılık bir su ile durulayın.

Güne başlarken de cildinizin rahatlaması için mutlaka yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Soğuk su ile yıkamak kan dolaşımını hızlandıracak ve sakallarınızın sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Sakallarınız belli bir uzunluğa ulaştığında uçları kırılıp yıpranmaya başlar. Bu da sakallarınızın sertleşmesine sebep olabilir. Tazelemek adına sakallarınızın uçlarını alabilir. Daha sağlıklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Evde Sakal Bakımı Nasıl Yapılır?

Sert Sakal Nasıl Yumuşar

Evde uygulayabileceğiniz yöntemler ile sakal bakımınızı yapmak çok kolay. Saç bakımında olduğu gibi sakal bakımında da temizlik ve hijyen çok önemli. Kirli bir sakal çok kolay bakımsız bir hale gelecek ve koparak dökülecektir. O nedenle günlük olarak temizliği ve bakımı yapılmalıdır. Günlük olarak yıkamak çok önemli. Çünkü gün içerisinde toza pisliğe maruz kalabiliyorlar. Yemek yerken dökülen kırıntılar içerisinde birikebiliyor. Bunlar da sakallarınızın sağlıksız olmasına neden oluyor. Temizlenmeyen sakal kıllarının içerisinde bakteri oluşabiliyor.

Sakalınızı yıkamak için de saçınız için kullandığınız bazı şampuanlar yararsız olabiliyor. Bazıları sakalın kurumasına ve nem dengesini kaybetmesine sebep olabiliyor. Sakalınız için seçtiğiniz ürünlerin sakal bakım ürünü olması bu noktada önemli. Sakal bakım ürünlerine de artık kozmetik ürün satan mağazalardan kolaylıkla ulaşılabilmekte.

Sakal uzatan bazı kimselerin ciltleri çok kuru olabiliyor. Bu nedenle sakal diplerinde kuruma, kepeklenme oluşabiliyor. Kepek sorunu sakal uzatanların dönem dönem karşılaştıkları bir sorun. Uzun zaman süren kepek sorunları da sakalların koparak dökülmesine yol açabiliyor. Özellikle kepek sorunu yaşıyor iseniz mutlaka kepeği giderici sakal şampuanlarını tercih etmeniz gerekecektir.

Beyler sakallarını uzatırken maalesef ki ciltlerinin bakımını unutuyorlar. Aslında sakal sağlığı için cildin ne kadar önemli olduğunu bilmeyebiliyorlar. Unutulmamalı ki cildinize ne kadar iyi bakarsanız sakallarınız da bir o kadar canlı, sağlıklı ve parlak olacaktır. Cildinizde kaşıntı, kızarıklık, kuruyup pul pul dökülme gibi cilt sorunları yaşamak istemiyorsanız cildinizi ihmal etmeyin.

Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz yağlar lavabonuzun yanında mutlaka bulunmalıdır. Bu yağlar sayesinde cildiniz nemlenecek ve ferahlayacaktır. Belirli aralıklarla uyguladığınızda sakallarınızdaki değişime siz bile inanamayacaksınız.

Uzattığınız sakallarınızdan vazgeçmek elbette ki çok kolay değil. Uzun yıllar uzattıktan sonra arada hem kıl köklerinizin dinlenmesi hem de cildinizin hava alması için sakallarınızı traş etmek de faydalı olacaktır. Cildiniz rahat bir nefes alacak, yumuşayacak, toparlanacaktır. Arada bir yapılacak traşlar ile daha sağlıklı uzayan sakallara da sahip olabilirsiniz. Belirli bir süreden fazla uzun sakal kullanan kişilerin sakalları her ne kadar bakım yapılsa da kopup bakımsız bir hâl alabiliyor. Bunun için kısa bir mola vermek cildinize iyi gelecektir.

Aldığınız vitaminler ve beslenme alışkanlığınız da önemlidir. Mutlaka meyve ve sebze tüketmeli, omega-3 bakımından zengin içerikli besinler almalısınız. Yağ değeri yüksek besinler yararlı olacaktır. Balık tüketimi bu süreçte oldukça önemlidir. Vücudunuzu beslediğinizde sakallarınız da canlanacaktır.

Tüm bu sıraladığımız önerilerden de anlaşılacağı gibi kullanılabilecek tüm ürünlerin temelinde dikkat etmemiz gereken sağlıklı bir yaşam. Sağlıksız bir yaşam sürüyor isek de mutlaka yaşam tarzımızın değiştirilmesi gerekir. Spor ve egzersiz olmadıkça doğal ve organik besinler tüketilmedikçe, stres ve kaygıdan uzaklaşmadıkça kullanılabilecek ürünlerin de ne yazık ki hiçbir yararı olmuyor.

Bu sebeple de sakallarınızın bakımından önce değişime ve bakıma kendinizden başlayın. Fazla kilolarınız var ise kurtulun. Güne pozitif başlayın. Parlak bir cilt için uykunuzu alın. Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra zaten cildiniz sağlıklı olacaktır. Sağlıklı bir ciltte de sakallarınız yumuşak ve parlak olmaması için hiçbir engel yoktur.

Bu içerik de ilginizi çekebilir: Aloe Veranın Cildimiz Başta Olmak Üzere Bize Faydaları

admin

Severek yazdığım, sizlerle dertleştiğim mekan burası. Hayattan zevk alarak yaşamak mı istiyorsun? Bi yere gitme. Zevosis'i takip et.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu